(What is speech) -
Какво е реч?
Същност и определение за реч
Реч е исторически установена форма на общуване между хората чрез езикови структури, създадени въз основа на определени правила. Процесът на речта включва, от една страна, формиране и формулиране на мисли чрез езикови (речови) средства, а от друга страна, възприемане на езиковите структури и тяхното разбиране. Речта се счита за вербална комуникация.
Така речта е психолингвистичен процес, устна форма на съществуване на човешки езици. Най-важното постижение на човека, което му позволява да използва универсалния човешки опит, както минал, така и настоящ, е речевата комуникация, която се развива на основата на трудовата дейност. Речта е език в действие. Речта е съществен елемент от човешката дейност, позволявайки на човек
- - да опознава света около себе си,
- - да предава своите знания на други хора,
- - да натрупва опит за предаване на следващите поколения.
Като средство за изразяване на мисли, речта в хода на своето развитие се превръща в основен (но не единствен) механизъм на човешкото мислене. По-висшето, абстрактно мислене е невъзможно без речева дейност.
|
Какво е реч? (What is speech?)
|
Възникване на речта
Членоразделната реч се появява в хода на човешката еволюция преди 1,7-2 милиона години, при първите хомо, когато при тях се формира говорният апарат. Според антропологията, основният признак за наличието на говорен апарат при анализ на вкаменелости е шиловидният израстък на темпоралната кост, който рядко присъства в черепите на ардипитеките (Ardipithecus) и присъства в почти всички черепи на ранния Homo. Речта се определя не само от шилоидния израстък, но той най-лесно се идентифицира във вкаменелости.
Развитието на способностите за говорене се дължи на ежедневните опити за преодоляване на взаимното неразбиране чрез ритуалите за обръщане на звуци и отгатване на тяхното значение. На ниво ежедневни комуникации са се подбирали речеви форми, по принципа на:
- - индивидуалния подбор,
- - половият подбор и
- - междугруповия подбор.
Основни функции на речта
- - средство за съществуване, предаване и усвояване на обществено-историческия опит;
- - средство за комуникация (комуникация).
Средство за предаване на опит
Изпълнявайки първата функция, речта служи като средство за кодиране на информация за изследваните свойства на обекти и явления. Чрез речта информацията за околния свят и за самия човек, получена от предишни поколения, става собственост на следващите поколения.
Средство за комуникация
Изпълнявайки функцията на средство за комуникация, езикът позволява да се влияе
- - директно на събеседника (ако директно посочва какво трябва да се направи) или
- - косвено (ако му кажем информация, която е важна за неговите дейности, от която той ще се ръководи незабавно или по друго време в подходящите ситуации).
Свойства на речта
Правилата на езиковото изграждане на речта имат етноспецифични особености и свойства, които се изразяват в системата от:
- - фонетични,
- - лексикални,
- - граматически и
- - стилистични
средства
и правила за общуване в даден език. Речта е тясно интегрирана с всички
човешки психични процеси. Езиковата страна на човешкото речево поведение
се изучава от психолингвистиката. Към основните свойства на речта
спадат следните:
- Съдържателност на речта
Тя включва броят на изразените в нея мисли, чувства и стремежи, тяхното значение и съответствие с действителността.
- Разбираемост на речта
Тя
включва синтактично правилното изграждане на изреченията, както и
използването на паузи на подходящи места или подчертаване на думи с помощта на логическо ударение.
- Изразителност на речта
Тя
включва нейната емоционална наситеност, богатството на езиковите
средства, тяхното разнообразие. По своята изразителност тя може да бъде
ярка, енергична или, обратното, летаргична, бедна.
- Ефективност на речта
Тя
включва свойството на речта, която се състои в нейното влияние върху
мислите, чувствата и волята на другите хора, върху техните вярвания и
поведение.
Видове речи
В зависимост от формата на общуване, речевата дейност се разделя на:
- - устна (подразбираща се говорене и слушане) и
- - писмена (писмо и четене).
В хода на "продуктивните" видове речева дейност - говорене и писане - участват редица групи психично-физиологични механизми:
- - механизъм на програмиране на речевото изказване (предавания смисъл);
- -
механизми по изграждането на граматическата структура на изказването,
търсенето на правилните думи по смислови признаци, избора на конкретен
звук (в устната реч) или графична система (в писмената реч);
- - физиологични механизми осигуряват реалното изпълнение на речево изказване (физическият процес на "говорене" или "писане").
Речта още се подразделя на:
- - вътрешна речи
- - външна реч.
Външните видове речи се подразделят на:
- - диалогични и
- - разговорни.
Английска реч (English Speech)
Разбиране на английска реч (Understanding of English Speech).
За хората, които тепърва започват да изучават английски език, най-сложно си остава възможността за разбиране на английска реч.
Проблемът се състои в това, че едно се пише, друго се изговаря и
правилата са толкова много и имат толкова много изключения, че на
практика в английската граматика,
може да се каже, че няма правила, освен главното правило, че всичко
трябва да се заучава и след това да се затвърждава с постоянна и упорита
практика.
С други думи, усвояването на английската реч не е
лесно занятие, така че един безплатен и подробен самоучител, на който
може да разчитате по всяко време и фактически - денонощно, е добре
дошъл. Така че станете член на този сайт, съхранете си в браузера връзка
към него и периодично го посещавайте за нужните Ви справки, както и за
да проследявате постоянните обновления и коментари по темите. Вие също
може да поставяте въпроси и проблеми, но се старайте това да става в
подходящите теми - в коментарите под тях.
Правила за бързо научаване на английската реч
Целият сайт е за многобройните правила и изключенията от тях в английски език, по които може да правите справки във всеки един удобен и необходим за Вас момент. Но в тях не се съдържа правилото за бързо научаване на английски. Ако сте прочели внимателно и с разбиране първия абзац, по-горе, там вече го споменахме: "Всичко трябва да се заучава и след това да се затвърждава с постоянна и упорита практика." и това е най-бързия начин за прогрес в усвояването и ползването на английски език.
Разбира се, не бива да си мислите или да се заблуждавате, че веднага или след 1 - 2 седмици ще започнете да разбирате английска реч и да слушате с лекота новини и да гледате предавания на англоезични телевизии. Всичко това си има процес, през който трябва да преминете и най-важното е да разберете, че това си зависи изцяло от Вас. Не от учителя, от самоучителя, от близките, от правителството или от Парламента. Това е Ваша лична кауза, за която сте 100% отговорни Вие. Приемете ли го така, резултати действително ще има скоро.
Как се учи английска реч?
Започнете с азбука и фонетика
Ако никога до сега не сте учили английски, започнете с фонетиката - азбука, изговаряне, транскрипция, произношение и т.н. - за всичко това има подробни уроци и фонетични упражнения. Ако сте концентрирани, след около седмица вече ще сте навлезли в английската реч. Тогава идва момента да започнете с четенето на възможно най-прости английски текстове, при това - не много дълги.
Прав и обратен превод с транскрипция
Започнете с 1 - 2 кратки изречения. Четете ги на глас и максимално правилно (според фонетичните правила) и веднага след това ги превеждайте писмено от английски на български. Ако се налага, използвайте речник за непознатите думи и за транскрипцията. На следващия ден започвайте заниманията с обратен превод на вчерашните преводи - от български на английски. Сравнявайте с оригиналния текст и поправяйте грешките. После продължавайте с нови текстове, като постепенно и според състоянието си, увеличавайте количеството на текстовете.
Учете думи и изрази
Сега идва момента на заучаването на лексиката (думите и изразите). Направете си стотици малки листчета (като мини визитки) и върху тях записвайте непознатите думи - на английски език и на гърба - преведено на български език. Тези листчета носете постоянно със себе си и постоянно (при всяка възможност) ги преглеждайте - от английски на български, обратно и в разбъркан ред. Така заучавайте поне по 20 думи всеки ден.
Слушане на английска реч
Следващия етап е да започнете не да четете, а да слушате английска реч. Особено в началото, това може да Ви се стори доста обезкуражително, но Вие знайте, че така е с всеки начинаещ. Не е задължително да разбирате всичко. Докато слушате, не се опитвайте да правите превод на български. Не се съсредоточавайте върху разбиране на детайлите, а по-скоро се старайте да разберете същността на казаното - в общ план, по смисъл и значение.
Е, това е плана.
+ Упорита ежедневна работа
Останалото ще дойде от постоянното му повторение, упоритата ежедневна работа и постепенните количествени натрупвания, които ще идват с редовната практика. Това е най-бързия начин да научите английска реч (English Speech) - да разбирате какво Ви говорят и своевременно и адекватно да сте в състояние да отговаряте на своя събеседник, като с времето и практиката си постоянно подобрявате своето езиково умение. За още тънкости ще споменаваме и в коментарите по-долу.
----------------