Translate

---------------------------------------------------------------------------------

03 април 2023

Езерото Байкал | dLambow

(Lake Baikal) 


Езерото Байкал – Сибирската перла


Какво е езерото Байкал?

Езерото Байкал, разположено в южната част на Източен Сибир (наричано "Перлата на Сибир"), е едно от най-невероятните и загадъчни природни чудеса на света. Често наричано "Перлата на Сибир", то крие в себе си множество тайни и уникални характеристики, които го отличават от всички други езера на планетата.

Байкал
Байкал (Baikal)

Произходът на Байкал

Учените все още спорят за точния произход на Байкал, но най-разпространената теория е, че той е възникнал в резултат на тектонични процеси. Преди милиони години, земната кора в тази област се е разцепила, образувайки дълбок разлом. С течение на времето, този разлом се е изпълнил с вода, създавайки езерото.

Байкал е едно от най-древните езера на Земята. Учените смятат, че то се е образувало преди около 25-30 милиона години в резултат на сложни геоложки процеси. През вековете езерото е претърпявало много промени, но въпреки това е запазило своята дълбочина и чистота.

Уникални особености на езерото Байкал


- Най-дълбокото езеро в света

С максимална дълбочина от 1642 метра, Байкал надминава всички останали езера на планетата и е най-дълбокото езеро на планетата. Това му количество вода го прави най-големия резервоар на прясна вода в света.

- Най-големият резервоар на прясна вода

Езерото съдържа около 20% от световните запаси на прясна, незамръзнала вода.

- Най-старото езеро

Възрастта на Байкал се оценява на около 25-35 милиона години, което го прави едно от най-древните езера на Земята.

- Уникална екосистема

В Байкал обитават над 1700 вида растения и животни, от които около 80% са ендемити, т.е. срещат се само тук. Сред най-известните обитатели са байкальският тюлен, омулът и голямото разнообразие от ракообразни. Това го прави едно от най-богатите на биоразнообразие езера на планетата.

- Кристално чиста вода

Водата в Байкал е изключително чиста и прозрачна, което позволява видимост на дълбочина до 40 метра. Някои видове водорасли, които живеят в езерото, филтрират водата, като я правят кристално чиста.

- "Байкалски северен елен"

Един от най-интересните обитатели на Байкал е омулът – риба, която се среща само в това езеро и е изключително ценна за местното население.

- Легенди и митове

Около Байкал са се преплитали множество легенди и митове, които го обграждат с мистична аура. Местните жители вярват, че езерото има лечебни свойства и че душите на починалите намират покой в неговите дълбини.

Езеро Байкал
Езеро Байкал (Lake Baikal)

Защо е толкова уникален Байкал?


- Геоложка активност

Байкал е разположен в сеизмично активна зона, което допринася за неговата дълбочина и непрекъснато разширяване.

- Климат

Суровият сибирски климат и голямата надморска височина на езерото са допринесли за запазването на неговата чистота и прозрачност.

- Биологично разнообразие

Езерото е дом на уникална екосистема с хиляди ендемични видове, което го прави ценен природен резерват.

- Чистота на водата

Благодарение на уникалните геоложки условия и ниското ниво на замърсяване, водата в Байкал е сред най-чистите на планетата и слънчевата светлина прониква на голяма дълбочина.

- Затворена екосистема

Езерото е почти напълно изолирано от други водни басейни, което е позволило на уникална екосистема да се развие в него.

- Отдалечеността от големи промишлени центрове

Това е помогнало да се избегне замърсяването на езерото.

Интересни факти

- Легенди и митове: Около Байкал се носят множество легенди и митове, свързани с неговия произход и обитателите.
- Възраст: Възрастта на Байкал е сравнима с възрастта на Атлантическия океан.
- Ледът: Ледът на Байкал през зимата е толкова прозрачен, че през него може да се види дъното на езерото.
- Баргузински вълни: В езерото се наблюдават уникални природни явления като "баргузинските вълни" - високи вълни, които се образуват в резултат на силните ветрове.
- ЮНЕСКО: Байкал е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
- Светото море: Местните жители вярват, че Байкал е свещено място и го наричат "Светото море".
- Байкалски тюлени: Едно от най-известните животни, обитаващи Байкал, са байкалските тюлени, които са единствените сладководни тюлени в света.
- Остров Ольхон: Най-големият остров в Байкал, Ольхон, е свещено място за местните буряти и привлича много туристи.
- Транссибирската железница: Железницата преминава през региона на Байкал, предлагайки на пътниците невероятни гледки към езерото.

Най-дълбоката бездна на сушата: ето как изглежда Байкал без вода.

The deepest abyss on land: this is what Baikal looks like without water.
.
Байкал е най-дълбокото езеро на планетата и почти всички жители на Земята знаят за него. Но какво е Байкал от геоложка гледна точка? Това е огромен разрив в земната кора, който е пълен с вода. Дъното на резервоара е част от грандиозна зона на разрив, която се простира на 1,500 километра.

Колосалното количество прясна вода е само покритие. Ако нямаше вода в езерото Байкал, всеки, който би бил на брега му, щеше да си поеме дъх от невероятната дълбочина на тази бездна. Тук няма да видите бавно увеличение на дълбочината - дъното на езерото Байкал рязко пада надолу почти по цялото крайбрежие. 

Дъното на Байкал е мястото, където два масивни участъка от земната кора се отблъскват един от друг. Ето защо гигантската пукнатина има такава огромна дълбочина, а ширината на езерото Байкал бавно, но сигурно се увеличава.
.
Западният бряг на езерото е масивна евразийска плоча, а източната принадлежи на по-скромната амурска плоча, която по-често се нарича микроплат. Плочата Амур бавно се движи на юг и югоизток, като продължава да разширява дъното на езерото Байкал. 


Заключение

Езерото Байкал е истинско природно чудо, което привлича туристи от цял свят. Неговата красота, уникалност и загадъчност го правят едно от най-интересните места на планетата.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.


Последни публикации в Самоучител:

Абонати: