Translate

---------------------------------------------------------------------------------

28 септември 2024

Пушкин и Николай I | dLambow

(Pushkin and Nicholas I) -

Пушкин и Николай I: Сложните отношения между поета-гений и императора


Кои са Пушкин и Николай I?

  • Александър Сергеевич Пушкин е руски поет, драматург, литературен критик, историк, публицист и белетрист от периода на Романтизма, смятан от мнозина за най-значимия руски поет и основоположник на съвременната руска литература. Роден е на 6 юни 1799 г. в Москва, Русия и почина на 10 февруари 1837 г. в Санкт Петербург, Русия.
  • Николай I Павлович е император на Русия и велик княз на Финландия от 1825 до 1855 и цар на Полша от 1825 до 1831. Той е третият син на Павел I и наследява най-големия си брат Александър I. Роден е на 6 юли 1796 г. и почива на 2 март 1855 г.


Какви са отношенията между Пушкин и император Николай I?

Отношенията между Александър Пушкин и император Николай I са били сложни и противоречиви, изпълнени както с взаимно уважение, така и с напрежение.

  • - От една страна, Николай I разпознава таланта на Пушкин и го смята за национално богатство. Императорът дори поема част от дълговете на поета и му предоставя финансова подкрепа.
  • - От друга страна, свободолюбивият дух на Пушкин и неговите сатирични произведения често са влизали в конфликт с консервативните възгледи на Николай I и неговата политика.

Все пак, императорът е бил покровител на поета, подкрепял го финансово и му е позволил да се ожени за благородничката Наталия Гончарова.

Пушкин и Николай I
Пушкин и Николай I (Pushkin and Nicholas I)

Ключови моменти в отношенията им:


- Подкрепа и покровителство

Николай I виждал в Пушкин талантлив поет, който може да служи на интересите на империята. Императорът му осигурявал финансова подкрепа, позволявал му да пътува и дори му поверявал някои поверителни задачи.

- Конфликти и цензура

Свободолюбивите възгледи на Пушкин и неговите сатирични произведения често влизали в конфликт с консервативните възгледи на Николай I. Цензурата често отрязвала критическите му произведения, а самият той бил подложен на полицейско наблюдение.

- Дуелът и смъртта на Пушкин

Смъртта на Пушкин в дуел, предизвикан от слухове за изневяра на съпругата му, дълбоко разтърсила императора. Николай I се чувствал виновен за смъртта на поета и впоследствие се опитал да подобри условията на живот на семейството му.

Ръкописната бележка: знак на опасност или израз на загриженост?

Преди фаталния дуел на Пушкин, Николай I му изпраща лично ръкописна бележка. Съдържанието на тази бележка е предмет на множество интерпретации и спорове сред историците и литературните критици.

  • - Някои смятат, че бележката е упрек за неговото поведение и предупреждение за опасността, която дебне поета. Николай I вероятно е искал да предпази Пушкин от авантюрите и дуелите, които са били често явление в аристократичните кръгове.
  • - Други виждат в нея израз на загриженост от страна на императора за живота и творчеството на Пушкин. Императорът може да е искал да подчертае, че Пушкин трябва да се държи в рамките на приличието и да не създава допълнителни проблеми на режима.

Истинността е трудно да се потвърди, тъй като няма категорични доказателства за съществуването на такава бележка. Въпреки това, тя се е превърнала в един от най-коментираните елементи, свързани с отношенията между Пушкин и Николай I.

Какво точно е написал Николай I в бележката?

За съжаление, точният текст на бележката не е запазен. Съществуват различни версии и тълкувания, базирани на спомени и свидетелства на съвременници.

  • - Според някои източници, императорът е предупредил Пушкин да бъде по-внимателен в поведението си и да избягва конфликти.
  • - Други твърдят, че Николай I е изразил съжаление за ограниченията, които са наложени на поета, и е предложил помощ.


Защо тази история е толкова интересна?


- Драматизъм

Смъртта на Пушкин в дуел е драматично събитие, което е оставило дълбок отпечатък в руската култура. Ръкописната бележка добавя още една доза мистерия и интрига към тази история.

- Символ

Бележката се е превърнала в символ на сложните и противоречиви отношения между властта и таланта, между свободата и цензурата.

- Въпрос за отговорност

Смъртта на Пушкин поставя въпроса за отговорността на властта за съдбата на талантливите личности.

Защо бележката е толкова важна?

Ръкописната бележка на Николай I е важен исторически документ, който ни позволява да надникнем в сложните отношения между властта и интелектуалците в Русия от 19 век. Тя е свидетелство за противоречивите чувства, които императорът е изпитвал към Пушкин - адмирация, страх, но и желание да го защити.

- Разкрива сложните отношения между властта и творчеството

Бележката е свидетелство за постоянния конфликт между свободолюбивия дух на художника и ограниченията, налагани от държавата.

- Хвърля светлина върху последните дни от живота на Пушкин

Тя ни позволява да си представим как се е чувствал поетът в онези трудни моменти и какви са били неговите страхове и надежди.

- Позволява ни да оценим по-добре наследството на Пушкин

Смъртта на поета в дуел е трагичен край на един блестящ творчески път. Бележката на Николай I ни напомня за високата цена, която понякога се плаща за свободата на изразяване.

Предполагаемо съдържание на ръкописната бежека

Според една от версиите за отношенията им, умирайки, Пушкин получава бележка, написана с молив от император Николай I:

„Ако Бог не ни заповяда да се видим отново на този свят, изпращам ти моята прошка и последния си съвет - да умреш като християнин. Не се тревожи за жена си и децата си, аз ги поемам в ръцете си“.


В последствие, Николай I изпълнил обещанието си:

  • 1) Той изплатил дълговете му.
  • 2) Той изчистил ипотекираното имение на баща му от дългове.
  • 3) На вдовицата осигурил пансион, а на дъщеря му - издръжка до встъпване в брак.
  • 4) Дал синовете му за пажове и им осигурил по 1500 рубли на всеки до постъпване на служба.
  • 5) Съчиненията му издал за сметка на хазната и в полза на вдовицата и на децата.
  • 6) Осигурил им еднократна сума в размер на 10 хиляди рубли.


Заслужава да се отбележи, че той плаща дълговете на Пушкин от личните си спестявания, а не от хазната.

Заключение

Отношенията между Александър Пушкин и император Николай I са били сложни и многопластови, което продължава да интересува историци и литературоведи. Пушкин е бил под наблюдение на властите заради своите либерални възгледи и връзки с декабристите. Въпреки това, след коронацията си през 1826 г., Николай I решава да се срещне лично с Пушкин и му предлага подкрепа и защита, като му обещава свобода на творчеството и лична цензура.

Отношенията между Пушкин и Николай I са пример за сложния диалог между гения и властта. Ръкописната бележка на императора, независимо дали е съществувала или не, е останала като символ на тези отношения и като напомняне за трагичната съдба на великия руски поет и за високата цена, която той платил за своята свобода и независимост.

-------
Вместо да проклинаш мрака, запали свещ!
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговор.
----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: