Translate

---------------------------------------------------------------------------------

11 декември 2024

Академик Дмитрий Лихачов | dLambow

(Academician Dmitry Likhachev)

Академик Дмитрий Лихачов: Мост между миналото и бъдещето


Кой е академик Дмитрий Лихачов?

Руски учен, признат от над 10 академии на науките по света - академик Дмитрий Лихачов, говори за България:

  • - ...И чуждите завоеватели не можаха да победят тази ДЪРЖАВА НА ДУХА, защото в защита на българския народ в плътен строй стояха българският език, писменост и култура!... Българската държава на Духа се простира от Балтийско море до Тихия океан и от Северния ледовит океан до Индийския.
  • - ...вие сте най-древната от съществуващите днес културни нации и то не само в Европа, но и в света. Миналото погълна античността, древния Рим, Гърция и т.н., но България остана като жива отломка от древната европейска култура, най-древната ...отломка.
  • - И затова трябва да я съхраним, та днешна България да не бъде само последна отломка от миналото, но и първата от бъдещето – първата култура, която ще прекрачи в третото хилядолетие и ще понесе културата към бъдещето..."
Академик Дмитрий Лихачов
Академик Дмитрий Лихачов (Academician Dmitry Likhachev)

Изключителна фигура в световната култура

Дмитрий Сергеевич Лихачов е бил изключителна фигура в руската и световната култура, филолог и културолог с дълбоко познание на средновековната руска литература, история и фолклор. Неговите изследвания са обхващали и византийската и славянската литература и изкуство, превръщайки го в един от най-авторитетните гласове в областта на хуманитарните науки през 20 век.

Защо Лихачов е толкова значим?

  • - Мост между миналото и бъдещето: Лихачов е успявал да свърже дълбоките корени на руската култура с проблемите на съвременността, като същевременно отправя поглед към бъдещето. Неговите идеи за хуманизма, толерантността и важността на културното наследство са особено актуални и днес.
  • - Изследовател на руската летопис: Лихачов е посветил значителна част от работата си на изучаване на руските летописи, като ги разглежда като основен източник за разбирането на древна Русия.
  • - "Слово о полку Игореве": Едно от най-известните произведения на древната руска литература, "Слово о полку Игореве", е било обект на многобройни изследвания от страна на Лихачов. Той е разкрил дълбоките му философски и художествени измерения.
  • - Културолог с широки интереси: Интересите на Лихачов са надхвърляли рамките на филологията. Той се е занимавал с история на изкуството, етика, философия и други области на знанието.


Какво още трябва да знаем за него?

  • - Връзката му с България: Лихачов е изпитвал голямо уважение към българската култура и е подчертавал нейната значителна роля в развитието на славянската цивилизация. Той е смятал България за "люлка на славянската култура".
  • - Активна гражданска позиция: Лихачов е бил не само учен, но и активен гражданин. Той е участвал в обществения живот на страната си и е защитавал ценностите на хуманизма и демокрацията.
  • - Богато литературно наследство: Лихачов е автор на множество книги и статии, които са преведени на много езици. Неговите произведения са задължително четиво за всеки, който се интересува от руската култура и история.


Защо да се интересуваме от Лихачов днес?

Идеите на Дмитрий Лихачов за хуманизма, толерантността и важността на културното наследство са особено актуални в днешния свят, разкъсван от конфликти и идеологически противостояния. Неговите произведения ни напомнят за важността на диалога между културите, за необходимостта да пазим и ценим своето културно наследство и за ролята на образованието в изграждането на по-добро бъдеще.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите. Последвайте ни за още позитивни, полезни и съдържателни публикации всеки ден на сайта и във ФБ-страницата ни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: