(Rules of good manners) -
15 правила за добър тон, които е срамно да не знаем
![]() |
Правила за добър тон (Rules of good manners) |
- 1. Никога не отивайте на гости без да се обадите. Но ако ви посетят без предупреждение, можете да си позволите да носите халат и домашни чехли.
- 2. Чантата не трябва да се поставя в скута ви или на стола ви. Малка елегантна чантичка може да се постави на масата, голяма чанта може да се окачи на облегалката на стола или да се постави на пода, ако няма специален стол. Куфарчето се поставя на пода.
- 3. Найлоновите торбички са приемливи само при връщане от супермаркета, както и хартиените маркови торбички от бутиците. Да ги носите със себе си през цялото време и да ги използвате като чанта е глупост.
- 4. Мъжът никога не носи женската чанта. И той взема женско палто само за да го занесе до окачалката.
- 5. Домашните дрехи са панталон и пуловер, удобни, но прилично изглеждащи. Халатът и пижамата са предназначени за ходене сутрин до банята, а вечер от банята до спалнята.
- 6. От момента, в който детето се настани в отделна стая, научете се да чукате, когато влизате в стаята му. Тогава то ще направи същото, преди да влезе в спалнята ви.
- 7. Според международния протокол, общият брой на бижутата не трябва да надвишава 13 елемента, като това включва и копчетата. Пръстен не се носи върху ръкавици, но е разрешена гривна. Колкото по-тъмно е навън, толкова по-скъпи са бижутата.
- 8. Правила за плащане на поръчка в ресторант: ако кажете фразата „Каня ви“, това означава, че плащате. Ако една жена покани бизнес партньор на ресторант, тя плаща. Друга формулировка: „Хайде да отидем на ресторант“ - в този случай всеки плаща за себе си и само ако самият мъж предложи да плати за жената, тя може да се съгласи.
- 9. Да говорите публично за това, че сте на диета, е лоша идея. Освен това под този предлог не можете да откажете ястия, предложени от гостоприемна домакиня. Не пропускайте да направите комплимент за нейните кулинарни таланти, дори и да не ви се налага да ядете нищо. Същото трябва да се направи и с алкохола. Не казвайте на всички защо не можете да пиете.
- 10. Теми табу за малки разговори: политика, религия, здраве, пари. Неуместен въпрос: Каква рокля! Колко плати? Как да реагираме? Усмихнете се сладко: „Това е подарък!“ Променете разговора на друга тема. Ако другият настоява, кажете тихо: „Не бих искал да говоря за това.“
- 11. Към всяко лице над 12-годишна възраст трябва да се обръщаме на „ви“. Отвратително е да чуеш хората да казват „ти“ на сервитьори или шофьори. Дори към тези хора, с които се познавате добре, е най-добре да се обръщате към тях на „ви“ в офиса, а на „ти“ насаме. Изключение е, ако сте връстници или близки приятели.
- 12. Обсъждането на тези, които отсъстват, тоест просто клюкарстване, е неприемливо. Недопустимо е да се говори лошо за близки, особено да се обсъждат съпрузи. И по същия начин е недопустимо да се говори за родината с пренебрежение и гримаса.
- 13. Когато отивате на кино, театър или концерт, трябва да отидете на местата си само с лице към седящите. Мъжът върви първи.
- 14. Седем неща трябва да се пазят в тайна: възраст, богатство, празнина в къщата, молитва, състав на лекарство, подарък, чест.
- 15. Не отваряйте затворена врата, без да почукате.
Още 8 правилата на добрия тон
- - Използвайте подходящи поздрави.
- - Казвайте "моля" и "благодаря"
- - Практикувайте добри маниери на масата.
- - Внимавайте с езика и тона си.
- - Уважавайте личното пространство.
- - Обличайте се подходящо.
- - Бъдете добър слушател.
- - Не оставяйте телефона си на масата.
Заключение
Целта на всички тези безброй прости правила е да направят живота по-добър. Това е език на взаимно уважение, който всички разбират....
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.