(Precious stones) -
Кои са десетте най-редки скъпоценни камъни в света?
Разнообразие от скъпоценни камъни
Светът е дом на невероятно разнообразие от скъпоценни камъни, като някои от тях са толкова изключително редки, че са почти недостъпни. Докато диамантите, рубините, сапфирите и изумрудите са широко известни, съществуват други кристали, чиято оскъдност ги прави много по-ценни и търсени от колекционери и ценители по целия свят. Въз основа на анализ на различни източници
![]() |
Скъпоценни камъни (Precious stones) |
Ето десет от най-редките скъпоценни камъни в света:
- Таафеит (Taaffeite)
Смятан за един от най-редките скъпоценни камъни, таафеитът е открит едва през 1945 г. и е толкова изключително рядък, че броят на известните екземпляри е изключително ограничен. Среща се предимно в Шри Ланка и Танзания.
- Пайнит (Painite)
Определян от някои като най-редкия минерал на Земята, пайнитът е открит през 50-те години на миналия век в Мианмар. Дълги години са съществували само няколко известни кристала, въпреки че в последно време са открити нови находища.
- Грандидиерит (Grandidierite)
Този изключително рядък синьо-зелен до зелен минерал е открит за първи път в Мадагаскар. Намирането на екземпляри с качество на скъпоценен камък е голямо предизвикателство.
- Мусгравит (Musgravite)
Друг изключително рядък скъпоценен камък от семейството на таафеита, мусгравитът е открит през 1967 г. в Австралия. Известен е с ограничените си находища и малкия брой съществуващи шлифовани камъни.
- Червен Берил (Red Beryl)
Известен също като биксбит, червеният берил е изключително рядка разновидност на берила (към което семейство спадат изумрудите и аквамарините). Намира се само на няколко места в САЩ, най-вече в Юта.
- Бенитоит (Benitoite)
Този красив синьо-сапфирен скъпоценен камък е открит в началото на XX век в окръг Сан Бенито, Калифорния, където се намира и единственото му основно търговско находище.
- Александрит (Alexandrite)
Известен със забележителната си способност да променя цвета си в зависимост от осветлението (зелен на дневна светлина и червен под изкуствена светлина), александритът е рядък вариант на минерала хризоберил. Първоначално е открит в Русия, но днес се среща и в Бразилия, Шри Ланка и Източна Африка.
- Параиба Турмалин (Paraiba Tourmaline)
Открит в щата Параиба в Бразилия, този турмалин е силно ценен заради своите ярки неоново сини и зелени цветове, причинени от наличието на мед. Находищата му са изключително ограничени.
- Черен Опал (Black Opal)
Докато опалите са сравнително разпространени, черният опал е най-редкият и ценен вид. Повечето черни опали се добиват в Лайтнинг Ридж, Нов Южен Уелс, Австралия, и се отличават с тъмен фон, който подчертава играта на цветовете.
- Жадеит (Jadeite)
Една от двете форми на нефрит (другата е нефритът), жадеитът е много по-редък и ценен, особено в най-висококачествената си изумруденозелена, полупрозрачна форма, известна като "императорски нефрит". Основните находища са в Мианмар.
Заключение
Тези скъпоценни камъни са истински чудеса на природата, ценени не само заради красотата си, но и заради своята изключителна рядкост.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.