(Autocracy) -
Автокрацията е форма на диктатура
Самодържавие, самовластие, автокрация е форма на държавно управление, при която държавният глава притежава еднолично цялата власт – изпълнителна, законодателна и съдебна. Не трябва да се бърка с абсолютна монархия. Автокрацията е характерна е и за диктатурата.
Автокрация (Autocracy) |
Какво е Автокрацията?
Автокрацията е форма на диктатура, при която цялата власт е концентрирана в ръцете на един човек или група от хора. Автократите често придобиват властта чрез насилие или измама и я използват, за да потискат политическите опоненти и да ограничават гражданските свободи. Автократът упражнява неограничена власт и не е ограничен от закони или конституция.
Основните характеристики на автокрацията са:
- Единолична власт
Автократът е единственият, който има властта да взема решения за държавата. Автократите често са наследствени или се изкачват на власт чрез военен преврат.
- Липса на разделение на властите
Автократът контролира изпълнителната, законодателната и съдебната власт.
- Политическата опозиция е потисната
Автократите често използват насилие или измама, за да потиснат политическите опоненти.
- Липса на граждански свободи
Автокрацията не позволява на гражданите да упражняват своите граждански свободи, като свобода на словото, свобода на пресата и право на протест.
Някои примери за автокрации са:
- - Китай
Китай е комунистическа държава, управлявана от един човек, Си Дзинпин.
- - Северна Корея
Северна Корея е тоталитарна държава, управлявана от един човек, Ким Чен Ун.
- - Турция
- - Судан
Автокрация в България
В България автокрацията е била установена през 1944 г. с идването на власт на комунистите. Комунистическата партия и нейният лидер, Тодор Живков, са имали абсолютна власт над страната. Политическата опозиция е била потисната, а гражданските свободи са били ограничени. Автокрацията в България е паднала през 1989 г.
Автокрацията има редица отрицателни последици за обществото. Тя води до ограничаване на гражданските свободи, нарушаване на човешките права и икономическа нестабилност.
-------
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговора.
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.