Смилянски боб по родопски
Първо, нека да уточним какво е смилянски боб?
Смилянски боб е една от малкото български храни, защитени с патент за словна марка, касаеща отглеждането му в областта на горното поречие на река Арда. Той вирее основно в района на село Смилян, както и на съседните села Могилица и Арда, всичките намиращи се в района на горното течение на река Арда.
Смилянски боб |
Районът се характеризира с планински климат, при който есенно-зимният сезон е сравнително мек, а лятото е прохладно. Други фактори, които предопределят доброто качество на смилянския боб, са надморската височина и влажността на въздуха.
Областта, в който вирее растението, е с надморска височина от 820 до 875 m. Температурите са умерени и през лятото е хладно. При повече от 33 °C цветчетата на фасула прегарят и окапват.
Продукти за ястието:
- - 200 г шарен смилянски боб
- - 1 морков,
- - 1 глава кромид лук,
- - джоджен – 1 суп. лъж.,
- - магданоз – 1/2 китка,
- - сминдух - 1 чаена лъжичка,
- - олио 5-6 лъжици,
- - дивесил,
- - червен пипер,
- - сол на вкус
|
Начин на приготвяне:
Смилянският боб почистваме и накисваме още от предишната вечер във вода. На следващия ден отцеждаме от старата вода, заливаме със студена вода и слагаме да ври. Сред като поври 5-6 минути, изхвърляме водата и отново доливаме със студена вода, като добавяме и 2-3 супени лъжици олио. Прибавяме ситно нарязаната 1/2 глава лук и моркова нарязан на кубчета. Чорбата се вари, докато фасулът омекне напълно. Когато е почти готов добавяме джоджен, дивесил, сминдух.
За да стане чорбата вкусна, трябва да направим и запръжка. Тя се приготва, като в отделен съд сложим 3-4 супени лъжици олио, 1/2 глава лук и малко брашно. Всичко това запържваме добре и накрая прибавяме червения пипер. Запръжката изсипваме в тенджерата с боба и оставяме да поври още десетина минути с нея.
Поднася се, поръсен със ситно нарязан магданоз.
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.