Translate

---------------------------------------------------------------------------------

03 май 2025

Асеновата крепост | dLambow

(Asen's Fortress) -

Асеновата крепост край Асеновград е наречена на цар Иван Асен II


Какво е Асеновата крепост?

Асеновата крепост, наречена на цар Иван Асен II, който през 1231 г. прави редица поправки по нея с цел заздравяването ѝ, за което свидетелства издълбаният в една скала на крепостта надпис: „В лето 6739 (1231) индикт четвърти от бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси Севаста и изгради този град.“

Асеновата крепост, величествено разположена край днешния град Асеновград в Родопите, е един от символите на българската история и фортификационно строителство. Тя носи името на един от най-значимите български владетели – цар Иван Асен II, чиято дейност през XIII век остава трайна следа в съдбата на крепостта.

Асеновата крепост
Асеновата крепост (Asen's Fortress)

Първите сведения за укрепително съоръжение на това място датират още от времето на траките, а по-късно е използвана и от византийците. Стратегическото разположение на скалния рид, надвесен над пътя, свързващ Тракийската низина с Беломорието, предопределя значението ѝ през вековете.

Разцветът на крепостта по време на Втората българска държава е свързан именно с управлението на цар Иван Асен II (1218-1241 г.). След битката при Клокотница през 1230 г., когато България постига решаваща победа над Епирското деспотство, Иван Асен II присъединява към държавата си обширни територии, включително и тази ключова крепост. Осъзнавайки нейната важност за отбраната и контрола над региона, царят предприема мащабни укрепителни дейности през 1231 г.

Свидетелство за тези строителни работи и за приноса на цар Иван Асен II е прочутият скален надпис, издълбан върху една от скалите в южната част на крепостта, над входа. Текстът на надписа гласи: „В лето 6739 (1231) индикт четвърти от бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси Севаста и изгради този град.“

Този надпис е изключително ценен исторически извор

Той не само документира годината на значителните поправки и разширение на крепостта, но и подчертава могъществото на цар Иван Асен II, титулуващ се като владетел "на българи, гърци и други страни". Споменаването на Алекси Севаст (титул, близък до управител или военачалник) сочи за назначаването на висш администратор, който да отговаря за крепостта и прилежащия район. Фразата "изгради този град" вероятно се отнася до цялостното обновяване и превръщането на крепостта в силен укрепен център, способен да изпълнява важни военно-административни функции.

Благодарение на дейността на Иван Асен II крепостта е значително заздравена и разширена, превръщайки се във важен отбранителен пункт. В този период е изградена и съхранената до днес църква "Света Богородица Петричка", която е най-забележителната архитектурна постройка в крепостта.

Именно в чест на цар Иван Асен II и неговия принос за укрепването ѝ, крепостта получава името Асенова крепост. По-късно, през 1934 г., и разположеният в подножието ѝ град Станимака е преименуван на Асеновград.

Надписът на Иван Асен II е преживял редица превратности през вековете, включително опити за заличаването му, но е възстановяван и днес продължава да бъде едно от най-важните свидетелства за средновековната българска държавност и делото на великия цар Иван Асен II. Асеновата крепост днес е популярен туристически обект и паметник на културата с национално значение, напомнящ за славното минало на България.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.



Последни публикации в Самоучител:

  1. Славяни | dLambow
  2. Карта на Велика Тартария | dLambow
  3. Стил и достойнство | dLambow
  4. Скален феномен Окото | dLambow
  5. Китайските римляни | dLambow
  6. Оптична илюзия | dLambow
  7. Тайната на дълголетието | dLambow
  8. Ултраслаба фотонна емисия | dLambow
  9. 5 стъпки към успеха | dLambow
  10. Цифрово евро | dLambow
  11. Барелеф по пирамидите на маите? | dLambow
  12. Провъртеника | dLambow
  13. Българският розов домат | dLambow
  14. Меридиани и паралели | dLambow
  15. Дивата жена Зана | dLambow
Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: