Translate

---------------------------------------------------------------------------------

27 май 2025

Карта на Велика Тартария | dLambow

Карта на Велика Тартария (Map of Great Tartary)

Карта на "Велика Тартария", за която се твърди че е от 1754 г.?


Нека разгледаме въпроса за произхода и достоверността на карта, изобразяваща "Велика Тартария" и датирана от 1754 г., която се разпространява из нета с твърдението "Tartaria, the COUNTRY on a map from 1754"

Карта на Велика Тартария
Карта на Велика Тартария (Map of Great Tartary)

Произход на името "Тартария"

Терминът "Тартария" е бил широко използван в европейската картография и литература от Средновековието до около 19-ти век. Той е обозначавал обширни територии в Азия, които са били слабо познати на европейците. Тези земи са били населявани от различни народи, често наричани погрешно с общото име "татари" (понякога изкривено до "тартари" поради асоциации с Тартар от гръцката митология – адското място).

Важно е да се отбележи, че "Тартария" никога не е била единна държава или империя с това име, управлявана от един владетел. По-скоро това е бил екзоним – име, дадено от външни хора (европейците) на регион, който те не са познавали и разбирали напълно. Територията, обозначавана като "Тартария", е включвала части от:

  • - Централна Азия: земите на днешните Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Таджикистан, Киргизстан.
  • - Сибир: обширните територии на Русия, източно от Урал.
  • - Манджурия и Монголия.
  • - Понякога и други региони.


С течение на времето и с натрупването на повече географски и етнографски познания, терминът "Тартария" постепенно излиза от употреба и се заменя с по-конкретни наименования на региони и държави.

Достоверност на картата от 1754 г., показващи "Велика Тартария"

Карти от средата на 18-ти век (като например въпросната хипотетичната карта от 1754 г.) напълно е възможно и дори е било обичайно да изобразяват регион, наречен "Grande Tartarie" (Велика Тартария), "Tartaria Magna" или подобни варианти.

  • - Автентичност на периода: През 1754 г. европейските картографи все още са използвали термина "Тартария". Известни картографи от тази епоха като Жан-Батист Бургиньон д'Анвил (Jean-Baptiste Bourguignon d'Anville), Гийом Делил (Guillaume Delisle) и техни съвременници са създавали карти, на които фигурира този термин.
  • - Географска точност: Точността на тези карти, особено за вътрешността на Азия, е била ограничена от наличните по това време знания. Европейците са разчитали на сведения от пътешественици, търговци и мисионери, които не винаги са били пълни или точни. Следователно, границите и детайлите на "Велика Тартария" на такива карти могат да бъдат доста приблизителни и да не отразяват реална политическа или етническа единица.
  • - Интерпретация: Фактът, че на карта от 18-ти век е изписано "Велика Тартария", не означава съществуването на едноименна световна империя с напреднала цивилизация, както понякога се твърди в някои съвременни конспиративни теории. Това просто отразява географските представи и терминологията на европейските картографи от онази епоха за обширни и слабо проучени от тях територии в Азия.


Общият вид на картата (стил на изобразяване, шрифтове, оцветяване на регионите) е съвместим с картографските практики от 18-ти век. Надписът "GRANDE TARTARIE" и "Tartary 1754" е напълно в унисон с това, което бихме очаквали от карта от този период.

В заключение:

Карта от 1754 г., изобразяваща "Велика Тартария", е напълно правдоподобна от историческа и картографска гледна точка. Тя отразява ограничените разбирания и терминологията на европейците от онази епоха за обширните територии на Азия. Важно е обаче да се разбира, че "Тартария" е бил екзоним за регион, а не име на конкретна държава или империя, призната под това име от народите, които са го населявали. Достоверността на такава карта се отнася до това дали тя е автентичен артефакт от 18-ти век, а не до това дали "Велика Тартария" е съществувала като единна политическа единица, както понякога се спекулира.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: