Translate

---------------------------------------------------------------------------------

11 ноември 2023

Публичен и частен блокчейн | dLambow

(Public and private blockchain) -

Каква е разликата между публичен и частен блокчейн?

Публичен и частен блокчейн са два вида блокчейн, които се различават по нивото на достъп и контрол, което имат участниците в мрежата. Публичните блокове са напълно прозрачни, което означава, че всеки може да преглежда всички транзакции в мрежата. От друга страна, частните блокчейни не са прозрачни, което означава, че само оторизирани участници могат да преглеждат транзакциите.

Публичен и частен блокчейн
Публичен и частен блокчейн (Public and private blockchain)

Основните разлики между публичен и частен блокчейн


Публичен блокчейн

Публичен блокчейн е отворен за всеки, който иска да се присъедини към мрежата, да изпраща или получава трансакции, да валидира или записва данни. Няма централна организация или администратор, който да регулира мрежата. Всички данни са публични и прозрачни за всички участници. Примери за публични блокчейни са Биткойн, Етериум и Бинанс Смарт Чейн.

Частен блокчейн

Частен блокчейн е затворен за определена група от участници, които имат специално разрешение за достъп до мрежата. Има централна организация или администратор, който определя правилата и ролите на участниците. Данните са скрити или ограничени за външни страни. Примери за частни блокчейни са Хайпърледжър Фабрик, Корда и Куорум.

Какви са приликите между публичен и частен блокчейн?

Приликите между публичен и частен блокчейн са, че и двата използват технологията на блокчейн, която представлява непрекъснато растящ списък от компютърни записи, наречени „блокове“, свързани помежду си и кодирани криптографски. И двата вида блокчейн съдържат трансакции, които са подписани с електронни подписи, използвайки публични и частни ключове. И двата вида блокчейн имат потенциал да подобрят ефективността, сигурността и прозрачността на различни процеси и услуги.

Може ли блокчейна да бъде използван за други цели освен криптовалути?

Блокчейнът може да бъде използван за други цели освен криптовалути. Блокчейнът е технология, която представлява непрекъснато растящ списък от компютърни записи, наречени „блокове“, свързани помежду си и кодирани криптографски. Блокчейнът може да съхранява и прехвърля различни видове информация, като трансакции, договори, идентичности, събития, активи и др. Блокчейнът може да предоставя прозрачност, сигурност, ефективност и децентрализация на различни процеси и услуги.


Приложенията извън криптовалутите

Някои от приложенията на блокчейн технологията извън криптовалутите са:

Управление на веригата за доставки 

Блокчейнът може да се използва за проследяване и управление на движението на стоки и услуги от производителя до потребителя, като осигурява прозрачност, надеждност и сигурност на данните. 


Например, IBM Food Trust е платформа, базирана на блокчейн, която се използва за проследяване на произхода и качеството на хранителните продукти по цялата верига за доставки.

Здравеопазване

 Блокчейнът може да се използва за съхранение и споделяне на медицински данни и записи между различни здравни организации и пациенти, като гарантира конфиденциалност, цялост и достъпност на информацията.

Например, MyClinic.com е платформа, базирана на блокчейн, която се използва за предоставяне на телемедицински услуги и консултации с лекари посредством видео връзка.

Банкиране и финанси

Блокчейнът може да се използва за обработка и ускоряване на финансови трансакции и операции между различни финансови институции и клиенти, като намалява разходите, рисковете и времето за изпълнение.

Например, we.trade е платформа, базирана на блокчейн, която се използва за подпомагане на трансграничната търговия и финансирането между малки и средни предприятия в Европа.

Това са само някои от възможностите на блокчейн технологията. Блокчейнът има потенциал да трансформира много други области и индустрии в близко бъдеще.

-------
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговора.
----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: