(Missile guidance) -
Устройство за самонасочване на ракета
Какво е самонасочване (на ракета)?
Самонасочването е принцип приложен в главите за насочване на военните ракети с по-голям обсег (тип въздух-въздух и земя-въздух), който им позволява да се водят по топлинното, инфрачервено, електромагнитно излъчване от целта или по друг физичен принцип.Активното самонасочване използва радарна система в ракетата, за да осигури насочващ сигнал. Обикновено електрониката в ракетата държи радара насочен директно към целта и след това ракетата "гледа" под този ъгъл спрямо собствената си централна линия, за да се насочва.
Методите за самонасочване могат да бъдат разделени на три типа:
- - активно самонасочване,
- - полуактивно самонасочване,
- - пасивно самонасочване.
Използват се различни термини в случая:
- - Самонасочване (Homing)
- - Самонасочване на ракета (Missile guidance)
- - Активното самонасочване (Active homing)
Какво е ГСН (Глава за СамоНасочване)?
Главата за самонасочване (ГСН) е основен елемент от съвременните военни ракети, която е предназначена за:- - набелязване на цели,
- - автоматично проследяване на целите и
- - подаване на управляващи сигнали към автопилота на ракетата.
|
Принцип на действие на самонасочването
Главата за самонасочване (съкр. "ГСН", англ. "homing head" или "seeker") е автоматично устройство, което се монтира в челото на управляемо оръжие (дрон, ракета, бомба, торпедо и др.) с цел да се осигури директно попадение върху обекта на атака или сближаване на разстояние по-малко от радиуса на поражение на бойната част на средството за поражение (СП), т.е. за да се осигури автономност и висока точност на (само)насочването към целта.ГНС е елемент от системата за самонасочване на съвременните дронове и ракети.
Средство за поражение, оборудвано с ГНС, може да „види“ цел, „просветена“:
- - от носителя на ракетата или
- - от главата за самонасочване, или
- - от излъчванията и контрастите на целта
Видове ГСН (глави за самонасочване)
- = РГС (РГС, РЛГСН) — радиолокациона (радарна) ГСН:
- == АРГСН — активна РГС, има на борда пълноцена РЛС (радиолокационна станция - радар), може самостоятелно да открива цели и да се насочва към тях. Използва се в ракети въздух-въздух, земя-въздух, противокорабни ракети;
- == ПАРГСН — полуактивна РГС, лови сигнала на проследяващия радар (РЛС), отразен от целта. Използва се в ракети въздух-въздух, земя-въздух;
- == Пасивна РГСН - насочва се от излъчването на целта. Използва се в противорадарни ракети, както и в ракети, насочващи се от източника на активни смущения.
- = ТГС (ИКГСН) - топлинна, инфрачервена ГСН. Използва се в ракети въздух-въздух, земя-въздух, въздух-земя.
- = Ултравиолетова глава за самонасочване.
- = ТВГСН - телевизионна ГС. Работи при добри метеорологични условия, с добра видимост. Използва се в ракети въздух-земя, някои ракети земя-въздух.
- = ТПВГС - термовизионна ГС. Работи на същите принципи като ТВГС, но в инфрачервения диапазон на спектъра, което й позволява да бъде по-малко зависима от метеорологичните условия.
- = ЛГСН — Лазерна ГС. Използва се в ракети въздух-земя, земя-земя, авиобомби. Като правило е полуактивна - работи върху отразеното от целта лазерно излъчване (целта се облъчва от лазерна станция за осветяване на целите на самолета-носител).
- = Акустична ГС се използва в торпедата.
Ракети, използващи ГСН
Глави за самонасочване има монтирани в следните ракети, към момента:- - AGM-65 Maverick
- - AGM-114 Hellfire
- - AIM-120 AMRAAM
- - Astra (ракета)
- - Exocet
- - Red Dean
- - Нептун (крилата ракета)
- - Харпун (противокорабна ракета)
- - Хермес (ракетен комплекс)
- - Р-27
- - Р-73
- - Р-77
- - Х-35
- - X-59
Производители на ГНС
Производството на самонасочващи се глави (ГНС) от различни класове е съсредоточено в редица предприятия от военно-промишления комплекс. По-специално, активни глави за самонасочване за ракети въздух-въздух с малък и среден обсег се произвеждат серийно в ОАО "НПП Исток".----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.