(Georgi Rakovski) -
Георги Сава Раковски (ок. 1821 – 1867) - видна фигура на Българското национално възраждане
Кой е Георги Раковски?
Георги Сава Стойков Попович, останал в историята като Георги Сава Раковски, е видна фигура на Българското национално възраждане, революционер, идеолог, журналист, публицист, историк, етнограф и книжовник. Смятан е за патриарх на българското националноосвободително движение.
 |
Георги Раковски (Georgi Rakovski) |
Ранни години и образование:
Роден е около 1821 г. в Котел, възрожденски център с развити занаяти и търговия. Произхожда от заможен и влиятелен род – баща му, Сава Стойков Попович, е търговец и деец, а майка му, Руска, е дъщеря на богатия котленец притежател на чифлици Иван Кръстев. Първоначално учи в килийното училище в Котел, след това в гръцкото училище в Карлово при известния учител Райно Попович. Завършва образованието си в престижното Куручешменско гръцко училище в Цариград (1837-1841). По време на следването си усвоява гръцки, турски, а по-късно научава френски, италиански и други езици, което му помага в бъдещата дейност.
Начало на революционната дейност и пътувания:
След завръщането си в Котел се включва в местни борби срещу гръцкото духовенство. През 1841 г. участва в бунт на гръцкото население на остров Крит срещу османската власт, където е пленен. Освободен е с помощта на гръцкото консулство и заминава за Марсилия, Франция, където се запознава с европейски политически идеи. Прекарва известно време и в Атина. Тези ранни пътувания и сблъсъци с османската власт и европейски идеи оформят неговите революционни възгледи.
Цариградски и смирненски период:
Установява се в Цариград, където се занимава с търговия, но активно участва в живота на българската общност. Работи за църковно-националната борба и поддържа връзки с други български дейци. По-късно се премества в Смирна (дн. Измир, Турция), където през 1848 г. издава своя първи печатен труд – брошурата "Предвестник горскаго пътника", и започва да издава вестник "Мироносец" (който скоро е спрян от властите) и "Българска дневница". По време на Кримската война (1853-1856) организира чета в Източна Стара планина, с която се опитва да подпомогне руската армия и да вдигне въстание. Дейността му е забелязана от османските власти и той е принуден да се укрива и да бяга.
"Горски пътник" и идеологическо оформяне:
В периода на укриване и емиграция създава поемата "Горски пътник" (завършена 1857, издадена 1860 г. в Нови Сад), която се превръща в програмно произведение на българското националноосвободително движение. В нея са изразени болката от робството, призив към борба с оръжие и вяра в бъдещата свобода на България. През тези години Раковски задълбочава своите исторически и етнографски проучвания, развива идеите си за българския произход, език и култура.
Организатор на революционното движение:
След Кримската война Раковски се утвърждава като основен организатор и идеолог на българската емиграция. Той променя вижданията си за пътя към освобождението – от разчитане на външна помощ към идеята за самостоятелна организирана борба чрез въстание. През 1858 г. в Белград основава "Привременно руско-българско началство в Сърбия", преименувано по-късно на "Тайни сили" и "Тайни централни български комитет". Целта е координация на действията на българските емигранти и подготовка на въстание.
Първа българска легия (1862 г.):
През 1861 г. Раковски се завръща в Сърбия с идеята да използва назряващия конфликт между Сърбия и Османската империя. В Белград събира и организира около 600 български доброволци, известни като Първата българска легия. Легията получава военна подготовка и участва в сраженията срещу османския гарнизон в Белград през лятото на 1862 г. Въпреки проявения героизъм, Легията е разпусната от сръбското правителство под натиск от Великите сили. Разпускането на Легията е тежък удар за Раковски, но опитът от нея е ценен за бъдещата организация на българското националноосвободително движение.
Журналистическа и публицистична дейност:
Раковски е един от най-активните и влиятелни български журналисти на своето време. Издава вестници като "Дунавски лебед" (Белград, 1860-1861), който се превръща в трибуна на революционните му идеи, както и "Бъдущност" и "Бранител" в Букурещ. Чрез своите публикации той формира обществено мнение, разобличава турската власт, призовава към борба и разпространява своите исторически и етнографски възгледи.
Исторически и книжовни приноси:
Раковски е пионер в изследването на българската история и етнография. В трудове като "Няколко слова за Асеня Първи" (1860) той излага своите виждания за древния произход на българите, като развива т.нар. тракийска теория, търсейки връзки между българите и древните траки. Макар и неговите теории за произхода да не се приемат изцяло от съвременната наука, усилията му да търси дълбоки корени на българската нация са новаторски за времето си и имат голямо значение за пробуждането на националното самосъзнание. Събира народни песни, обичаи и вярвания.
Последни години и наследство:
През последните години от живота си Раковски е в Букурещ, където продължава своята дейност, въпреки влошеното си здраве. Работи върху нови планове за въстание и продължава да пише и издава. Умира от туберкулоза на 9 октомби (21 октомври нов стил) 1867 г. в Букурещ.
Заключение
Георги Сава Раковски оставя трайна следа в българската история. Той е първият, който изгражда стройна идеология и организирана структура за национално освобождение. Неговите идеи и дейност оказват огромно влияние върху следващото поколение български революционери, включително Васил Левски, Любен Каравелов и Христо Ботев, които продължават и доразвиват неговото дело. Раковски е символ на неуморната борба за свобода и национално достойнство.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.