Британската империя (British Empire)
Състав на Британската империя (British Empire) | |
1. | Доминиони |
2. | Колонии |
3. | Протекторати |
4. | Подмандатни територии |
В състава на империята, управлявана от митрополията - Великобритания, е доста сложен и според обстоятелствата. Той е съставен от различни политически единици. Вижте подробностите по-долу. |
Британия - колониална империя
Съвременна Британия (Britain) е пряк наследник на Британската империя (англ. British Empire), която е била най-голямата в човешката история и е съществувала най-вече през 19-ти и началото на 20-ти век. Махатма Ганди успява да я победи с мирен протест, без насилие и така полага началото на разпадането на империята с изваждането на Индия и Пакистан от състава й.
Британия е колониална империя, имала колонии на всички континенти, с максимална площ през 30-те години на 20-ти век от 34650 хил. кв. км. (без спорните 8,1 млн кв.км територия в Атарктида). Тогавашната обща численост на населението й достига 480 млн жители. Именно с това се обяснява и голямото разпространение на английски език по света.
Британска империя (British Empire)
В състава на Британската империя, управлявана от митрополията - Великобритания, е доста сложен и според обстоятелствата.
Британска империя (British Empire) |
Империята е съставена от различни политически единици, като:
Британска империя (British Empire) | ||
1. | Британски доминиони | (British Dominions) |
2. | Британски колонии | (British colonies) |
3. | Британски протекторати | (British protectorates) |
4. | Британски подмандатни територии | (British Mandate Territories) |
Британски доминиони (British Dominions)
Британските доминиони са страни с голям брой емигранти от Европа, получили сравнително широки права за самоуправление. Северна Америка, а по-късно - Австралия и Нова Зеландия, били главните направления на емиграция от Великобритания.- - Канада (1867 г.),
- - Австралия 1901 г.),
- - Нова Зеландия (1907 г.),
- - Южно африкански съюз (1919 г.),
- - Нюфаундленд 1949 г.) - влиза в състава на Канада,
- - Ирландия (1021 г.) - без северната част на острова.
|
Британски колонии (British colonies)
Преобладаващата част от населението на Британската империя живеели в колонии, които били около 50 на брой. Сред тях имало и доста големи, като остров Цейлон (днес Шри Ланка - на юг от Индия). Всяка колония се е управлявала от Генерал-губернатор, назначаван от Министерството по колониите.
Британски колонии (British colonies) |
Губернатора назначавал законодателен съвет от старши чиновници и представители на местното население. Най-голямото колониално владение била Индия, като официално влиза в състава на Британската империя през 1858 година. В предходните 100 години, тя била управлявана от Британската Ост-Индийска компания.
Британски протекторати (British protectorates)
Характера на управление на протекторатите и тяхната степен на зависимост от Лондон, били различни. Различна е и степента на самостоятелност, допускана от Великобритания за местните феодални или племенни съвети.Британски подмандатни територии (British Mandate Territories)
Към частта на подмандатните територии влизат бивши части на Германия и на Османската империя в периода след Първата световна война. Те били предадени от Лигата на Нациите под управление на Великобритания на основата на т.н. "мандат".Британски подмандатни територии (British Mandate Territories) |
Периоди на английската империя.
Английските завоевания започват през 13-ти век с навлизането в Ирландия. Известни са два периода на развитие на Английската империя:- - Първа британска империя (1583—1783).
- - Втора британска империя (1783—1815).
Първа британска империя (1583—1783).
Първата британска империя започва със създаването на задморските владения, с превземането на Нюфаундленд през 1583 г. - превърнал се в първата опорна база на Англия за завоюване на Новия свят (Америка). Пътят за британската колонизация на Америка, бил открит с разгрома на испанския флот - Непобедимата армада - през 1588 г.
Вирджиния е първата английска колония в Северна Америка от 1607 г. с първото английско селище в Америка - Деймстаун. През 17-ти век възникват редица английски колонии по източното крайбрежие на Северна Америка, а Нов Амстердам бил отвоюван от холандците и преименуван в Ню Йорк.
По същото време, започва и проникването в Индия. През 1600 година, група лондонски търговци основават Ост-Индийската компания, която през 1640 година създава мрежа от свои фактории не само в Индия, но и в Юго-източна Азия и Далечния изток. През 1690 година, компанията започва да строи град Калкута. Един от резултатите от вноса на английски промишлени стоки, е разорението на местните занаяти.
Първата криза в Британската империя възниква със загубата на 13-те североамерикански колонии в резултат от войните на британските заселници за независимост на Северна Америка (1775 - 1783 г.). Но след признаването на независимостта на САЩ (1783 г.), десетки хиляди колонисти се добират до Канада и там се укрепило британското присъствие. С това приключва Първата Британска империя.
Втора британска империя (1783—1815).
Вторият етап на Британското империя започва с активизирането на английското проникване в крайбрежните зони на Нова Зеландия, Австралия и островите в Тихия океан. През 1788 г., в Австралия възниква първото английско селище - Порт Джексън, бъдещия Сидней. Виенският конгрес (1814 - 1815 г.), след Наполеоновите войни, прикрепя към Великобритания Капската колония (Южна Африка), Малта, Цейлон и др. територии, завладени в края на 18-ти и началото на 19-ти век.
В средата на 19-ти век завършва завладяването на Индия, колонизацията на Австралия, а през 1840 г. английски колонисти се появяват и в Нова Зеландия. През 1819 г. е основан пристанището Сингапур. В средата на 19-ти век, на Китай са натрапени неблагоприятни договори и редица китайски пристанища са отворени за английска търговия. Завладян е остров Сянган (Хонконг).
В края на 19-ти век е завладян Кипър, установен е контрол над Египет и Суецкия канал. Установен е протекторат над Афганистан, завоювани са обширни територии в Тропична и Южна Африка -
- Нигерия,
- Гана,
- Сиера Леоне,
- Родезия,
- Замбия,
- Ботсвана,
- Лесото,
- Свазиленд,
- Уганда,
- Кения.
След англо-бурската война (1899-1902 г.) са завладени бурските републики Трансвал (Южно Африканска република) и Оранжевата свободна държава, обединени в Южно Африкански съюз (1910 г.). Тези успехи и завоевания се дължат на военна, военно-морска, дипломатическа и икономическа активност на Британската империя.
В резултат на масовата емиграция от Великобритания към Канада, Нова Зеландия, Австралия и Южна Африка, там се създава многолюдно бяло, предимно англоговорящо население. Така с актове през 1926 (Имперска конференция) и 1931 г. (Уестминстърски статут), се създава Британската общност от нации.
Максимално разширение империята получава след Първата световна война, когато получава мандат от Лигата на нациите да управлява части от Германската и Османската империи, като
- Палестина,
- Иран,
- Трансйордания,
- Танганика,
- Камерун,
- Того.
Край на Британската империя.
Към 1980-1981 г., с предоставяне независимост на Родезия (Зимбабве), Вануату и Белиз, процеса на деколонизация е завършен. От предишната империя остават само разхвърляни по целия свят островни владения и авантпостове. През 1982 г. се води войната за Фолклендските острови, с Аржентина. Успеха в тази война възвръща малко британското самочувствие на световна сила.
В същото време, Канада прекъсва последната юридическа връзка с метрополията, като в Акта за Канада се казва, че повече не е нужно съгласуване с Британия при конституционни промени. През 1986 г. това се случва в Австралия и Нова Зеландия. През 1984 г. е върнат на Китай и Хонконг, превърнал се в специален административен район на Китай. Церемонията се провежда през 1997 г. и това е края на Британската империя.
Общност на нациите (Британска общност - The Commonwealth of Nations).
Днес Британската общност е известна като "The Commonwealth of Nations" (Общност от нации) или накратко "Commonwealth", като предишното й наименование е "the British Commonwealth" и представлява между правителствена организация от 53 страни - членки, като повечето от тях са територии на бившата Британска империя. Общността действа като между правителствен консенсус, организиран от Общностен Секретариат и не правителствени организации в рамките на Общностната Фондация.В Отвъдморските си територии, Кралицата е представена от Генерал-губернатори, които са независими от Британското правителство. Повечето от бившите колонии са съставна част от Британската общност на нациите – неполитическо доброволно сдружение на равни членове, в което Обединеното кралство няма никакви привилегии. Шестнадесет от общо 54 държави-членки на Британската общност смятат за свой държавен глава кралицата на Великобритания. Към 2013 година в Общността на нациите членуват 53 държави.
Британска монархия (British Monarchy).
Кралица Елизабет ІІ е пряк наследник на крал Егбърт (поне така се твърди официално, макар че последните ДНК тестове не показват такава връзка и поставят под въпрос легитимността на Кралицата), който обединява Англия по време на своето управление в 829 година. Единственото прекъсване в историята на монархията е периода на република от 1649 до 1660 година.
Макар монархията да е базирана в Британия, Кралицата (Британския Монарх или Суверен) е държавен глава на Обединеното кралство и на Британските отвъдморски територии - много други държави, влизащи в Британската общност. Може да се каже, че монархията е най-древната форма на управление на Британската империя и нейния наследник - съвременна Британия.
----------------
От 1876 година британския монарх, тогава кралица Виктория, започва да се именува и император на Индия, е генерал-губернатора на Индия - вице-крал. Заплатата на вице-краля в началото на 20-ти век, няколко пъти превишавала тази на премиер-министъра на Великобритания.
ОтговорИзтриванеБританската империя (англ. British Empire) има следния девиз: «Dieu et mon droit» - "Бог и мое право." Столицата й е Лондон. Други големи градове от нейния състав - Делхи, Калкута, Сидни, Монреал и др. Официален език - английски. Парична единица - английска лира (паунд). Територия - 34 650 407 кв. км. (без спорните антарктични територии). Население - 458 000 000 (24% от населението на Земята). Форма на управление - монархия.
ОтговорИзтриване