(Whatever you sow, that is what you will reap) -
Поговорката "Каквото посееш, това ще пожънеш"
Какво е "Каквото посееш, това ще пожънеш"?
Поговорката "Каквото посееш, това ще пожънеш" е много стара и широко разпространена в различни култури, не само в българската. Нейният смисъл произлиза от простия земеделски цикъл на сеене и жънене и се тълкува в много по-широк, преносен смисъл, свързан с човешките действия и техните последствия.
![]() |
Каквото посееш, това ще пожъниш (Whatever you sow, that is what you will reap) |
Ето по-подробно тълкуване:
- - Буквален смисъл (от земеделието): В основата си поговорката описва елементарен природен закон. Ако засееш семена от пшеница, ще пожънеш пшеница; ако засееш плевели, ще пожънеш плевели. Не можеш да засееш царевица и да очакваш да поникнат домати. Резултатът (жътвата) пряко зависи от това, което си вложил в земята (посятото).
- - Преносен смисъл (за действията и последствията): Това е най-често срещаното тълкуване в живота. Поговорката означава, че всяко наше действие, мисъл или избор (посятото) неизбежно води до определени резултати или последствия (жътвата). Тези последствия могат да бъдат положителни или отрицателни, в зависимост от естеството на самото действие.
- - - Ако "посееш" добри дела, ще "пожънеш" добри взаимоотношения, уважение, помощ в нужда.
- - - Ако "посееш" мързел и бездействие (т.е. не посееш нищо полезно), ще "пожънеш" липса на резултати, пропуснати възможности, застой.
- - - Ако "посееш" лъжи и измама, е вероятно да "пожънеш" недоверие, отчуждение, проблеми.
- - - Ако "посееш" усилия и труд в ученето или работата, ще "пожънеш" знания, умения, успех, напредък.
- - Принципът на причината и следствието: Поговорката е отражение на универсалния принцип за причинно-следствената връзка. Всяка причина (посяване) води до следствие (жътва). Тя подчертава, че нищо не се случва безпричинно и че ние сами сме до голяма степен отговорни за резултатите в живота си чрез изборите, които правим.
- - Отговорност: Поговорката вменява лична отговорност. Тя ни напомня, че не можем да обвиняваме съдбата или други хора за негативните си резултати, ако те са пряко следствие от нашите собствени действия или бездействия. В същото време ни дава сили, като показва, че можем да променим бъдещата си "жътва", като променим днешното си "сеене".
- - Дългосрочен поглед: Често "жътвата" не идва веднага след "посяването". Поговорката имплицитно съдържа и идеята за време – необходимо е време, за да порасне посеяното и да даде плод. Това учи на търпение и постоянство, както и на разбирането, че последствията от днешните ни действия може да се проявят едва след време.
В обобщение
"Каквото посееш, това ще пожънеш" е мъдър съвет, който ни учи да бъдем осъзнати за своите действия и техните потенциални резултати, да поемаме отговорност за живота си и да разбираме, че бъдещето ни се формира от изборите, които правим днес. Тя е призив към добродетелно поведение, усърдие и далновидност.
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.