Translate

---------------------------------------------------------------------------------

30 април 2022

-What Is Anchor Text | dLambow

What Is Anchor Text

Какво е anchor текст?

 

Определение за anchor текст

 

Същност и формат на анкора

Anchor text (с буквалното значение "котва", още известен като link label или link title) е текстът, върху който може да се кликне хипервръзка и чрез нея да се премине към нова страница. Или това е видимият текст, който може да се кликва в хипервръзка. В съвременните браузъри той често е в син цвят и е подчертан. Оптимален формат: Добрият SEO anchor текст е кратък и релевантен за целевата страница, към която води връзката. Пример за код: 

<a href="http://www.example.com"> Примерен anchor текст </a>.

Най-добрите практики за SEO повеляват този текст да е подходящ за страницата, към която води, а не общ или повтарящ се текст. Синият, подчертан anchor text е най-често срещаният, тъй като е уеб стандарт, въпреки че е възможно да се промени цвета и подчертаването чрез html кода. Ключовите думи в текста са един от многото сигнали, които търсачките използват, за да определят темата на уеб страница.

Anchor текст
Anchor Texts

Защо са необходими такива "котви"?

Anchor се използват, за да се улесни навигацията в страница с голямо съдържание. Така, вместо да търси къде е нужния му раздел, потребителят просто трябва да кликне връзката и браузърът ще превърти страницата до нужното място. Освен това, котвите улесняват навигацията и между страниците в сайта, а също и между домейните (различните сайтове в интернет). По подразбиране всяка страница се отваря в самото начало. Ако трябва да изпратите читателя към друга част на страницата или към друг сайт, тогава anchor-ите влизат в действие.

Как търсачките гледат anchor текста?

Някои уебмастъри са скептични по отношение на котвите. Според тях анкорите могат да заблудят ботове за търсене, тъй като котвите са вид кръгови връзки и намекват за дублиращо се съдържание. Връзка към същата страница (като от "Съдържание на темата") се нарича циклична. Например: връзката <a href="http://Apple.bg"> е разположена в документа на http://Apple.bg, и води до цикъл. Потребителите, които кликват върху него, по същество опресняват страницата. В този случай ботовете, които индексират сайта, вървят в кръг. Ако в страницата има списък с идентични връзки, които приличат на кръгови, те се различават помежду си само по идентификатора след хеша.

  • <a href=" http://Apple.bg#1">
  • <a href=" http://Apple.bg#2">
  • <a href=" http://Apple.bg#3">

Може да изглежда, че търсачките няма да се зарадват на това. Всъщност търсачките са добре запознати с ролята на котвите. Те възприемат само първата връзка в документа като връзка - не вземат предвид всички други подобни. В допълнение, наличието на хеш-# е знак за структуриран документ. Следователно и двата проблема са пресилени - и текстът на anchor не получава санкции.




Видове anchor текст

Когато уебсайтовете агресивно изграждат текстови връзки с котва с точно съвпадение на текста, се задейства филтър за спам на Google. Неестествено е уеб страниците, които водят към вашия уебсайт, всички да имат текст за котва с точно съвпадение. Малко изменение на текста на котва е естествено, точно както голяма част от връзките в интернет са голи URL адреси.

  1. Точно съвпадение - точно съвпада, ако включва ключова дума, която отразява най-точно страницата, към която е свързан. Например: „изграждане на връзки“, свързване към страница за "изграждане на връзки".
  2. Частично съвпадение - включва вариант на ключовата дума на страницата, към която е свързана. Например: „стратегии за изграждане на връзки“, свързва към страница за "изграждане на връзки".
  3. Маркови - Името на марката, използвано като котвен текст. Например: „Apple“, свързващ към статия в блога на Apple.
  4. Гола връзка - URL адрес, който се използва като котва. Например: „www.Apple.bg“ е котва за голи връзки.
  5. Общ - Обща дума или фраза, която се използва като котва. „Щракнете тук“, "Вижте тук", "Click here!", "Прочетете още", "Вижте и това", "Продължете тук", "Тук има още по въпроса"я и др. п. е често срещана обща котва.
  6. Изображения- Всеки път, когато дадено изображение е свързано, Google ще използва текста, съдържащ се в атрибута alt на изображението, като anchor текст.


Случаи на използване на анкор

 

Целеви анкор текст

Създателите на линкове или SEO, специализирани в изграждането на връзки към уебсайт, често контролират анкора, който изграждат от друг уебсайтов. Тези привързани текстове съответстват по ключовите думи в тях на целевата ключова дума на страницата, на която SEO се опитва да класира в търсачките.

Конерен анкор

Обратната връзка е връзка от друг уебсайт. Текстът в обратната връзка е текстът на анкора, използван от другите уебсайтове, свързващи се към вашия уебсайт. Основният текст на тези обратни връзки помага на търсачките да определят най-подходящите ключови думи, за които трябва да се класира уеб страница.

Еднопосочни анкерни текстови от обратни връзки

Ако уебсайт А има връзки към уебсайт В, а уебсайт В няма връзка към уебсайт А, тогава имате еднопосочна връзка с анкор текст. Еднопосочните кодирани текстови връзки се търсят от SEO, защото PageRank прелива от един домейн в друг благодарение на тях. Смята се, че колкото повече еднопосочни текстови връзки има една уеб страница от уебсайтове с висок PageRank, толкова по-добре те ще се класира в търсачките.

Прекомерен текст в котвата

Точно като наводняване на даден текст с ключови думи, може да имате и твърде много ключови думи в анкорите на обратните връзки към вашия сайт. Когато има твърде много ключови думи страница, свързващи към твърде много други страници на уебсайт, или всички сочещи към една и съща страница, но с различни текстове на котвата, имате случай на прекомерен анкорен текст. Това може да доведе до санкции на Google, тъй като се счита за спам, неприветлива за потребителя практика.

Разпределение на anchor текста

Тъй като създателите на връзки активно изграждат връзки към уебсайта си с целеви прикрепен текст, определени ключови думи в него ще имат по-висок дял от общото разпределение на целевия текст в страницата. Добре е това да се контролира и планора, за да се избегнат проблемите със спама, описани по-горе.

Спам l котва текстd

Спам анкор е връзка с текст в котвата, който няма отношение към страницата, на която съществува, или страницата, към която се свързва. Спам котвата е често срещана SEO тактики тип "черна шапка" за временно класиране за конкурентни ключови думи като "заеми за деня на плащане" или "купуване на виагра", но могат да се използват и като инструмент за увреждане на уебсайта на конкурента или на отделен човек чрез негативна SEO и Google бомбардировка .

Най-добрите SEO практики за anchor текст

  1. Лаконичен - добра идея е текстът на връзката ви да бъде възможно най-кратък;
  2. Уместен за страницата, към която води връзката. Търсачките обръщат внимание на различните варианти на котви-https://moz.com/learn/seo/anchor-text и ги използват като допълнителни индикатори за това за какво става въпрос в тази страница;
  3. Ниска плътност на ключовите думи (да не се прекалява с ключовите думи). Ако твърде много от входящите връзки съдържат един същ anchor текст, това изглежда подозрително за връзките, придобити по неестествен начин;
  4. Насърчителен - насърчава потребителите да кликнат върху връзката.
  5. Имайте предвид, че често нямате никакъв контрол върху текста на котвата, който другите сайтове използват за свръзване към вашето съдържание. Така, че повечето от тези най-добри практики ще определят как най-добре да използвате котва текст в собствения си уебсайт.


Бележка: Не прекалявайте с вътрешните връзки с много ключови думи. Вътрешното свързване със сигурност е препоръчителна най-добра практика, но бъдете внимателни с текста на котвата, който използвате за свързване на вашите собствени страници. Ако твърде много връзки към дадена страница използват един и същ текст, дори ако са на вашия собствен сайт, Google може да усети спам поведение.

Положителното въздействие на anchor-ите върху SEO

Котвите не само не влияят отрицателно върху оптимизацията, но напротив - влияят положително, опростяват навигацията по документа, подобряват поведенческите фактори. Няма ограничения за броя на котвите от гледна точка на SEO. Основните ограничения са здравият разум и използваемостта от потребителите. Елементите трябва да улесняват търсенето и възприемането на информация, а не да отклоняват читателя.

Други източници по темата:

Други източници по темата:
=Anchor Text
https://moz.com/learn/seo/anchor-text
=Что такое якорный текст и его роль в SEO - Авентон
https://aventon.ru/articles/yakornyi-tekst/
=What Is Anchor Text?
https://www.wordstream.com/anchor-text

----------------

Розово фламинго | dLambow

 

Розово фламинго се завърна в Мумбай, Индия


Повече от 1500 розови фламинго се завърнаха в големия индийски град Мумбай,съобщава изданието The Print. "Тези птици предпочитат да се заселват на блатисти места, където преди винаги са се извършвали мащабни строителни работи. 

 

Розово фламинго се завърна в Индия
Розово фламинго

По време на карантинния период всички работи са прекратени, което създава идеални условия за завръщане на фламингото.", се казва в съобщението. Отбелязва се, че в сравнение с миналата година миграцията на фламинго се е увеличила с 25 процента.

----------------

Хармония | dLambow

(Harmony)

Хармонията между небето, земята и човека


Древните китайци вярвали, че хармонията между небето, земята и човека е необходима за успешен живот и просперитет на обществото, и че всяко нарушаване на този баланс може да доведе до нещастия, природни бедствия и войни.

Хармония
Хармония (Harmony)

След като тази хармония бъде възстановена, болният човек ще се избави от болестите, а обществото ще постигне просперитет. А Дафа е безценен помощник да го постигнем по-скоро.



----------------

22 април 2022

Ад за лошите чиновници | dLambow


Какво правят в Ада с лошите чиновници?


Много хора искат да станат чиновници

От древни времена и до днес, много хора се стремят да заемат обществена служба и да станат държавни чиновници. Някои от тях от все сърце се грижат за хората, но други, водени от личен интерес, потискат хората и злоупотребяват с властта си.

По "Записки от хижата на Великото в малкото" на Цзи Юн

В книгата си "Записки от хижата на Великото в малкото" Цзи Юн разказва една такава история. По време на династията Цин (1644-1912 г.) в храм в Ханджоу е живял стар монах. Веднъж му била разкрита поразителна картина.

Войници от царството на мъртвите, в животинско облекло, наблъсквали мъртви хора в голяма зала - напълно голи, с вързани зад гърба ръце. Там, човек по човек, им измервали ръста, охранеността и дебелината на кожата.

Какво правят в Ада с лошите чиновници?
Ад за лошите чиновници

Един от служителите в Ада обяснил на монаха, че демоните се хранят с хора. 

Буда се опитал да ги ограничи, но демони имало много и на моменти те проявявали неподчинение и казвали: "Демоните ядат хора от векове, точно както хората, се хранят с ориз, просо, ечемик, пшеница, боб. Ако Буда може да накара хората да не ги ядат, тогава ние няма да ядем хора."

Последния кръг на ада е препълнен със зли души

Демоните постоянно се възмущавали и даже царят им не бил в състояние да ги контролира. Буда знаел, че последния кръг на ада е препълнен със зли души, които през живота си силно са потискали хора, не изпълнявали задълженията си и се радвали само на властта си. Сред тях имало много чиновници, полиции, съдии, роднини на чиновници, и техни слуги. Затова ги дали на демони за храна.

Предварителен подбор

Душите на хора с тънка кожа, крехки кости и добре охранените се доставяли на краля на демоните, а хората с по-груба кожа ги давали на неговите подчинени. Затова се правел предварителния подбор.

Трябва ли тогава всички да станем монаси?

Монахът, след като чул служителя, казал:

"Тогава всеки трябва да стане монах и вече да не се тревожим за това."


На което служителят отговорил:

"Не е задължително. 

Тези чиновници може да използват властта си, за да навредят на хората, но могат също и да им помагат и да се грижат за тях с помощта на властта си." 

 

Всеки сам избира какво да е - добро или зло.

Боговете са създали хората "по свой образ и подобие" и са ги поставили в със свободна воля в свят, в който може да се върви както нагоре (да бъдат добри хора), така и надолу (да станат лоши хора). 

Въпрос на личен избор - най-висшето право на всяко живо същество. 

  • Който върши добрини, 
го очаква добро въздеяние (почести, благополучие, щастие). 
  • Който върши злини, 

го очаква зло въздеяние (възмездие, разплата, страдания).

----------------

20 април 2022

-Използвате заглавните маркери h1 - h6 за SEO | dLambow

Header tags h1-h6 for SEO -

Как да използвате заглавните маркери h1 - h6 за SEO?

 

За какво се използват заглавките от h1 до h6?

 

Има общо шест html заглавни маркера (тага)

Заглавни маркери или тагове <h1> - <h6> се използват в html-кода на страницата с цел да оформят подзаглавията и да се структурира текста на страницата ви, от което той да стане по-добре видим и четим за посетителите и по-лесен за обхождане от търсещите роботи. Не забравяйте за йерархията на маркерите от <h1> до <h6>. Обикновено  заглавията и подзаглавията в текста се открояват с различен размер на шрифта и празно пространство преди и след тях и са част от On-page SEO, Заглавието html <h1> има най-големия размер на шрифта, а заглавието <h6> има най-малкия.

Ето значението за текста на 6-те заглавни тага:

<h1> - заглавие на страницата;
<h2> - заглавие на раздел;
<h3> - заглавие на параграф;
<h4> - подзаглавие от четвърто ниво;
<h5> - подзаглавие на пето ниво;
<h6> - подзаглавие от шесто ниво.

Йерархия на заглавията в структурата на документа

Структуриране на текста с помощта на заглавките

 

Целта е ясна структура

Целта на заглавните маркери е да постигнете ясна структура на статията и добра четимост. Обикновено страницата на сайта използва едно заглавие <h1>, което може да съдържа няколко подзаглавия <h2>, след които има подзаглавия <h3> и т.н. Грешка е в една страница да има няколко <h1> маркера. Това може да доведе до затруднения в индексирането или изобщо до отказ от индексиране, особено ако и текста не е особено полезен.  Благодарение на такова структурно оформяне, търсачките по-добре разбират какъв вид съдържание е представено на сайта и по-правилно избират отговора на заявките за търсене.

Функции на заглавията h1 - h6

Заглавките на сайтове изпълняват няколко функции: подобряват навигацията по страницата, правят текста приятен за гледане и лесен за четене. Добрите заглавия са лесни за употреба и ви помагат да класирате статията си в резултатите от търсенето, като в противен случай има голяма вероятност да загубите рейтинга или изобщо да не попаднете пред погледа на целевата си аудитория.

Неправилно оформени html заглавия е по-трудно да се анализират. Роботите за търсене не могат да определят към коя група заявки принадлежи дадена страница. Омонимите са трудни за анализиране поради тяхното различно значение. Заглавията се записват под формата на html тагове от <h1> до <h6>. Те са отговорни за структурата на текста и са класирани по приоритет и важност. Не спамете текста с маркери <h1> - <h6>. Ключовите думи в заглавията не трябва да са в ущърб на смисъла.

Как да пишете заглавки и колко от тях да използвате?

 

Роля на заглавките за SEO

Маркерите <h1> - <h6> играят важна роля в SEO оптимизацията: роботите за търсене преди всичко обхождат заглавия и формират резултатите въз основа на ключова информация за статиите. Важно да знаете как да напишете заглавието правилно. Правилният дизайн на заглавията може да издигне страница до върха на резултатите от търсенето. Нека се ориентираме какво представляват заглавките, как да ги създаваме и как да ги използваме с максимална ефективност.

Правилният дизайн на заглавията <h1> ... <h6> в текста помага на потребителя да се ориентира по-бързо в страницата, което означава, че това му спестява време. Освен това за търсачките ще бъде по-лесно да разберат структурата на документа. Следователно трябва да маркирате заглавията с тези тагове в съответствие с йерархията на документа.

Title или heading <h1>

 

The heading <h1> не трябва да дублира заглавието (Title) на страницата.

Title tag е действителното заглавие на страницата. Той се появява в горната част на браузъра и се показва в органични резултати от търсенето. Има погрешно схващане, че Title и <h1> трябва да са еднакви. Но това не е така. И за да не бъркате, трябва да знаете как да създадете добро описание на сайт за търсачки и какво е Heading и Title. И двете трябва да включват едни и същи ключови думи, но да не се повтарят напълно. Ако <h1> дублира Title, търсачката ще го интерпретира като намерение да увеличите важността на ключовата дума и ще приложи санкции.

Етикетите <h1> и Title е добре да са сходни

Те не трябва да се дублират, нито да са твърде различи. Иначе, за търсачките ще е трудно да определят към кои ключови думи принадлежи дадената страница и на кои заявки трябва да се отговори. За да се избегне този резултат, те трябва да са сходни, но в същото време да не се повтарят. По-подробни ключови думи могат да бъдат добавени към Title, без да се жертва значението.

Заглавен маркер на страницата <h1>

 

Значение на основното заглавие.

Заглавиният маркер <h1> е основното заглавие на един html документ (страница във вашия сайт). Той има най-голямо значение за СЕО, оглавява текста и се записва в началото на страницата. Всички останали заглавни маркери встраницата имат строга йерархия. Например, заглавието <h2> е подзаглавие на <h1> и има по-малко значение от <h1>, но повече от <h3> и т.н. Всички заглавки трябва да се използват в последователността си от <h1> към <h6>. Търсачките го анализират преди всичко. Следващите подзаглавия до <H6> са с намаляващ приоритет. С тяхна помощ се разделя текста на раздели, подраздели и абзаци.

Какво трябва да присъства в h1?

Тъй като заглавката h1 трябва едновременно да бъде подобна на Title и малко по-различна от нея, в h1 може да използвате по-рядка заявка, която не се побира в Title. Също така е важно да се предотврати спамът на ключови фрази и да се вземе предвид, че твърде големите разлики между h1 и Title могат да доведат до факта, че търсачката ще счита статията за ирелевантна на заявката на потребителя.

Препоръки за тага <h1>.

Маркерът <h1> е заглавието, с което започва статията. Неговата задача е да покаже на читателя, че страницата съдържа точно информацията, която той е търсил. Пишете заглавията си ясно, информативно и четливо. Те са необходими и за SEO оптимизация, но предимно са насочени към потребителя.

1. Използвайте само едно заглавие на ниво <h1>.

Не е добре да използвате повече от един <h1> таг на страница. Ако използвате маркера повече от веднъж, значимостта му ще спадне. В резултат на това търсачките ще понижат ранга на страницата или на целия сайт.

2. Заглавията не трябва да съдържат много ключови думи

Заглавките на html трябва да изглеждат органично. Най-добре е да не използвате повече от една ключова дума или фраза, за да поддържате четливост, без да разводнявате текста и да затруднявате търсачките.

3. Не правете заглавието <h1> твърде дълго

Понякога маркера <h1> съдържа значителен текст, за да включи повече ключови думи. В резултат на това заглавието става тежко и подлежи на санкции.

Лош пример:

<h1> Как да закупите правилно Ford Focus, без да плащате митническо оформяне? Как да не ви хванат и каква е заплахата от закупуване на кола на еврономери? Укриването на мита се извършва чрез временен внос или използване на транзитния режим. </h1> С такова заглавие е много вероятно търсачката да сгреши при показване на заглавието и цялата техническа информация ще се появи в текста. 

Освен това роботите на търсачките могат да считат подобна SEO заглавка за спам. Препоръките на SEO специалистите по тази тема са доста разнообразни. Някои твърдят, че h1 не трябва да съдържа повече от осем думи, докато други съветват да го ограничите до 50 знака. Няма точни инструкции как правилно да се регистрират тези тагове, което означава, че попълването на мета таговете е индивидуално за всяка заявка.



Как да създавате вътрешните заглавия (<h1> - <h6>) в текста?


1. Следвайте йерархията на текста.

Етикетите трябва да се използват на страницата по ред, започвайки с <h1>. Заглавието на долното ниво не бива да е по-високо от по-горното ниво (например <h3> да е по-високо от <h2>). Роботите на търсачките изразходват повече време за обхождане и време за анализ на страници с неправилна структура, отколкото на структурирана страница. В резултат на
това рейтингът намалява и мета таговете за сайта не работят както трябва.

2. Не използвайте връзки в заглавия.

Има няколко нюанса в това как да пишете заглавия за уебсайт. Първият е за връзки в заглавия. Можете да пренасочите читателите от страницата си към друг материал, но ако връзката пренасочва обратно към същата страница, тогава я циклирате. Роботите за търсене възприемат това като изкривяване на трафика и намаляват позициите ви в SERP.

3. Внимавайте за четливостта и информативността на заглавията.

Заглавията и подзаглавията трябва да бъдат четливи, в съответствие с текста на статията. Търсачките винаги възприемат положително ясно формулиран и написан от човека текст. Таговете <h1> - <h6> трябва да го обясняват и структурират. Тяхната цел е да опишат точно същността на раздела без излишни фрази и изречения, които натежават в заглавието. Кратко и по същество.

4. Премахнете ненужните знаци в заглавията.

Основният текст на заглавията трябва да съдържа само текст. Допълнителните знаци пречат на търсачките да ги анализират. Има повишен шанс за грешка - в заглавието може да се появят фрагменти от маркери на шрифтове или друга техническа информация. Резултатът е влошаване на репутацията пред посетителите. Пример:
<h3 style = "color: # hh5500" align = "left"> 10 причини за настинка. </h3>

5. Не създавайте твърде много заглавия.

Голям брой h тагове на различни нива е оправдан само при дълги текстове. Във всеки друг случай пренасищането на статията със заглавия води до спам и намаляване на важността на всяко заглавие. Търсачките ще идентифицират такива страници като неинформативни.

Не се препоръчва:

  • Да насищате страницата с ненужни заглавки;
  • Да поставете целия текст на страницата в маркера на заглавието;
  • Да използвайте заглавия само за стилизиране на текст, без да дефинирате структурата на страницата.
  • Да поставете текст в заглавни маркери, който няма навигационна стойност;
  • Да използвайте маркери за заглавия, където <em> или <strong> тагове биха били по-подходящи.
  • Произволното превключване от един размер заглавие на друг.


Грешка е да се използва заглавка с по-малка стойност, без да имате заглавка с по-голяма стойност (например, използвате <h4>, ако нямате <h3>). Не е задължително всеки текст да се обозначава с всички 6 маркера.

Коя е най-добрата йерархия на заглавията в структурата на документа?

Тъй като търсачките не дават еднозначен отговор на този въпрос, SEO специалистите трябва да правят изводи въз основа на собствения си и чужд опит. Повечето SEO, стигат до заключението, че най-логичното и удобно разположение на заглавията на дадена страница има следната йерархия:

Вариант 1:

<h1> Заглавен маркер 1
    <h2> Заглавен маркер 2
        <h3> Заглавен маркер 3
        <h3> Заглавен маркер 4
            <h4> Заглавен маркер 5
            <h4> Заглавен маркер 6
    <h2> Заглавен маркер 7
        <h3> Заглавен маркер 8
        <h3> Заглавен маркер 9

Например Wikipedia използва такава йерархия. Но ако текстът не е твърде голям или не се поддава на йерархична структура, както в горния пример, тогава е възможно да се използват други форми за структуриране, като например:

Вариант 2:

<h1> Заглавен маркер 1
    <h2> Заглавен маркер 2
    <h2> Заглавен маркер 2
    <h2> Заглавен маркер 2
    <h2> Заглавен маркер 2

Вариант 3:

<h1> Заглавен маркер 1
    <h2> Заглавен маркер 2
        <h3> Заглавен маркер 3
        <h3> Заглавен маркер 3
    <h2> Заглавен маркер 2

Практиката да се използват само H2 заглавия след H1 с относително малки количества текст под всяко от тях, не се счита за абсолютна грешка, но по-добре е да не го правите. Често можем да наблюдаваме хаотична картина, при която сайт е с напълно нелогична структура на заглавията, с четири H1, подчертани в различни тагове, или с H6 вместо H1 в заглавието си в горната част на текста. Ако текстът е смислен и съдържателен, търсачките пак ще го индексират, но хаоса в него ще създаде проблеми на читателите, от което ще пострада и класирането ви.

Често задавани въпроси:


Каква е разликата между заглавните маркери h1 и h6?

(What is the difference between h1 and h6 heading tag?)
HTML таговете h1, h2, h3, h4, h5, h6 са шест заглавия, показващи относителната важност на текстовия блок след заглавието, в зависимост от нивото на заглавието h1, h2, h3 и т.н. Етикетът h1 е заглавието от първо ниво, маркерът h2 е второто, маркерът h3 е третото, а маркерът h6 е най-малкото по значение заглавие от всички. 

Заглавието h1 е вторият най-важен елемент за SEO на страницата от даден сайт след тага на заглавието на страницата (meta title tag) и най-важният от всички h. Използването на html заглавен маркер h1 на страницата е разрешено не повече от веднъж и по подразбиране заглавието h1 от първо ниво се показва в най-големия (сред другите h тагове) удебелен шрифт. Останалите маркери на заглавието h имат по-малък размер на шрифта в зависимост от нивото си.

Как използвате заглавни тагове и h1 тагове за SEO?

(How do you use header tags and h1 tags for SEO?)
Използвайте само един h1 маркер за публикация. Когато хората говорят за оптимизиране на заглавието, те имат предвид текста в маркера h1. Той е важен индикатор за търсачките. Това е един от основните показатели на темата на съобщението, което правите в страницата си. Ако вашият маркер h1 включва ключови думи, които не са в публикацията ви, пропускате класирането си в търсачките за тези ключови думи. 

 H1 също е функция на Google Hummingbird и допринася за напредък в семантичното търсене. Колибри е опитът на Google да започне да анализира значението и намерението на изречение, вместо да играе буквално и само с ключовите думи, които вижда. Ако можете правилно да интерпретирате значението на запитванията, които искате да въведете, можете да се обърнете към това значение чрез заглавката. Вместо да вграждате ключовата си дума в заглавието си, можете да използвате по-дълга семантична „ключова фраза“, за да съгласувате своите интереси с тези от алгоритъма на Google.

За какво се използват маркерите h1 до h6? 

(What are the h1 to h6 tags used for?)
Заглавията и подзаглавията на страница в сайта помагат на читателя да разбере съдържанието на текста. Това е полезно не само за хората: по същия начин роботите за търсене като Google сканират текста и определят колко логично е построен. Следователно правилно поставените h1 - h6 са не само удобни, но и ефективни: страниците се класират по-добре и се появяват по-често в SERP (резултатите от търсене с търсачката). 
 
От техническа гледна точка, етикетите показват на търсачките, че фразата, затворена между тях, е заглавие. Целта на използването на заглавия е да се раздели текста на секции, да се определи тяхната йерархия и да се подчертае логиката на представянето. HTML предоставя шест нива на заглавия. Това е достатъчно за практически цели: повечето страници използват две или три нива, много рядко четири.


Какво е h1 tag SEO?

(What is h1 tag SEO?)
Текстовите фактори (като заглавието h1) са включени в списъка с ключови фактори за класиране в търсачките. Съдържанието на заглавието h1 е смислен сигнал, който влияе върху класирането ви в SERP. Влиянието се потвърждава от търсачките. Заглавията трябва да бъдат оформени с едър размер на шрифта. Важно за търсачките е дали страницата има маркер h1. Всичко е свързано с това как h1 се вписва в структурата на страницата, както и в потребителския интерфейс на страницата и на сайта като цяло. Същото важи и за други маркери на заглавия (h2, h3, h4 и т.н.).

Вместо заключение

Търсачките препоръчват да се използва правилната йерархия на страниците, това им помага да разберат по-лесно структурата на документа и е по-лесно за потребителите да се ориентират в съдържанието на статията. Все пак, всичко е доста двусмислено на този етап от развитието на СЕО. За сега, създавенто на йерархия на заглавията в текста е просто препоръка, а не правило, както мнозина твърдят. Можете да сте цар в йерархията на заглавията, но ако самият текст е глупост, никаква йерархия или друга манипулация със заглавията няма да ви помогне да го класирате напред в резултатите от търсенията.

----------------

12 април 2022

SEO за нов сайт | dLambow

 

 (new website SEO)

Трябва ли ви SEO за започване на собствен site?


Преди да започнете уебсайт и да се тревожите за SEO, помислете ...

Ако искате да имате успешен сайт, още преди да мислите за СЕО, изяснете си дали можете да имате сайт?

Преди да започнете уебсайт ...
Трябва ли ви SEO за започване на собствен site?

Ето 9 въпроса за ориентиране

  • 1. Боравите ли добре с компютър? (или ползвате само смартфон?)
  • 2. Имате ли опит с Интернет?
  • 3. Знаете ли html програмиране?
  • 4. Специалист ли сте по определена тема?
  • 5. Изразявате ли се и пишете ли грамотно?
  • 6. Имате ли фенове и почитатели?
  • 7. Целите известност или доходи от сайта?
  • 8. Имате ли странични доходи да се издържате?
  • 9. Готови ли сте за упорита, многочасова, ежедневна работа?



Уебсайт без SEO оптимизация е до някъде

Уебсайт, създаден без SEO оптимизация за търсачките, рискува да достигне до някъде в своето развитие, когато трафикът се стабилизира и повече не расте, независимо от полаганите усилия. Или дори започва да спада - попада под филтриране, излиза от индексите и в резултат претърпява пълна загуба на естествен трафик от търсене.

По правило, действията по SEO оптимизирането са дългосрочни.

Резултатите не се виждат веднага. Но ако трафикът вече е започнал, тогава притокът от посетители няма да пресъхне изведнъж, дори ако оптимизацията е временно спряна. Препоръчва се, обаче, постоянен подход за повишаване, тъй като е по-лесно и по-евтино да се поддържа позиция, отколкото да си я възвръщате от конкурентите.

Хаотично популяризиране на сайта

При хаотично популяризиране, резултатите за сайта ще бъдат хаотични. Дори сайт тип "визитна картичка" ще бъде ощетен, като се смъкне надолу или бъде изключен от индекса на търсачките. А за бизнеса непредсказуемият трафик е стресиращ, поради невъзможността да предвиждате обема на продажбите.

Ето ви един кратък план за действие

  • Събиране на информация,
    • Групиране - Формиране на семантично ядро
    • Намиране на опорни теми
    • Формиране на структурата на сайта
  • Вътрешна оптимизация на сайта
  • Външна оптимизация
    • Изграждане на външни връзки
    • Анализ на конкурентите
  • Мониторинг на резултатите - Анализ на поведенческите фактори
    • Подобряване използваемостта на сайта
    • Увеличаване на конверсията

Вероятно ще сте в една от групите:

  • - Имате нужния опит и талант, правили сте го и друг път и можете да стартирате веднага.
  • - Нямате опит и нямате представа с какво и как да започнете - помислете си още веднъж дали това е вашето поприще.
  • - Имате страничен и независим източник на доходи и може да си позволите средства за съвети и напътствия - може да започнет с чужда помощ, но от вас зависи кога и дали ще успеете да направите популярен и доходен сайт.

----------------

07 април 2022

Амперсанд ( & ) | dLambow

(ampersand - &)

Амперсанд - произход и използване на ( & )


Примери за използване на
амперсанд ( & )
в английски език
1.Q&AQuestions and
Answers
2.AT&TAmerican
Telephone and
Telegraph
3.A&Psupermarkets
4.R&DResearch and
Development
5.D&BDrum and
Bass
6.D&DDungeons and
Dragons
7.R&BRhythm
and Blues
8.B&BBed and
Breakfast
9.P&LProfit
and Loss


Какво е амперсанд ( & )?

Амперсанд е специален знак (& - логограма) обозначаващ съюза "и". Този знак е най-претенциозният в европейската шрифтова система. Появява се в шрифтовете на латиница. Самото наименование, думата "ampersand" се появява в речниците през 1837 година и произлиза от английския израз "and per se and", чийто значение е обяснено малко по-надолу. На компютърните клавиатури мястото на "&" в горния регистър на числото "7" на латиница.

Логограма

Логограма или логограф (йероглиф) е графема (писмен знак), обозначаваща дума или морфема. Противопоставя се на фонограма, която може да бъде изразена с фонема или комбинация от фонеми, и детерминатив, който определя граматическите категории.

Амперсанд "&"
Амперсанд "&" (ampersand "&")

Етимология (произход на понятието)

Произходът на понятието може да се разглежда в два аспекта: Първо - като графичен символ "&" и Второ - като дума (словосъчетание) "ampersand".

- За графичния символ "&"

Изобретяването на знака (лигатурата) "&"  се приписва на Марк Тулий Тирон, предан роб и секретар на Цицерон. Дори след като Тирон станал освободен човек, той продължил да пише текстове на Цицерон. И до 63 г. пр.н.е. той изобретява своя собствена система от съкращения за ускорено записване, наречена "Тироновски знаци" или "Тироновски бележки (Notæ Tironianæ).

Тази система за съкратено писане се използва до 11 век, а Тирон се смята и за основател на римската стенография. Знакът "&" се използва активно от писарите от втората половина на 8 век, а от типографите от средата на 15 век. Преди време, дори съкратената форма et cetera (със значението: "и така нататък" - от латински) е била записвана и печатана като "&c." (и др.) вместо обичайното за днес "etc." (и т.н.).

Вариации на графичния символ за амперсанд "&":

  • ۽
  • et
  • 𐌄𐌕
  • ɛt


- За понятието "амперсанд" (понякога "амперсе́нд")

Произлиза от английската дума "ampersand", която от своя страна идва от израза
"and (&) per se and", което на английски означава "(the character) & by itself (is the word) and.", а на български се превежда като: "(знакът) & сам по себе си (е думата) and ( и )". Амперсандът е графично съкращение (лигатура) на латинския съюз "et" ( и ) - това ясно се вижда в изображението на амперсанда в курсив. Нарича се още:

  • - знак, който замества съюза "и"
  • - знак за съвпадение,
  • - особен знак-спътник, разновидност на лигатура.

Амперсандът се използва активно от писарите от втората половина на 8 век, а от типографите от средата на 15 век. В български език, лигатурата "&" за съкратено изписване на английския съюз "and" почти не се използва, защото българския съюз "и" (от лат."сам по себе си" - per se ) е достатъчно кратък.

Част от английската азбука в училищата

Амперсандът става толкова привична част от писменостите, основани на латиница, че в страните от Европа и Северна Америка е поставян като последна 27-ма буква (на последното място) в азбуките на всички буквари от началото на 19 век. В английските училищни азбуки знакът & се поставя в края на азбуката и произношението му се римува така: "…, X, Y, Z and per se And". Знакът амперсанд & е лигатура на латинския съюз "et" ( и ).

При произнасяне на буквите от английската азбука, пред названието на буквите, произнасяли "per se" (от латински: "само по себе си" или"като такъв") за да разграничи самостоятелната буква от съвпадащи с нея еднобуквени думи. Тази практика се използва и при произнасянето на думи буква по буква (спелинг), като се казва така: "I, per se I", за да не се бърка буквата (в този случай) с английското местоимение "I" (тоест "Аз").




Използване на амперсанд

Някои лигатури са се превърнали в логограми, като амперсанда (&, от латински "et"), който се използва в много европейски езици в смисъла на съюза "и", независимо от действителното произношение на думата. Но "&" не е универсален заместител на съюза "and". Използва се като заместител само в случаите на изброяване на равностойни лица или предмети или в утвърдени словосъчетания, като"

  • - Q&A (Questions and Answers),
  • - AT&T (American Telephone and Telegraph),
  • - A&P (supermarkets),
  • - R&D (research and development),
  • - D&B (drum and bass),
  • - D&D (Dungeons & Dragons),
  • - R&B (rhythm and blues),
  • - B&B (bed and breakfast),
  • - P&L (profit and loss) и т.н.

Любопитното е, че логотипът "&" се използва не само в латински текстове, но също и в много други европейски книги - на английски, френски, италиански езици. В наименованията на фирми, компании и търговски марки, чрез символа "&" се обозначава съюза "and" ( и ). Произнася се като [ ænd ] или просто се пропуска. Например:

  • - "Procter & Gamble" - "procter and gamble",
  • - "Job & Salary" - "работа и заплата",
  • - "L & M" - "ел ем".

В математиката знакът "&" означава логическото "и" в математическите операции конюнкция или объединение.

-------
Ако темата ви харесва, споделете я с приятели. Ако са възникнали въпроси, задайте ги в коментарите по-долу. След седмица проверете за отговора.
----------------

06 април 2022

Лигатури в ювелирното изкуство | dLambow


Лигатури в благородните сплави и ювелирното изкуство


Какво е лигатура в ювелирното изкуство?

В ювелирното изкуство, лигатура е добавяне на неблагороден метал в бижута или монети от благородни метали. За да бъде един продукт от благороден метал в практическа употреба, се налага използването на специални сплави, състоящи се от изкопаем скъпоцен метал и лигатура.

Какво е лигатура в благородните сплави?

В ювелирното изкуство, лигатурата се използва за повишаване на здравината и стабилността на благородната сплав и помага за промяна на външните данни на жълтия метал. За практическото използване на металите, присъствието на лигатура е изключително важно. Благодарение на добавките, новите сплави стават по-здрави или обратно, придобиват необходимата мекота. Добавките или съставът на допълнителните компоненти може да варира. Определящият фактор за лигатурата е процентът на допълнителните компоненти.

Лигатури в благородните сплави
Лигатури в ювелирното изкуство

Лигатури от цветни метали

Наличието на мед променя цветовия тон на златната сплав, правейки цвета й по-благороден и богат. Подобни свойства са характерни и за други неблагородни метали, чието добавяне към златото и среброто значително променя физическите и технологичните свойства на благородните метали. Медта например е основната лигатура за сребро, така че почти всяко сребърно бижу съдържа мед

Лигатурите подобряват свойствата на златото и среброто

Смесването на мед или калай към злато и сребро, е за да им се придаде по-голяма твърдост (хим.). В среброто от 84-та проба има 12 части от лигатурата.  Поради специалните си физични свойства, златото в естествена и чиста форма почти никога не се използва в бижутерската индустрия. Жълтият метал е твърде мек, структурата му не е стабилна и издръжлива.

Сплав от злато и сребро

Сами по себе си златото и среброто са меки метали, но заедно образуват твърда сплав. Комбинацията от жълт и бял метал  има отлични технологични характеристики. Такава сплав има необходимата пластичност и може да се обработва.

Лигатура за злато

За златото основната лигатура е сплав от сребро и мед в определено съотношение. По-рядко към този състав се добавят други компоненти:

  •     - платина;
  •     - паладий;
  •     - никел и кобалт;
  •     - цинк и кадмий.

Комбинацията от сребро и мед е най-често срещаната. Именно тази лигатура осигурява на благородната сплав по-високи практически характеристики за обработка.




Лигатури в състава на златни изделия

За да разберете колко чисто злато има в едно бижу и колко е ценно то, се използват два метода (стандарта) за определяне чистотата на златото, които дава ясна представа колко жълт изкопаем метал се съдържа в 1 кг благородна сплав. Те са:

- Карат

  •     24 карата - 100% чисто злато
  •     12 карата - 50% злато + 50% примеси
  •     14 карата - 58.50% злато - за евтина бижутерия
  •     18 карата - 75% злато - за скъпа бижутерия


- Проба

  •     Проба 999.9 - чисто злато + 0.01% лигатура
  •     Проба 750 - 75% злато + 25% лигатура - за скъпа бижутерия
  •     Проба 585 - 58.5% злато + 41.5% лигатура
  •     Проба 375 - 37.5% злато + 62.5% лигатура - за евтина бижутерия


Влияние на лигатурата върху цените на бижутерията

Лигатурата в благородните сплави и ювелирното изкуство определя не само физическите свойства на златната сплав, но и влияе върху нейната стойност. Добавянето на платина значително повишава стойността на златните изделия, докато увеличеното количество мед, кобалт и никел значително намалява търговската стойност на самата сплав и ювелирните изделия, произведени от нея.

----------------

Лигатура ( @ ) - at | dLambow


Специален символ "@" (ligature: "commercial at")


Какво е лигатурата "@" - at?

Специалният символ "@" ( at ), известен още като:

  •  arobase,
  •  asperand,
  •  at,
  •  AT,
  •  ∀,
  •  Ⓐ,
  •  ⓐ,
  •  Å, 

е лигатура, най-вероятно образувана от английския предлог "at = and". Това е пример за лигатура, използвана продължително време не само в английската писменост, но и в цял свят и чиято еволюция продължава до днес. 


Официалното название на символа е "commercial at" - [ æt ].

На:

  • - английски език се произнася неформално "ат",
  • - руски език – "собака" ("куче"),
  • - българския език - "кльомба" (от ст.бълг. грозно написана буква), "маймунско а", "маймунка", "маймуна", "маймуница", "ухо".


Други наименования на лигатурата @ на различни езици

  • - @ на беларуски - slimak - "охлюв".
  • - @ на български - "маймунско а".
  • - @ на гръцки – Παπάκι (papaki) – „патица“.
  • - @ на датски - snabel-a (snubl-a) - "и с хобот."
  • - @ на иврит - שטרודל - "щрудел".
  • - @ на испански и португалски – от мярката за тегло арроба (arroba).
  • - @ на италиански – chiocciola (kyochola) – "охлюв".
  • - @ на казахски - aiқұlaқ- "ухо на луната".
  • - @ на киргизки - maymylcha - "маймуна"
  • - @ на немски - Klammeraffe (klammeraffe) - "маймуна".
  • - @ на полски - małpa (maupa) - "маймуна".
  • - @ на руски - собака - "куче".
  • - @ на татарски - ет - "куче".
  • - @ на турски - et (et) - "месо".
  • - @ на украински - ravlik - "охлюв" или doggie - "куче".
  • - @ на чешки – zavináč – "знак".
  • - @ на словашки – zavináč – "знак".
  • - @ на френски - arobase (arobase) - от мярката за тегло arrobe (arob).
  • - @ на тайвански - "мишка",
  • - @ на италиански  - "охлюв",
  • - @ на корейски - "охлюв",
  • - @ на унгарци - kukac - "червей",
  • - @ на шведски - "хобот на слона",
  • - @ на датски - "хобот на слона",
  • - @ на финландски - miuku-mauku или miumau - "котешка опашка" или "мяу знак",
  • - @ на арменски - "куче".
 

Какво е лигатура?

При писането и типографията (typography), понякога се използва лигатура (ligature), където две или повече графеми (graphemes) или букви се съединяват, за да образуват един глиф (glyph).  Например, знаците:

  • - лигатурата "æ" - от буквите 'a' и 'e',
  • - лигатурата "œ" - от буквите 'o' и 'e',
  • - лигатурата "fi" - от буквите 'f' и 'i',
  • - лигатурата "&" - от буквите 'e' и 't'.

Лигатурата @ е типографски символ под формата на малка буква "а" в отворен кръг (вижте изображението по-долу).

Специален символ "@" - at
Лигатура "@" - at



Произход на символа "@"


At = and

Първоначално "@" се използва в платежни документи вместо:

  • - английската дума "at" = and (at the rate of — по цена от; each at — всеки по цена от),
  • - френската "à" със значение "на [цена]"


Arroba

За испанци, французи и португалци "@" (arroba) е старинна испанска мярка за тегло и обем, равна на 11,502 kg. Самата дума "arroba" идва от арабското "ar-rub", което означава "четвърт" (четвърт от сто паунда).

Кльомба

Кльомба @ има на страница 62 от Манасиевата хроника/летопис (1345 година), където замества първата буква в думата "Амин" - @МИНЬ.

Амфора

За флорентинските търговци от средновековието @ е съкращение на мерната единица "стандартна амфора".

Знак за умножение

Във Великобритания @ се използва като знак за умножение от 19 век насам. За съкращенията в английските сметки за счетоводна документация, от преди няколкостотин години, става обичайно да се пише един знак @ вместо думата at.


@ в морзовата азбука

През февруари 2004 г. Международният съюз по телекомуникации въвежда в морзова азбука код за знака @ (• — — • — •) , за да улесни прехвърлянето на имейл адреси. Кодът съчетава латинските букви A и C и отразява тяхното съвместно графично изписване под формата на лигатура.

 

Точният произход на символа не е известен. 

Предполага се, че е средновековно съкращение на латинския предлог "ad", означаващ:

  •  "към",
  •  "на",
  •  "до",
  •  "при",
  •  "в".

Знак за електронна поща - @ (at) в Интернет

Понеже в английски език @ (at) е и указание за местоположение, символът се използва в мрежовите услуги (Интернет) за отделяне на потребителското име (акаунт) от името на домейна. Най-забележителната, но не и единствената му употреба е за имейл адреси, например в somebody@example.com, където:

  • - somebody е потребителското име, а
  • - example.com е името на домейна.

Рей Томлинсън е първият, който използва @ през ноември 1971 г., когато изпраща първия в света имейл.

----------------

04 април 2022

Създаване на добро SEO h1 заглавие | dLambow

How to create a good SEO h1 header?

Как да създадете добро SEO h1 заглавие?


Колко добро трябва да е едно h1 заглавие?

 

H1 - Header или Title tag?

Преди всичко нека да направим едно разграничение. Заглавният маркер (title tag) и заглавката (H1 - Header) не са едно и също нещо. Title tag се появява в кода на страницата и не е задължително за се вижда от читателите. Докато H1 е най-големата заглавка на темата ви и тя се вижда от читателите. 

За една страница трябва да имате само една H1 и не е добра идея да пропускате H1 и да правите заглавката H2 или по-ниска. Има йерархия и трябва да я спазвате. Преди да продължите да четете, може да е добра идея да се запознаете по-подробно с title tag - тук ... , след това да продължите с четенето и да може да сравнявате. 

 

Заглавието h1 трябва да е SEO оптимизирано

Заглавието h1 (такова трябва да има само едно на страница) трябва да бъде SEO оптимизирано. Но трудността се състои в това, че те трябва да бъдат разбирани и от възможно по-широка читателска аудитория. Така че, не става въпрос само за използване на техники за оптимизация по отношение на търсачките. 

Идеята е да се научим да създаваме заглавие, което звучи естествено и съответства най-пълно на съдържанието на темата. Освен това, то трябва да се харесва на посетителите на сайта, така че трафикът към сайта да расте. Това не е много лесна задача.

SEO заглавие h1
Заглавието h1 трябва да е SEO оптимизирано.

Препоръки за създаване на добро SEO h1 заглавие.


Стъпка 1. Подберете внимателно ключови думи

Всичко в SEO започва с ключовите думи. Без него рискувате да влезете в тъмнината. Вие не знаете дали има някакъв обем на търсене по вашата тема, не познавате конкурентите си и дори не знаете дали съдържанието ви е подходящо. Затова проучете търсенето по ключови думи за вашате тема. Така ще се уверите дали темата си заслужава усилия от ваша страна. 

Изберете основна ключова дума за насочване на вашата статия ви. След това може да изберете набор от вторични и по-дълги ключови фрази, на основата на тази дума, ако те са подходящи за темата ви. Основната ключова дума е по-конкурентна и по-трудно ще ви донесе трафик, докато с дългите ключови фрази ще е по-лесно.

Стъпка 2. Създайте H1 заглавие

Добре е да напишете заглавието преди статията и да го подобрите по-късно след написването на статията. Писането на заглавие в началото ще ви помогне да очертаете общата идея на статията, за да не се отклонявате твърде много от нея (т.е. за да не я разводнявате). Заглавието обаче в крайна сметка представлява статията, така че докато статията не бъде написана, окончателното заглавие остава несигурно.

Стъпка 3. Оптимизирайте вашия заглавен хедър

Докато пишете статията, темата или уеб страницата си, може да забележите някои нови идеи и подтеми, които искате да подчертаете. Някои от тях може дори да са достатъчно подходящи, за да бъдат включени в заглавието. Ето защо често трябва да пренаписвате заглавния си таг, за да съответства по-добре на окончателното съдържанието. Ако мета заглавието не е уместно, то няма да бъде толкова ефективно. 

Оптимизирането на таговете на заглавието не винаги е лесна задача. Ако искате да включите множество ключови думи, като същевременно запазите акцента върху най-важното, нещата могат да станат трудни. А ако решите да го направите и закачливо, наистина няма да имате достатъчно място, за да напишете каквото искате. Ето защо се препоръчва да запазите SEO заглавието си за самата статия, за да оптимизирате други заглавия за споделяне в социалните медии. 

Но се опитайте да не усложнявате твърде много задачата. Прекалено сложните заглавия могат да донесат повече вреда, отколкото полза. След публикуването на статията трябва да следите как работи заглавието. Всички знаем, че индексирането в търсачките отнема време. Оценката в началото ще бъде ниска.



Контрол на SEO заглавието.


Използвайте SEO инструменти

Проверявайте статията си с помощта основните SEO инструменти - Google Analytics и Google Search Console, за да видите как работи. След като достигне до първата страница в резултатите от търсенето (SERP), погледнете честотата на кликания. Ако дадена статия започне да се застоява твърде дълго на 5 или 4 място, можете да опитате да варирате с заглавията и / или мета описанията, с цел да подобрите CTR (кликането върху нея). Това ще доведе до по-висок рейтинг, ако се справите добре.

Но внимавайте - това също може да повлияе негативно на класирането ви. Например, в опит да получите повече кликвания, случайно премахвате ключовата фраза long tail от заглавието, което може да доведе до по-ниско класиране за тази заявка. Въпреки това може да бъде добър компромис, ако CTR за вашата основна ключова дума се увеличи и привлече повече посетители, отколкото другата ключова дума - long tail.

Защо Google показва различно заглавие за моята тема?

 

Уникалност

Е, това е така, защото понякога Google е склонен да пренаписва заглавията. Има няколко причини, поради които Google може да избере различно име за вашата страница и тема (това "пренаписване" се случва и с мета описания - по същите причини). Очевидната причина е, че просто имате лоши и несъответстващи на темата заглавия. 

Ако заглавието на началната ви страница е "Начална страница", тогава е по-добре да сте благодарни на Google, а не притеснени от смяната му, защото те са свършили вашата работа и са дали правилното заглавие на страницата ви, което съотвества на нейното съдържание.

Съответствие

Google иска да покаже на потребителя най-подходящото заглавие и да покаже на потребителя, че резултатите, които показва, са най-подходящи за неговото търсене. Ако сте пропуснали да включите ключовата дума, за която е оптимизирана страницата ви (ако изобщо е оптимизирана), Google може да извлече необходимите ключови думи от самото съдържание, било то общи параграфи или подзаглавия.

Освен това, заглавията ви могат да бъдат извлечени от основните текстове както на вътрешни, така и на външни връзки, сочещи към вашите страници. Това обикновено се случва, когато страниците ви по някаква причина са блокирани за обхождане и индексиране. Без да има достъп до вашата страница, ако Google открие на друг уебсайт URL адрес, който сочи към вашата страница , той все пак може да го индексира. Ако този URL е под anchor text, този anchor text може да се разглежда като заглавие на страницата ви или поне като част от него.

Технически кеш

Друга причина е, че просто кешът на Google може да е остарял. Ако наскоро сте променяли заглавието си, може да отнеме известно време, преди Google да обходи отново страницата ви и да ги преиндексира, като види промяната. Може да опитате да ускорите това действие от Google Search Console, като потърсите URL адреса и щракнете върху бутона Request Indexing.

Ако следвате най-добрите СЕО практики и включите правилните ключови думи в заглавията си, не бива да се притеснявате, че Гугъл ще показва различни заглавия в резултатите от търсенията. Не е толкова голяма работа, ако Google частично пренаписва заглавията ви в някои случаи, особено ако се класирате високо. По-скоро, се поучете от така направените промени и вникнете в тях.

Да обобщим: Изисквания за писане на h1 заглавия:

  • Заглавието на страницата в кода трябва да бъде посочено непременно;
  • Оптималният размер на заглавието трябва да бъде до 70 знака;
  • Не е необходимо да пишете името на сайта в заглавието, тъй като търсачките вземат предвид името на домейна;
  • Заглавието трябва да съдържа заявките за търсене, свързани със съдържанието на страницата;
  • Ключовите думи е добре да бъдат написани в началото на заглавката;
  • В кода на страницата, заглавието трябва да бъде поставено в раздела HEAD;
  • Неприемливо е да се повтаря едно и също метазаглавие на две различни страници в сайта ви;
  • Не се препоръчва да използвате една и съща ключова дума повече от 1 път.


Заключение

Заглавието h1 е един от най-важните фактори за класиране при SEO. За да постигнете страхотни SEO резултати, трябва да се уверите, че заглавието ви е правилно оптимизирано. То трябва да насочват към правилните ключови думи, а освен това и да заинтригуват читателя, така че да го накарат да кликне върху вашия линк. Писането му може да стане лесно, стига да усвоите и да следвате набора от най-добри практики. Така, резултатите могат да бъдат значителни.

----------------

03 април 2022

Видове срички | dLambow


 

Видове срички в английски език (Types of syllables in English)


Видове срички
в английски език

(Types of syllables in English)
1.Отворени сричкиOpen syllables
2.Затворени сричкиClosed syllables
3.Срички, завършващи
на „гласна + r“
"R"-controlled
4.Срички, завършващи
на „гласна + r + гласна“
-
5.Срички с
двойка гласни
Vowel pair - Diphthong
Vowel team syllable
6.Срички, завършващи
на нямо "е"
A vowel-consonant "-e" syllable
Silent "-e"
7.Последна
стабилна сричка
Final stable syllable
Consonant "-le"

 

Роля на сричките

За да разберем ролята на сричките в английски език, е добре да си представим всяка английска дума като цялостна уникална конструкция, която е "сглобена" от отделни, малки градивни елементи, наречени срички. Една сричка може да е изградена само от буква, а понякога и от цяла група съгласни и гласни, които англичаните произнасят по различен начин.

Но въпреки разнообразното четене, има няколко основни вида срички в английски език:

  • - Отворени срички (Open syllables),
  • - Затворени срички (Closed syllables),
  • - Срички, завършващи на „гласна + r“ ("R"-controlled),
  • - Срички, завършващи на „гласна + r + гласна“,
  • - Срички с двойка гласни (Vowel pair - Diphthong  или Vowel team syllable),
  • - Срички, завършващи на нямо "е" (A vowel-consonant "-e" syllable - Silent "-e"),
  • - Последна стабилна сричка (Final stable syllable - Consonant "-le")

Всяка дума има поне една гласна. Думите с една буква, като "I" и "a", са срички, съставени само от гласни.

Видове срички в английски език
Видове срички

Отворени срички (Open syllables)

Отворената сричка е сричка, която завършва на гласна. Гласната в този тип сричка на английски език трябва да се чете удължено, тоест така, както е представена в английската азбука. Този тип сричка в английския също включва думи с ням e в края на думата.

Особености на отворените срички:

  • - В отворената сричка се използва само една гласна.
  • - Гласната се произнася по същия начин, както в азбуката.
  • - Гласната е последната буква в сричката.
  • - Отворените срички имат най-много една съгласна между отворената сричка и следващата гласна.


Примери за четене на гласни букви в отворена сричка


Буква "А" [eɪ]

  • - fame [feɪm] - слава,
  • - baby ['beɪbɪ] - дете,
  • - female ['fi: meɪl] - жена.


Буквата "O" [əu]

  • - note [nəut] - бележка,
  • - zero ['zɪərəu] - нула,
  • - frozen ['frəuz (ə) n] - замразен.


Буквата "E" [ɪ]

  • - we [wɪ] - ние,
  • - behind [bɪ'haɪnd] - зад,
  • - uneven [ʌn'i: v (ə) n] - неуравновесен.


Буквата "I" [aɪ]

  • - icy ['aɪsɪ] - леден,
  • - iris ['aɪərɪs] - ирис (очи),
  • - ivory ['aɪv (ə) rɪ] - слонова кост или кокаин.


Буквата "Y" [aɪ]

  • - wry [raɪ] - крива,
  • - apply [ə'plaɪ] - молба-заявка,
  • - descry [dɪ'skraɪ] - обмислям.


Буква "U" [ju:]

  • - funeral ['fju: n(ə) rəl] - погребение,
  • - museum [mju: 'zi: əm] - музей,
  • - universe [' ju: nɪvɜ: s] - вселена.



Затворени срички (Closed syllables)

Затворената сричка завършва с една или повече съгласни (с изключение на "r"). В този случай гласният звук в ударената сричка се чете кратко.

Особености на затворените срички

  • - В затворената сричка се използва само една гласна.
  • - Ако думата се състои само от две букви, тогава тя задължително трябва да завършва на съгласна.
  • - Ако в една дума има само три букви, тогава в затворената сричка едната съгласна е преди, а другата (или останалите) са след гласната.
  •   - В случай, че думата има две затворени срички, следващи една след друга, между гласните ще има съгласни.
  •   - Всички звуци са кратки/къси.


Примери за четене на гласни букви в затворена сричка


Буква "A" [æ]

  • - tomcat ['tɔmkæt] - котка,
  • - wombat ['wɔmbæt] - уомбат (животинче от Австралия),
  • - snatch [snætʃ] - грабеж.


Буквата "O" [ɔ]

  • - clot [klɔt] - бучка,
  • - pol [pɔl] - политик,
  • - common ['kɔmən] - общ.


Буквата "E" [e]

  • - gen [dʒen] - информация,
  • - businessmen ['bɪznɪsmən] - предприемачи,
  • - nest [nest] - гнездо.


Буквата "I" [ɪ]

  • - chit [tʃɪt] - бележка,
  • - splinter ['splɪntə] - треска,
  • - miff [mɪf] - изплюване.


Буквата "Y" [ɪ]

  • - mythology [mɪ'θɔlədʒɪ] - митология,
  • - system ['sɪstəm] - система,
  • - mystify ['mɪstɪfaɪ] - мистифицирам.


Буквата "U" [ʌ]

  • - make-up ['meɪkʌp] - грим,
  • - rummer ['rʌmə] - голяма чаша,
  • - blush [blʌʃ] - руж.

 

Срички, завършващи на гласна + "r" ("R"-controlled)

В сричка, която завършва на гласна, последвана от буквата "r" гласните се четат удължено, а самото "r" в британския английски не се чете.

Особености на сричките, завършващи на гласна + "r"

  • - Последните букви на сричката са (съгласна) + гласна + "r".
  • - В този тип английска сричка всички звуци са дълги и в транскрипцията имат специално обозначение под формата на ":" - знакът за удължено изговаряне.


Примери за четене на гласни букви в срички, завършващи на гласна + "r"


Буквата "А" [ɑ:]

  • - barge [bɑ: dʒ] - шлеп,
  • - bazar [bə'zɑ:] - базар,
  • - guitar [gɪ'tɑ:] - китара.


Буква "O" [ɔ:]

  • - pork [pɔ:k] - свинско,
  • - torque [tɔ:k] - усукана метална огърлица,
  • - orc [ɔ:k] - орк.


Буквата “E” [ɜ:]

  • - erne [ɜ: n] е орел с бяла опашка,
  • - therm [θɜ: m] е единица топлина,
  • - fern [fɜ: n] е папрат.


Буквата „I“ [ɜ:]

- pirn [pɜ: n] - намотка,
- smirch [smɜ: tʃ] - мръсно място,
-  kirn [kɜ: n] - празник на реколтата.

Буквата "Y" [ɜ:]

  • - myrrh [mɜ:] - ароматна смола,
  • - myrtle ['mɜ: tl] - мирта,
  • - Mr. Byrd [bɜ: rd] - г-н Бърд.


Буквата "U" [ɜ:]

  • - spur [spɜ:] - шпора (на обувки),
  • - blur [blɜ:] - място,
  • - concur [kən'kɜ:] - появяват се едновременно.

 

Срички, завършващи на "гласна + r + гласна"

Тази сричка прилича на отворена сричка с нямо "e", само че между нея и ударената гласна не е каква да е съгласна, а именно буквата "r".

Особености на сричките, завършващи на "гласна + "r" + гласна"

  • - Някои гласни стават трифтонги или дифтонги.
  • - Дифтонг (diphthong) - звук, образуван от комбинация от две гласни в една сричка, в която звукът първо се произнася като една гласна, но след това плавно се прелива в друга.
  • - Трифтонг (triphthong) - комбинация от три букви или звука.


Примери за четене на гласни букви в срички, завършващи на гласна + "r" + гласна


Буквата "A" [ɛə]

  • - Maryland ['mɛərɪlænd] - Мериленд,
  • - wary ['wɛərɪ] - внимателен,
  • - canary [kə'nɛərɪ] - канарче.


Буквата "O" [ɔ:]

  • - shore [ʃɔ:] - бряг,
  • - more [mɔ:] - повече,
  • - revere [swɔ:] - клетва.


Буква "E" [ɪə]

  • - sphere [sfɪə] - топка,
  • - here [hɪə] - тук,
  • - revere [rɪ'vɪə] - почитам.


Буквата "I" [aɪə]

  • - mire ['maɪə] - тресавище,
  • - crossfire ['krɔsfaɪə] - кръстосан огън,
  • - retirement [rɪ'taɪəmənt] - пенсиониране.


Буквата "Y" [aɪə]

  • - tire ['taɪə] - гума,
  • - lyre ['laɪə] - лира,
  • - gyre ['dʒaɪə] - кръгово въртене.


Буквата "U" [juə]

  • - purely ['pjuəlɪ] - без примеси,
  • - cureless ['kjuələs] - нелечим
  • - demure [dɪ'mjuə] - скромен.

 

Срички с двойка гласни (Vowel pair - Diphthong  или Vowel team syllable),

Сричките с двойка гласни (vowel team syllable) имат две гласни една до друга, известни още като гласни диграфи (digraph) или дифтонги (diphthong), заедно образуват нов звук, както в думата

  • -"south" - юг.

Важно е да забележите дали комбинация от гласни е обърната, като например io в lion. В този случай разделяте сричките между i и o, тъй като това не е двойка гласни, а два отделни гласни звука.

Гласни диграфи (vowel digraphs):

  • - Дълго A дава: ai, ay, ea, eigh, ey
  • - Дълго E дава: ee, ea, ey, ei, ie
  • - Дълго I дава: ie, igh
  • - Дълго O дава: oa, oe
  • - Дълго U дава: ew, ue, eu

   

 Гласни дифтонги (Diphthong Vowel Teams):

  • - oi,
  • - oy,
  • - ou,
  • - ow,
  • - au,
  • - aw,
  • - oo

 

Срички, завършващи на нямо "е" (A vowel-consonant "-e" syllable - Silent "-e")

Нямото "е" в края на сричката е условен индикатор, че сричката е отворена в тази дума, като гласната преди нямото "-е" се удължава. На английски език немите гласни в края на думите се считат за индикатор, че сричките са отворени. Съответно гласните се четат по абсолютно същия начин, както в отворени срички.

Беззвучна сричка или сричка с тиха гласна "е" в края.

  • - Състои се от гласна, последвана от съгласна, и след това буквата "е", която просто не се произнася.
  • - По правило това е последната сричка в коренната част на думата.


Примери:

  • - fake [feɪk] – фалшив,
  • - centime ['sɑ:nti:m] – сантим,
  • - commune ['kɔmju:n] – община.

 

Последна стабилна сричка (Final stable syllable - Consonant "-le")

Този вид сричка завършва на  "l" с последващо "e". Тези комбинации се наричат "окончателни" (final), тъй като те се намират в крайната позиция на думите, а са "стабилни" (stable), тъй като произношението им е постоянно.

Този тип срички се открива в думи, като:

  • - handle,
  • - puzzle,
  • - middle.

 

Други Final Stable Syllables:


tion = /shən/:

  • - motion
  • - nation
  • - rotation
  • - mutation


sion = /zhən/ или /shən/:

  • - version
  • - explosion
  • - emulsion
  • - compulsion


ture = /chər/:

  • - mixture
  • - nature
  • - pasture
  • - picture


age = /ij/:

  • - package
  • - passage
  • - village
  • - garbage


Заключение

Сричките са част от думата, представляващи комбинации от гласни и съгласни букви, изречени заедно с едно усилие или импулс на гласа. Всяка сричка трябва да съдържа гласна. Важно е сричките да бъдат разпознавани в думите. Когато стане възможно произнасянето на думите сричка по сричка, изговарянето на цялата дума става много по-лесно и с правилната интонация. Кратката характеристика на видовете срички в английски език ще ви помогнат да ги разпознавате и да спазвате присъщите за тях правила за произношение.

----------------



Последни публикации в Самоучител:

Още позитивни, полезни и съдържателни публикации търсете в менюто, по-горе и се абонирате като "последователи" по-долу с бутона "следване".

Абонати: