(Is there life on planet K2-18b?) -
Последни разкрития за евентуално наличие на живот на планетата K2-18b
Въведение
K2-18b е екзопланета, намираща се на 124 светлинни години от Земята в съзвездието Лъв, която привлича вниманието на астрономите от откриването ѝ през 2015 г. от телескопа "Кеплер". Тя е субнептун с маса 8,6 пъти по-голяма от тази на Земята и радиус 2,6 пъти по-голям, като орбитира в обитаемата зона на своята звезда – червено джудже K2-18. Последните изследвания, проведени с телескопа "Джеймс Уеб" (JWST), разкриват интригуващи данни, които подновяват дебата за потенциалното наличие на живот на тази планета.
![]() |
Има ли живот на планетата K2-18b? (Is there life on planet K2-18b?) |
Ключови разкрития
През 2019 г. телескопът "Хъбъл" откри следи от водни пари в атмосферата на K2-18b, което за първи път показа, че планетата може да има течна вода – ключов елемент за живота, както го познаваме. През 2023 г. JWST потвърди наличието на въглеродни молекули като метан (CH₄) и въглероден диоксид (CO₂), както и липсата на амоняк, което подкрепя хипотезата, че под богатата на водород атмосфера може да има океан. Това я прави кандидат за т.нар. "Hycean" планета – свят с воден океан и водородна атмосфера, смятан за потенциално обитаем.
През 2025 г., на 17 април, екип от британско-американски учени, ръководен от Никку Мадхусудхан от Университета в Кеймбридж, публикува нови данни в The Astrophysical Journal Letters. Те откриха по-силни следи от диметил сулфид (DMS) и диметил дисулфид (DMDS) – химикали, които на Земята се произвеждат само от живи организми, предимно от фитопланктон. Концентрацията на тези молекули е хиляди пъти по-висока от тази на Земята, което предполага биологичен произход. Въпреки това откритието е на ниво три сигма (99,7% увереност), което е под прага от пет сигма (99,99999%), необходим за официално потвърждение на научна находка.
Дебати и предизвикателства
Въпреки вълнението, учените остават предпазливи. DMS е откриван и в комети, което показва, че може да има небиологичен произход, поставяйки под въпрос надеждността му като биосигнатура. Освен това съществуват алтернативни хипотези за състава на K2-18b. Някои изследвания предполагат, че тя може да е газообразна планета без твърда повърхност, което би я направило необитаема, тъй като течната вода може да не е устойчива. Други изтъкват, че дори ако има океан, той може да е твърде горещ, за да поддържа живот, или планетата може да е претърпяла парников ефект, който да изпари водата.
Какво следва?
Мадхусудхан и екипът му смятат, че с още 16 до 24 часа наблюдения с JWST може да се достигне пет сигма ниво на увереност, което може да се случи в рамките на една до две години. Д-р Субир Саркар от Университета в Кардиф подчертава, че макар данните да са обещаващи, все още не е сигурно дали планетата е обитаема, и призовава за продължение на изследванията. Постове в X отразяват смесица от ентусиазъм и скептицизъм, като някои потребители вече заявяват, че животът извън Земята е потвърден, докато други подчертават нуждата от повече доказателства].
Заключение
Последните разкрития за K2-18b са най-обещаващият знак досега за потенциален живот извън нашата планетна система, но остават много въпроси. Дали DMS и DMDS са истински биосигнатури, или има алтернативни обяснения? Дали K2-18b е Hycean свят, или газообразна планета? Предстоящите наблюдения ще бъдат решаващи за отговор на тези въпроси и може би за промяна на разбирането ни за мястото на човечеството във Вселената.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.