(Herculaneum) -
Херкулан - разрушен от изригването на Везувий
Кой е град Херкулан?
Освен Помпей, римският град Херкулан също е разрушен от изригването на Везувий на 24 август 79 г. и е погребан под 20-метров слой пепел. Една от най-известните постройки в Херкулан е „Къщата с мозайката на Нептун“. Тази малка, но богато украсена къща вероятно е принадлежала на богато семейство. Херкулан, заедно с Помпей, е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО под № 829.
Херкулан (Herculaneum) |
Възникване
Херкулан (на латински: Herculaneum, Herakleion; на италиански: Ercolano) е древен римски град в италианския регион Кампания, на брега на Неаполитанския залив (Golf von Neapel), близо до съвременния Ерколано. Подобно на градовете Помпей и Стабии(Stabiae), той престава да съществува по време на изригването на Везувий през есента на 79 г. - погребан е под слой пирокластични потоци. Днешният град се казва Еркулано.
Основан е от Херкулес на мястото, където убива Какус.
Според един мит, предаден от Дионисий Халикарнаски, градът е издигнат от самия Херкулес. В действителност вероятно първото селище на мястото на Херкулан е основано в края на VI в. пр.н.е. от племето оска, предшественици на самнитите. След това градът попада под гръцко влияние, по време на което, благодарение на близостта си до морето, е използван като пристанище.
Гърците вероятно са дали името на града - за първи път той се споменава в съчинение на древногръцкия философ Теофраст под името Хераклеон. През IV в. пр.н.е. Херкулан е превзет от самнитите и едва през I в. пр.н.е. попада под римски контрол, когато римляните потушават въстание на италийски племена по време на Съюзническата война. През същия период (около 89 г. пр.н.е.) той получава статут на община. Градът е управляван от ежегодно преизбирани дуумвири.
През 307 пр.н.е. е под римско владение. Става муниципиум. По време на избухването на Везувий е бил малък пристанищен град с 4000 жители. Богати римляни са имали в него вили, където са живели с робите си. Най-известна е Вила на Папирусите (Villa dei Papiri) с площ 2790 м².
Земетресение
Земетресението от 62 г. нанася значителни щети на Херкулан. Към момента на гибелта му той е малък град, живописно разположен на брега на Неаполитанския залив. Херкулан, правоъгълен град с площ около 20 хектара, е бил обграден с крепостна стена. Пътища (пет кардо и три декуманус) го разделяли на няколко инсули.
Гибелта на Херкулан
Изригването на Везувий, който от около 800 години бил в слабо активно състояние, започнало в следобедните часове, през есента на 79 г. Хронологията на събитията е възстановена чрез археологически разкопки и две писма, адресирани до римския историк Тацит Плиний Младши, свидетел на катаклизма.
Около един часа следобед от изпускателния отвор на Везувий е имало мощно изхвърляне на вулканична пепел, която образувала облак, който под въздействието на вятъра започнал бързо да се движи на югоизток и скоро се спуснал върху Помпей и Стабии. Двата града постепенно били напълно погребани под слой пепел, който бил толкова голям, че покривите на къщите се срутили под тежестта му.
Тъй като Херкулан се намира на запад от Везувий, той не е пострадал сериозно от първата фаза на изригването. Въпреки това по-голямата част от жителите на града, притеснени от случващото се, напускат града. Първоначално се смята, че всички жители са избягали, след това в града са открити единични човешки останки, а през 1982 г. археолозите намират край брега 12 навеса за лодки, натъпкани с около 250 скелета. Вероятно мъртвите са искали да изчакат изригването в града. Открити са и техни лични вещи, като хирургически инструменти и женски бижута.
С настъпването на тъмнината изригването не спира. След полунощ пирокластичните потоци се устремили към Херкулан със скорост от около 100 км/ч. Нагорещената до червено лава (с температура около 400 °C) достигнала града около 1 ч. през нощта, убивайки моментално малкото останали хора. Постройките на града обаче били доста добре запазени.
Това се дължи на факта, че потокът е запълнил вътрешността на къщите толкова плътно и равномерно, че градът е останал за векове без достъп до въздух, който би могъл да предизвика разлагане на органичните материали (като тъкани и дърво).
Когато вятърът се сменил и пепелта започнала да пада върху Херкулан, сградите вече били под висок слой туф, така че покривите на редица къщи не се срутили. Високата температура на лавината осигурила изпаряването на водата, така че дори папирусовите свитъци били запазени.
Градски сгради
- Къщата на Аристид
- Къща на Аргус
- Къща на Гения
- Къща на скелета
- Бронзова херметична къща
- Къща с дървена конструкция
- Къща с дървена преграда
- Къща с мозаечен атриум
- Къща с елен
- Къща с ниша
- Къща с красив вътрешен двор
- Къща с дървено светилище
- Къща на двестагодишнината
- Къща с мозайки на Нептун и Амфитрита
- Къща с коринтски атриум
- Къща с овъглени мебели
- Самотна къща
- Къща с голям вход
- Къща на тъкача
- Къща с черна зала
- Къща с две преддверия
- Къща с тосканска колонада
- Колежът на Август
- Къща на Галба
- Къща с бижу
- Къща с релеф на Телеф
- Пекарна
- Палестра
- Държава Терма
- Свещено място
- Базилика
- Форум
- Театър
- Вила Папирус
-------
Вместо да проклинаш мрака, запали свещ!
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговор.
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.