Translate

---------------------------------------------------------------------------------

01 февруари 2025

Етъра | dLambow

(Etŭra) -

Етъра - Регионален етнографски музей на открито


Какво е Етъра?

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ се намира в непосредствена близост до град Габрово. По-точно, музеят е разположен на 8 км южно от центъра на града. Това е първият по рода си музей в България. Открит е на 7 септември 1964 г. Създаден е по идея на видния български етнограф и музеен деец Христо Вакарелски.

Етъра
Етъра (Etŭra)

Музеят е разположен на площ от около 7 декара и включва над 50 реконструирани исторически постройки, които представляват различни аспекти на българския живот от различни епохи и традициите на габровския край през Възраждането.

Музеят предлага разнообразие от тематични разходки, творчески преживявания и образователни програми, които помагат посетителите да се насладят на богатствата на българската култура и традиции. Тук можете да видите занаятчийски дюкяни, водни съоръжения, архитектурни обекти и много други интересни атракции.

Сред най-посещаваните обекти в музея са:

  • - Единствената по рода си сбирка в България от 10 работещи съоръжения, задвижвани от вода. Сред тях са воденици, гайтан, тепавица, валявица и други.
  • - Занаятчийската чаршия, на която са разположени 16 възрожденски къщи, представящи традиционните занаяти.
  • - Църквата „Свето Благовещение“, построена през 1835 г. и обявена за паметник на културата.
  • - Мотковото кафене – място за отдих, където можете да опитате кафе на пясък, домашно приготвена лимонада и традиционни български десерти.
  • - Обществената фурна, построена през 1874 – 1875 г. и предлагаща традиционни български тестени изделия.
  • - Шекерджийницата, предлагаща традиционни български сладкиши.


Ако планирате посещение, можете да се насладите на виртуална разходка и да получите информация за текущите проекти и събития в музея.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.

Гърбавият мост | dLambow

(The humpback bridge) -

Гърбавият мост, гр. Трявна, България


Какво е Гърбавия мост?

Гърбавият мост, известен още като Старият мост или Кивгиреният мост, е емблематичен символ на град Трявна. Той се намира в единия край на централния площад, откъдето започва възрожденската улица на занаятите. Мостът е построен през 1844-1845 г. от уста Димитър Сергюв. Интересно е, че няма запазени снимки или изображения на този майстор, но делото на неговите ръце е достигнало до наши дни.

Гърбавият мост
Гърбавият мост (The humpback bridge)

Гърбавият мост е забележителен със своята сводеста конструкция в римски стил. Той е силно изгърбен в средата, а парапетът му е изграден от дялани каменни плочи, заловени помежду си и към основата с железни щифтове и оловна пропойка.

Особено внимание заслужава художественото оформление на средните, най-високи плочи от парапета. От вътрешната им страна майсторът е изрязал по един щит, над който има няколко листа от неизвестно дърво. На долния край на единия щит е издялана малка стомничка, която днес е повод за различни анекдоти сред местните жители на Трявна и съседния град Габрово.

Според една от легендите, майсторът е поставил стомничката, за да се измиват габровци от нечистите си дела, когато идват на гости в Трявна. Габровци пък твърдят, че тя е там, за да се измиват тревненци, когато ги посетят. Тези истории напомнят за негласното съревнование между двата града в миналото.

Гърбавият мост е един от най-фотографираните обекти в Трявна и привлича туристи от цял свят. Той е част от архитектурния ансамбъл на площад "Капитан дядо Никола", заедно с Часовниковата кула и Старото школо.

Мостът е не само историческа забележителност, но и място, където се провеждат различни културни събития и фестивали. Той е символ на възрожденската архитектура и дух на Трявна.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: