(Gustave Eiffel) -
Густав Айфел и кулата на мечтите му
Кой е Густав Айфел?
Алекса̀ндър Гу̀став А̀йфел (на френски: Alexandre Gustave Eiffel, което се произнася на френски като Гюста̀в Ефѐл) е роден в семейството на гвардейски офицер на 15 декември 1832 г. в Дижон, Франция. Айфел почива от мозъчен кръвоизлив, докато слуша 5-та симфония на Бетовен, на 27 декември 1923 г. в Париж и е погребан в гробището Пер Лашез.
Густав Айфел (Gustave Eiffel) |
Началото и образованието на Гюстав Айфел
Гюстав Айфел е роден в Дижон на 15 декември 1832 г. и посещава Централното парижко училище за изкуства и производство, за да учи химия. С диплома в ръка той започва да се занимава с металургия и благодарение на кръга от приятели на майка си успява да си намери работа. В крайна сметка той е нает от Чарлз Непвеу, инженер, специализиран в конструирането на машини, задвижвани с пара, който също произвежда материал, използван за железопътни линии. Една година по-късно, през 1857 г., Айфел става началник на бюрото в Pauwels and Cie.
Кариера: Строителен инженер
Айфел е известен френски строителен инженер с новаторски дух, който е специализирал в областта на металните конструкции, особено за мостове. От малък проявява интерес към инженерството и започва да работи като стажант в инженерна фирма. Той е бил пионер в използването на стомана в строителството и е разработил редица нови техники за проектиране и изграждане на стоманени конструкции.
След завършване на колежа по изкуство и производство през 1855 г., Айфел започва да се специализира в металните конструкции. През 1855 г. основава собствена компания, която се специализира в изграждането на мостове, виадукти и други метални конструкции. Той е директор на изграждането на железен мост в Бордо през 1858 г.
Големи проекти на Айфел
Айфел е най-известен със:
- Световно известната Айфелова кула (Eiffel Tower) (1889 г.)
Айфеловата кула (Eiffel Tower) е една от най-разпознаваемите забележителности в света и е проектирана от неговата компания и построена за Универсалната изложба в Париж през 1889 г. През 1889 г. Айфел печели конкурс за проектиране на входна арка за Световното изложение в Париж. Неговата кула от кована стомана е с височина 324 метра и е най-високата конструкция в света в продължение на 41 години. Айфеловата кула първоначално е планирана да бъде демонтирана след 20 години, но се превръща в толкова популярен символ на Париж, че е запазена.
- Своя принос за изграждането на Статуята на свободата в Ню Йорк (1886 г.).
Личен живот
Съпруга:
- - Маргьорит Годле Айфел (Marie Gaudelet Eiffel) - в брак за периода 1862 г.–1877 г.
С пълното си име Женевиев Емили Маргьорит „Мари“ Годлет Айфел (Geneviève Emilie Marie “Marie” Gaudelet Eiffel) тя е родена 30 юни 1845 г. в Дижон, Департамент дьо ла Кот д'Ор, Бургундия, Франция. Починала е на 8 септември 1877 (на 32 години), в Levallois-Perret, департамент де Hauts-de-Seine, Île-de-France, Франция.
Деца на Айфел
- - Дъщеря: Клеър Айфел Салес (Claire Eiffel Salles) 1863–1934
- - Дъщеря: Лор Айфел ДеГрейн (Laure Eiffel Le Grain) 1864–1958
- - Син: Едуард Айфел (Édouard Eiffel) 1866–1933
- - Дъщеря: Валънтайн Ежени Жана Айфел Пичиони (Valentine Eugénie Jeanne Eiffel Piccioni) 1870–1965
- - Син: Алберт Леон Александър Айфел (Albert Leon Alexandre Eiffel) 1873–1941
Айфел има богата кариера като инженер.
Айфел е проектирал и построил над 3000 проекта по целия свят, включително мостове, виадукти, железопътни линии и други. Сред най-известните му проекти са:
- Виадуктът Мийо във Франция, който е най-високият виадукт в Европа;
- Виадуктът Гараби (1880 г.);
- Носещата конструкция на Статуята на свободата в Ню Йорк;
- Железопътната гара Gare de Lyon в Париж;
- Аеростатариумът в Париж, който е първата сграда в света, изцяло построена от стомана.
Айфел е страстен изследовател. Той е участвал в множество научни експедиции и е изследвал редица природни феномени. Той е изучавал метеорологията и е разработил нов метод за измерване на височината на атмосферата. След пенсионирането си от инженерството, Айфел се фокусира върху изследванията в областта на метеорологията и аеродинамиката, като допринася значително в двете области.
-------
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговора.
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.