Translate

---------------------------------------------------------------------------------

04 февруари 2023

Георги Калайджиев | dLambow

(Georgi Kalaydzhiev) -

Георги Калайджиев - "Аз съм циганин": От ромската махала до световните сцени и обратно


Кой е Георги Калайджиев?

 - "Аз съм циганин", казва Георги Калайджиев за себе си. „И се гордея с това. В света на музиката не е важно откъде идваш. Ти просто трябва да бъдеш добър музикант”. Той е вдъхновяваща фигура в българската култура, чиято история е пример за това как музиката може да промени животи.

Роден в ромската махала "Надежда" в Сливен, Георги още от малък проявява забележителни музикални способности. Благодарение на стипендия, Георги успява да завърши музикално училище и консерватория, а по-късно специализира и в чужбина.

Георги Калайджиев
Георги Калайджиев (Georgi Kalaidzhiev)

Баща му, макар и да не успява да развие собствения си музикален талант поради липса на средства, разпознава дарбата на сина си и го насърчава да се отдаде на музиката. Неговият талант за цигулка го извежда от бедността и го отвежда на най-престижните световни сцени. Въпреки огромния си успех, Калайджиев не забравя своите корени и се посвещава на това да даде на други деца същата възможност, която той е имал.

Като цигулар той постига значителни успехи, свирейки на едни от най-престижните сцени в света. Дълги години е концертмайстор на "Софийски солисти" и на филхармонията в Гисен, Германия. Калайджиев е свирил с най-известния български камерен ансамбъл „Софийски камерен оркестър”, в Карнеге–Хол Ню Йорк, Роял Аберт Хол в Лондон, операта в Сидни, Гевандхаус – Лайпциг.

Той е работил с Найджъл Кенеди и е разработвал филмова музика за Енио Морикони. Георги Калайджиев е роден в Сливен, но от 30 години живее в Германия, където преподава и концертира с оркестъра си „Студио концертанте“ .

Откриването на таланта

Като дете, Георги проявява изключителен талант за цигулка, наследен от баща му. Благодарение на стипендия, той успява да завърши музикално училище и консерватория, а по-късно специализира в Будапеща. Кариерата му го отвежда в Германия, където става концертмайстор на Софийски солисти и на филхармонията в Гисен.


"Музиката вместо улицата" - проект за промяна

Идеята за проекта се заражда още докато той сам е бил дете и е виждал как много негови връстници остават извън системата на образованието и попадат в порочния кръг на бедността. След постигнатите успехи в чужбина, връщайки се в България, Калайджиев осъзнава, че много деца от неговата родна махала имат подобен талант, но нямат възможност да го развият.

Тогава се ражда идеята за проекта "Музиката вместо улицата". Целта му е да предостави на деца от социално слаби семейства безплатни музикални инструменти и обучение, като така те да развият своите музикални таланти и да имат по-добро бъдеще. Проектът се финансира с дарения от Германия и бързо се превръща в модел за подражание в цяла Европа.

През 2009 г., заедно със съпругата си Мария Хаушилд, Георги основава в Сливен първата по рода си в Европа музикална школа за деца от социално слаби семейства. Проектът се финансира с дарения от Германия и предоставя на децата безплатни музикални инструменти, обучение по солфеж, история на музиката и индивидуални уроци по цигулка.

Още през 2009 г. той създава уникална книга с приказки и същевременно учебник по цигулка. Върху книгата си работи повече от десет години. В основата си тя е автобиографична – съдържа нотирани детски песни и текст. Част от песните, включени в книгата, са значими за България и нейната хилядолетна култура.

Днес 30 деца учат класическа музика. Според Мария Хаушилд: „Децата се променят когато учат пиано, цигулка или класическа китара”. А Георги допълва: „Срещата с Моцарт, Бах и Бетовен променя също и родителите.”

„И все още учениците трябва да репетират в един преустроен гараж”, тревожи се Мария Хаушилд. Причината: нито градът, нито правителството на България подкрепят проекта. Заедно с Георги Кавалджиев тя мечтае да реконструира една полусрутена библиотека в квартала. Тук трябва да се създадат модерни помещения за репетиция. Трябва да има и една малка сцена за представления.

„Едва тогава малкият младежки оркестър на проекта ще има подходящо място за репетиция”, казва Мария. „В същото време кварталът ще получи като подарък един образователен и културен център”, добавя Георги. Помощта е спешно необходима! За целта са необходими още около 26 000 евро. Всяка подкрепа ще помогне!

Музиката вместо улицата на Георги Калайджиев
Музиката вместо улицата на Георги Калайджиев
(The music instead of the street by Georgi Kalaidzhiev)

Целите на проекта са многобройни

Проектът "Музиката вместо улицата" е доказателство за това, че музиката има силата да променя животи. Много от децата, преминали през школата, са продължили да се занимават с музика и са постигнали значителни успехи.

- Да даде на децата възможност за развитие

Децата от малцинства и социално слаби семейства получават шанс да развият своите музикални умения и да изградят самочувствие. Чрез музиката децата развиват своите творчески способности, самочувствие и дисциплина.

- Да ги интегрира в обществото

Проектът помага за интеграцията на децата от различни етноси и социални групи. Музиката е универсален език, който преодолява бариерите и обединява деца от различни етноси и социален произход.

- Да им предостави алтернатива на улицата

Като се занимават с музика, децата прекарват повече време в конструктивна дейност и имат по-малко възможности да попаднат в негативни влияния. Музиката се превръща в алтернатива на улицата и помага за предотвратяване на социални проблеми като престъпност и зависимости.

- Вдъхновява

Историята на Калайджиев и успехът на проекта вдъхновяват много хора да се включат в благотворителни каузи.

Защо историята на Георги Калайджиев е важна?

  • - Историята на Георги Калайджиев е доказателство за силата на музиката да променя животи. Той е пример за това как един човек може да направи разликата и да вдъхнови цяло поколение.
  • - Историята на Георги Калайджиев е призив за повече толерантност, солидарност и инвестиции в образованието и културата. Тя ни напомня, че всеки човек, независимо от своя произход, има право на еднаква възможност за развитие.
Проектът "Музиката вместо улицата" на Георги Калайджиев е доказателство, че с малко помощ и много любов можем да създадем по-добро бъдеще за децата.

----------------

1 коментар:

  1. Анонимен8.09.24 г., 16:03

    Жив и здрав да е Георги,още дълги години,нека бог да го благослови с дълъг живот, и да се радва на това което е постигнал

    ОтговорИзтриване

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: