(Imhotep) -
Имхотеп - основателят на цивилизацията
Кой е Имхотеп?
Всеки ще каже кой е Имхотеп: той е красив, страшен и плешив безсмъртен египетски магьосник, който изцежда жизнената сила от хората. По-образованите ще уточнят, че „Мумията” е римейк на едноименния филм, където Имхотеп е изигран от „краля на ужаса” Уилям Хенри Прат (на английски: William Henry Pratt), по-известен под псевдонима Борис Карлоф (на английски: Boris Karloff). Това е може би най-ироничната, незначителна и нелепа чест, която този велик човек е получавал през хилядолетията.
![]() |
Имхотеп (Imhotep) |
Ако истинският Имхотеп прилича по някакъв начин на своята кинематографична пародия, то е само с бръснатата си глава. Неговата роля в нашия свят е много по-голяма: ако цивилизацията на нашата планета може да има един човек, който има право да се нарече неин основател, това е той, Имхотеп.
Много народи са имали митове за културни герои (основателите на техните цивилизации) и за богове и полубогове, които са дали на хората знания. Интересно е, че преди всички тези митове, древни и съвременни - за Прометей, който откраднал огъня; за Один, който се обесил на Световното дърво, за да получи руни; за ковача Илмаринен и за Хиавата - имало е напълно реална личност, която е дала името на първия от митовете за сътворението.
Имхотеп, везирът и главният строител на фараона Джосер (и, очевидно, неговият брат или племенник), изминал пътя: от обикновен човек до легендарен мъдрец, от мъдрец до полубог, от полубог до бог, а неговият култ живее и процъфтява в Египет общо около три хиляди години - петстотин години преди будизма, хиляда години преди християнството и една и половина хиляди години преди исляма.
Не знаем много за Имхотеп със сигурност
Египтяните от Старото царство (2686–2181 г. пр. н. е.), въпреки че вече са създали писменост, почти не са създали текстове. Но два надписа от живота говорят за Имхотеп: единият на пиедестала на статуята на фараона Джосер (Музей в Кайро - JE 49889), който изброява всичките му титли, а другият е графит на стената на недовършената пирамида на наследника на Джосер - Секемхет.
Това е повече от достатъчно, за да сме сигурни, че Имхотеп не е мит, а реална личност, че той наистина е живял около 2650-2600 г. пр.н.е. и че още приживе той е бил толкова велик, че името му е било издълбано върху статуите на царя и изписано по стените от обикновени хора - никой от другите древни египтяни от неговата епоха не е получил такава чест и слава.
Тук трябва да изясним: думи като „везир“ и „фараон“ са с няколко хиляди години по-млади от Имхотеп. „Фараон“ („per-o“ – „велика къща“) буквално означава „правителство“ и се използва за египетския монарх в Новото царство (от около 1000 г. пр.н.е.), но не от египтяните.
В Древното царство хората около царя можели да го наричат
- - „несу-бити” (цар на Горен и Долен Египет),
- - „небти” (Любимец на две богини),
- - „Златен Хор”,
- - „Син на Ра”,
а Джосер по-често бил наричан Нечерихет – Божественото тяло. Терминът "фараон" се приписва към трите хилядолетия от египетската история благодарение на гръцкия историк Херодот, който въвежда елинизирания термин в своята многотомна история.
Думата "Египет" също е гръцка ("aigyuptos" - така гърците предават на своя език името на град Хикупта, "домът на бог Птах", по-известен ни отново с гръцкото име Мемфис). Египтяните наричали страната си Кемт – „черна земя“, на името на цвета на ивицата плодородна почва по поречието на Нил. Върховният помощник „небти” за всички видове дейности се наричал „чати” в Египет. „Вазир“ е термин от арабското „wazir“ („помощник“), въпреки че в персийски има подобна дума „vasira“ – „съдия“, „миротворец“.
Има хилядолетно объркване в египтологичните термини, въпреки че последното декодиране изненадващо пасва на Имхотеп, чието име се дешифрира като "I-m-khtep" - "Аз ти донесох мир". Това име идеално описва Имхотеп, който влиза в паметта ни не с победи над врагове, а с най-миролюбивите дела, които можете да си представите - като първия в света архитект, лекар и математик.
Постижения на Имхотеп
Основното постижение на Имхотеп е запазено и до днес - известната стъпаловидна пирамида на Джосер. Ихотеп не е изобретил писането и броенето - тези изкуства вече са се появили няколкостотин години преди него. Имхотеп не е изобретил строителството на къщи и строителството от камък - и това вече се е случило преди него; царе от предишни поколения са били погребвани в каменни правоъгълни сгради (мастаби). Но Имхотеп започва да издига сгради не на ширина, а на височина.
Сграда върху сграда
Интелектуалният пробив, който направи той, е да поставя една сграда върху друга. Представете си начина на мислене на съвременника на Имхотеп: каква е идеята за сграда? Сградата е основа, има стени с врати и прозорци и покрив върху стените. това е всичко. И изведнъж някой казва: „Ще поставим сграда върху сграда!“
Всеки знае, че покривът на сградата е нейният абсолютен връх, това не се е променило в продължение на десет хиляди години, откакто са изобретени първите сгради (е, точно пет хиляди години, археолозите са открили първите надеждно известни къщи в библейския Йерихон, те са построени приблизително 8350 г. пр. н. е. и всички са едноетажни).
При това, Имхотеп направи това не веднъж, а шест пъти. Пирамида на Джосер - шест мастаби, стоящи една върху друга. Можете да си представите колко фантастична е била тази сграда за времето си и единствена по рода си.
Защо египтяните са построили пирамидите все още не е известно със сигурност.
Има много версии.
- - Според една, климатът на Египет изисква от фермерите да работят на земята само два от три сезона; останалото време можели да бездействат, а прото-египтяните прекарвали това време в набези, грабежи и други антисоциални дейности. Създателите на единна държава призовавали членовете на общността всяка година на строителните площадки, за да ги отвлекат от войните (за описание на тази версия вижте: Cottrell, Leonard. The mountains of Pharaoh. New York, Rinehart, 1956).
- - Според друга версия, пирамидите са били важна част от култа към царя като „земно слънце“, символизиращо или слънчевите лъчи, падащи от небето, или първичната купчина глина, от която бог Птах е създал света (горният камък на пирамидата (пирамидиона) на египетски се наричал по същия начин като „първобитната купчина“ - „бенбен“; пирамидионът бил покрит със злато или електрик (естествена сплав от злато и сребро) и съдържал изображения на слънцето.
- - Най-интересната версия е, че пирамидите са били „машини на безсмъртието“. В пирамидите от следващото поколение (това са трите известни „велики пирамиди“ на Хуфу, Хефрен и Менкаур) са открити щеки, водещи от гробните камери на царете, които гледат под ъгъл нагоре към небето до точката, където се намира небесният полюс. В началото на времето Полярната звезда се намирала близо до полюса, но тъй като земната ос прецесира, преди пет хиляди години на това място имало празнота, където невъоръженото око не можело да различи нито една звезда.
Доколкото може да се прецени, египтяните съвсем разумно са заключили, че в звездната празнота има дупка от небесната ос, тоест преминаване от света на хората към света на боговете. И тогава божественото тяло на крал Ба остава на земята (всъщност египетските надписи наричат пирамидите „Ба“), божественият дух на краля отива в небето и заедно създават канал на безсмъртието, през който или лично царят, или всички жители на Кемт (Египет) ще попаднат в отвъдното.
Но това далеч не е единственият пробив на Имхотеп
Покривът може да се поддържа от стълбове, направени от трупи или снопове тръстика. В комплекса на Стъпаловидна пирамида за първи път в света колоните изглеждат външно оформени като снопове тръстика. Ихотеп бил първият, който направил скок от един материал към друг.
За да не се допусне горните етажи да смачкат долните с колосалната си тежест, е необходимо те да се изградят не от влажни тухли. Имхотеп създава техника за рязане на варовик и доставянето му на строителната площадка. За да се предотврати падането на пирамидата, тя трябва да се изгради така, че собственото й тегло да я стабилизира. И това вече не е най-простото инженерно-математическо решение.
Лекарски справочник
Но строителството е и място, където постоянно се случват наранявания, инфекции и заболявания. През 1862 г. египтологът Едуин Смит купува папирус от Египет. Дешифрирането през 20-те години на миналия век показа, че това е най-старият лекарски справочник, съставен по същата система като съвременните справочници: класификация на нараняванията и заболяванията, описания и диагностични процедури, методи на лечение и прогнози в три категории:
- - „Ще лекувам тази болест“,
- - „Ще се опитам да излекувам тази болест“ и
- - „Няма да лекувам тази болест“.
Авторът на този текст се казва Имхотеп. Въпреки че текстът на папируса датира от Средното царство, около 1600 г. пр. н. е., се смята, че протографът на текста всъщност е този на Имхотеп. Това означава, че именно Имхотеп е създал съвременното рационално и организирано медицинско познание.
Статусът на Имхотеп нараства с течение на времето.
По време на живота си Имхотеп е почитан като първи мъдрец. В следващите векове той първо е смятан за баща на мъдростта; в Средното царство (2055–1650 г. пр. н. е.) той става полубог, син на създателя на вселената Птах. Очевидно по същото време се формира и канон за образа на Имхотеп: той не стои, като други египетски божества, демонстрирайки власт и сила, а седи спокойно със свитък на коленете си, а на обръснатата му глава има яркосиня дебела шапка, като небесния му баща Птах.
В някои изображения обаче виждаме по-реалистично изображение: шапката се оказва синя бандана (кърпа за глава). Абсолютно необходимо нещо за тези, които прекарват дните си в тичане около строителната площадка под палещото слънце.
Разширяване влиянието на Имхотеп
В средата-края на 1-во хил. пр.н.е. Египет става част от елинистичната икумена (съвкупност от вярвания) и Имхотеп се идентифицира с египетския бог на мъдростта Тот и гръцкия бог на медицината Асклепий. От ерата на Птолемеите до нас е достигнала „Стелата на глада“, която описва как Имхотеп спасява Египет от седем години глад. Тази история има множество паралели с историята на Йосиф Красивия; не, Имхотеп не е бил библейският Йосиф, неговите потомци просто му приписаха всички подвизи от минали времена наведнъж. Култът към Имхотеп е бил известен до 4 век, всъщност преди християнската ера.
Какво са ankh, djed и was?
Интересно е, че от епохата на Имхотеп в изображенията започват да се появяват три царски символа:
- - ankh - възелът на Живота,
- - djed - колоната на Реда и
- - was - жезълът на Силата.
Какво означават те, може да се гадае. Различните египтолози обясняват появата им по различни начини: това са три части от тялото на разчленения Озирис и три кости на жертвен бик и атрибути на боговете Изида, Сет и Озирис.
Но е възможно първоначалното значение на тези символи да е по-просто и практично.
- - Uas е чук, използван за забиване на колчета на строителна площадка и измервателен стълб.
- - Джед е отвес и в същото време обикновена линийка с десет деления.
- - Анкх е намотка от въже.
Не можете без трите неща на строителната площадка. Може би инструментите на архитекта са придобили божествен статут именно с изграждането на Стъпалата на пирамидата.
Да живееш въпреки всичко
Имхотеп е първият архитект, първият лекар и първият математик в света, но неговото истинско постижение и пробив е може би много повече от стъпка към създаването на основите на няколко науки и изкуства едновременно. Имхотеп смело се е насочил към решаването на проблема, с който всъщност се бори цялата човешка цивилизация – да живееш въпреки всичко.
Слънцето ще свети вечно, тъмнината няма да падне и човешкият род няма да загине - това е заветът, който получаваме от египтяните и Имхотеп. Това е целта, към която Имхотеп хвърля своя интелект, труд и сила. Постиженията му може да ни изглеждат малки – но само защото живеем в епоха, чиито основи са създадени от неговите интелектуални пробиви.
Ето защо Имхотеп може да се счита за основател на нашата цивилизация.
Заслужил ли е почитанието на своите потомци и божествения си статус? Заслужил си го е.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.