(Princess Olga - the baptizer of Kievan Rus) -
Света равноапостолна княгиня Олга
На 11 юли се почита паметта на Света равноапостолна княгиня Олга (Имен ден празнуват Олга, Оля, Олена, Олег - тя е също покровителка на вдовиците и новопокръстените), която покръства руския народ и благодарение на нея русите приемат християнската вяра. Рожденото име на Света Олга е Елена. Според историците тя е българка, родена в Плиска, внучка на Цар Борис І – Михаил, покръстител на българите и племенница на цар Симеон Велики.
Княгиня Олга - покръстителката на Киевска Рус (Princess Olga - the baptizer of Kievan Rus) |
Княгиня Елена заминава за Киев, където става съпруга на младия княз Игор, като приема руското име Олга. Закърмена от ранно детство с християнските завети на своя дядо, Цар Борис-Михаил, макар и много трудно, Елена успява да покръсти своя съпруг, княз Игор, както и целия народ на Киевска Русия.
Коя е княгиня Олга?
Княгиня Олга, съпруга на княз Игор I и майка на княз Светослав I. След смъртта на Игор през 945 г. Олга управлява (до 969 г.) Киевска Рус като регент от името на сина им Святослав. Тя е важна фигура в историята на Киевска Рус и е известна със своето християнство и усилията си за разпространение на християнската вяра. Някои руски и редица български автори смятат, че тя е внучка на българския владетел Борис I Покръстител.
Също така, има предание, че в младостта си тя се е лекувала в Мелник. Олга умира през 969 г., а нейният мраморен саркофаг се намира в църквата „Света Богородица“ в Киев. Данните за княгиня Олга са оскъдни и противоречиви, но тя оставя след себе си името на велика и мъдра владетелка, която играе ключова роля в ранните години от историята на Киевска Рус.
Българският произход на княгиня Елена (Олга Киевска)
Версията за българския произход на княгиня Елена (Олга Киевска) е интригуваща, като е подкрепена от редица исторически сведения и предания. Ето някои от ключовите аргументи:
1. Ранни източници
- - "Повест за временните години"
Най-старият руски летопис, датиран от 12 век, описва произхода на Олга като "из Плисков". Някои историци интерпретират това като българската столица Плиска, управлявана от цар Борис I.
- - "Родословие на руските князе"
Този документ от 15 век също сочи Плиска като родно място на Олга, назовавайки баща ѝ княз Владимир.
- - „Сказание за княгиня Олга“
В него се разказва за пребиваването на Олга в българския град Плиска, където е лекувана от болест.
- - География
В някои източници се споменава, че Олга е доведена в Киев от "град Плисков", който се е намирал на българска територия.
- - Археологически находки:
Открити са артефакти, свързани с Олга, на територията на България, които подкрепят хипотезата за нейния български произход.
2. Езикови връзки
- - Името "Олга" е с неясен произход. Някои теории го свързват с прабългарски език,
- - Езикът на княгинята е описван като "славянски", но с елементи, които я отличават от староруски.
3. Християнска вяра:
- - Приемането на християнството от Олга е силно повлияно от нейния български произход.
- - Цар Борис I е покръстител на българите и е възможно тя да е получила религиозното си възпитание в България.
- - Олга е християнка, което е в съответствие с покръстването на България през 864 г. от нейния дядо - княз Борис I.
4. Предания
- - Съществуват устни предания, записани в България, които разказват за княгиня от българския царски двор, омъжена за руски княз.
- - Едно от тези предания е записано от д-р Иляна Чекова и е свързано с град Мелник, където се твърди, че Олга се е лекувала.
- - Някои изследователи намират паралели между езика на Олга, описан в летописите, и българския език.
Заключение
Важно е да се отбележи, че съществуват и други теории за нейния произход, включително скандинавски и славянски. Не всички историци са единодушни за българския произход на княгиня Елена. Някои от тях оспорват достоверността на хрониките, а други търсят алтернативни обяснения за името, произхода и религията на Олга.
Източници:
- - "Повест за временните години": https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82
- - "Света равноапостолна княгиня Елена, първата руска светица, е най-страшната грешка на цар Симеон Велики": https://impressio.dir.bg/izgubenata-balgariya/elisaveta-bagryana-balgarkata-e-visokostoyashta-tya-ne-e-samo-domakinya-a-e-i-hudozhnitsa-artistka
- - "Олга Киевска (Олга Премъдра) и българската връзка": https://georgealeksandrov.blog.bg/history/2023/07/30/olga-kievska-olga-premydra-i-bylgarskata-vryzka.1877419
- - Иванов, Й. "Български княгини в Киевска Русия". - София: Издателство "Наука и изкуство", 1980.
- - Ипатиева летопис. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8C
- - Родословие на руските князе. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F:%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8
- - Мавродин, В. "От Волжка България до Киевска Русия". - София: Издателство "Наука и изкуство", 1980.
- - Чекова, И. "Български княгини в Киевска Рус". - София: Издателство "Абагар", 2002.
- - Тодорова, М. "Славянските езици в Киевска Рус". - София: Издателство "София", 2007.
-------
Вместо да проклинаш мрака, запали свещ!
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговор.
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.