Понеделник - първият ден от седмицата
Етимологичното значение
"Понеделник" е (ден) след неделя (ден без дела, ден за почивка). Понеделникът е първият ден (а също и първия работен ден) от седмицата според действащия международен стандарт ISO 8601. Думата "понеделник" и нейните аналози се ползват и в други езици:
- - украински - понеділок,
- - белоруски - панядзелак,
- - сърбо-хърватски - понѐд(j)ељак,
- - полски - poniedziałek,
- - чешки - pondělí,
- - руски - понедельник,
- - старославянски - понєдѣльникъ,
- - праславянски - роnedělj
- - турски - pazartesi (ден след неделя).
"Понеделник" е (ден) след неделя - по-неделя |
Разбирания за понеделника
Съвременната западна култура разглежда понеделник като начало на работната седмица, тъй като възрастните обикновено се връщат на работа в този ден, а децата се връщат на училище след почивните дни.
В религиозната християнска и еврейска традиция, според библейския календар, понеделник се счита за втори ден от седмицата. Такъв възглед за понеделника се среща в САЩ, Канада и Япония. По същите причини официалният литургичен календар на Римокатолическата църква се отнася към понеделник като към втори ден - Feria II (Ферия II).
Културни традиции
С понеделник са свързани някои стереотипи на различни страни и култури. Например, сред евреите понеделник не се счита за подходящ ден за сватба, тъй като Господ, когато създава света, никога не е казал „добро“ на този ден, както е казал за другите дни от седмицата. В Тайланд жълтото традиционно се свързва с понеделник (виж тайландския слънчев календар).
В много песни на западни музиканти понеделник е представен като ден на депресия, тревожност или меланхолия. В редица съвременни разбирания, понеделнек се възприема като ден за "възстановяване" след почивните дни, т.е. като вработване за новата работна седмица. В царска Русия простолюдието обичало да "понеделници", т.е. да не работи - "Понедельник — бездельник". До 20 век в Украйна изпълнявали "понедилкование" - ден за постене и въздържане от работа (предимно - от предене) за омъжените жени.
Характеристика
Понеделник е труден ден както психологически, така и физиологически. Проучванията показват, че на този ден мнозина се чувстват емоционално депресирани. Защо? Този въпрос заинтригувал американски учени по психично здраве, които решили да открият истинските причини за общата неприязън към понеделник. Сред тях се оказали:
- - чувство на депресия поради предстояща работа,
- - умора след уикенда,
- - необходимостта от връщане към работен режим и рутина,
- - ранното ставане,
- - недоспиването и в резултат на това
- - промяната в биологичните ритми.
Лесно е да облекчите първия работен ден след уикенда. Първо, спазвайте график за сън. Няма нужда да се опитвате да се наспите достатъчно за цялата седмица през почивните дни, просто се придържайте към обичайния си график. В делничните дни се опитайте да намерите време за тренировки във фитнес залата и разходки на чист въздух. Това ще помогне за поддържането на естествените биологични ритми.
Понеделнични афоризми
- В понеделник най-добре е да се идва на работа във вторник.
- Петъчната вечер е по-добра от понеделнишката сутрин.
- Ако нямаше неделя, нямаше да има и понеделник.
- Напоследък поноделници започват да идват често и внезапно.
- Никой не очаква понеделника, но той все пак си идва.
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.