Самоучител по английски - Пълно съдържание

За нас:

Sitemaps:

28 ноември 2021

-Какво е Off-page SEO? | dLambow

Off-page SEO -

Какво е Off-page SEO и как да го подобрим?

 

За какво се отнася Off-page SEO?

Off-page SEO се отнася до всичко, което правите извън вашия уебсайт с намерение то да повлияе на класирането ви в търсачките. Всичко, което е описано по-надолу, има смисъл да го правите само при условие, че вече имате сайт с т.н. "страхотно" съдържание. 

В противен случай ще си загубите времето за слаби и нетрайни резултати. Това означава, че ще трябва да си направите една обективна самооценка и ако решите, че сте "страхотни", продължете да оптимизирате сайта си, така че потребителите и търсачките да го виждат от гледна точка на

  • - достоверност (credibility),
  • - авторитет (authority),
  • - популярност  (popularity),
  • - уместност (relevance).

Off-page SEO е мощна тактика за класиране на сайт по-високо в търсачките. Ако искате да накарате хората да говорят за вашата марка и услуги, трябва да надхвърлите собствения си уебсайт. Това са тънкостите на SEO извън сайта ви, които са жизненоважни за онлайн маркетинга и за дейностите, свързани с него. 

Често се смята, че това е просто изграждане на външни връзки, но в действителност има както "позволени", така и "непозволени" външни връзки. И връзките далеч не са единствената тактика, ако искате да спечелите конкурентно предимство. Има и други:

  • - изграждане на марката,
  • - осигуряване на резюмета и отзиви,
  • - маркетинг на съдържанието,
  • - споделяне в социални медии и други.

Но 65% от професионалните специалисти по оптимизация смятат, че получаването на външни връзки е най-трудната част от SEO. Въпреки това, едва 30% от тях отделят време за външна оптимизация, докато 70% се грижат за оптимизацията ("страхотното" съдържание) на сайта си. Това е така, защото тези дейности зависят в значителна степен от взаимодействието с източници от трети страни, а това не е лесно. 


Off-page SEO е всичко, което правите извън вашия сайт за да повлияе то на класирането ви в търсачките.
Резултат от Off-page SEO


Какво е външната оптимизация (What is Off-page SEO)?

Време е да се запитаме какво представлява Off-page SEO и каква връзка има с вашия уебсайт? Това е общ термин за косвени действия, свързани с SEO, насочени към засилване представянето на сайта в мрежата, които се случват извън вашия сайт и това не е само придобиването на външни връзки, както казват от DirectliNedev.com в статията си www.directlinedev.com/blog/what-is-off-page-seo/

Прави се, за да повлияе положително на класирането ви в страниците с резултати от търсене (SERPs). Има голямо разнообразие от техники, които могат да се използват, за да ви се даде предимство пред конкуренцията. Оптимизирането на факторите за класиране извън сайта включва:

  • - подобряване удовлетвореността на потребителите,
  • - релевантността на резултатите от търсене,
  • - надеждност на съдържанието,
  • - авторитета на сайта.

Това се постига чрез свързване на сайта ви с други реномирани места в Интернет (страници, сайтове, институции, хора и т.н.), които популяризират вашия уебсайт и ефективно „гарантират“ за качеството на вашето съдържание. SEO извън уебсайта може (и трябва) да продължава години, увеличавайки рейтинга на вашия домейна в очите на Google, Bing и другите търсачки. 

Много експерти смятат, че външната оптимизация е дори по-важна от вътрешната (On-site SEO) или на страничната (On-page SEO). Най-съществената разлика между тях е, че Google използва вътрешно SEO за измерване на уместността на сайта, а външното - за измерване на неговия авторитет. Установено е, че ако търсите успешната стратегия:

  • - да класирате вашия сайт в Google,
  • - да увеличите видимостта на вашата марка,
  • - да стимулирате растежа на органичния трафик при търсене,

трябва да работите не само върху своя сайт, но да търсите възможности за оптимизиране, които са извън вашия сайт.

Защо външната оптимизация има значение? (Why does off-page SEO matter?)

Докато алгоритмите за търсене и факторите за класиране непрекъснато се променят, общият консенсус в SEO общността (както съобщават от Moz.com тук - https://moz.com/learn/seo/off-site-seo) е, че уместността, надеждността и авторитетът, които ефективното SEO извън страницата предоставя на уебсайта, все още играят важна роля в способността на страницата да се класира. Google използва над 230 фактора за класиране. 

Трудно е да се класирате само въз основа на съдържанието в сайта си. Поради това се налага и външно оптимизиране. Като казвате на Google какво мислят другите за вас и вашия сайт, вие му помагате да определи доколко вашето съдържание е подходящо за потребителите. 

Ето защо получаването на връзки от качествени уебсайтове е от ключово значение. Въпреки че не знаем пълния алгоритъм на Google, данните от различни проучвания относно факторите за класиране показват, че свързаните с външни SEO въздействия фактори вероятно носят повече от 50% значение при класирането.

Каква е разликата между различните видове оптимизации?

Сред факторите за класиране, използвани за оценка на уебсайтове, най-често споменатите термини са On-Page SEO, Off-Page SEO, Technical SEO. Нека разгледаме всеки един от тези три фактора в контекста на проучвания на Semrush, споделени в тази статия.


-On-Page SEO 

се отнася до стратегиите, използвани директно на уебсайта. Оптимизираното съдържание на сайта помага на роботите на търсачките, които сканират уебсайтовете денононощно, да разберат колко полезно е съдържанието за потребителите, да го сравнят с конкурентите и да го класират подобаващо. Текстово съдържание, снимки, мета тагове, връзки - всичко това попада в тази категория. Например: Съдържание, мета тагове, заглавия и подзаглавия, вътрешно олинковане, оптимизация на изображенията и др.


-Off-Page SEO

обхваща всички дейности, които се извършват извън границите на уебсайта. Изграждането на връзки е най-важното направление, плюс редица други неща, които можете да направите извън уебсайта, за да го накарате да се класира по-високо, като например добър пиар, маркетинг в социалните медии и т.н. Например: изграждането на външни връзки, създаването на ревюта, писането на SEO статии в други сайтове и блогове...

-Техническото SEO 

има за цел да подобри обхождането и индексирането на сайта чрез алгоритмите на Google, Bing и другите търсачки. То включва подобряване на скоростта, структурата, канонизиране на URL адреси и др. Например, скорост на сайта, структурирани данни, карта на сайта, канонизиране и др.

Какво се постига с Off-Page SEO?

Често срещано погрешно схващане сред начинаещите в SEO е, че дейностите, свързани с линк билдшнг, са единствените, които имат значение. В действителност алгоритъмът на Google обръща голямо внимание на редица други фактори за класиране на съдържанието. 

Изграждането на връзки може да ви помогне само до определена степен, но има и други стратегии за оптимизиране, които могат да подобрят както вашия уебсайт, така и вашата марка. Добре е внимателно да обмислите следното:

  • Домейн авторитет (DA)

Това е важна оценка за работата на уебсайта, която винаги трябва да имате предвид важността й. По този начин се оценява производителността и качеството на уебсайта. Ако обратната връзка води от уебсайт с по-висок DA към уебсайт с по-нисък DA чрез do-follow връзка, това помага на уебсайта с по-нисък DA да получи по-добър ранг и да се повиши в SERPs (резултатите от търсенето).

  • Релевантност

Получаването на връзки от сайтове с висок DA е пътят; обаче е още по-важно тези сайтове да са подходящи за този, към който се свързвате. Т.е. да има съотносимост между съдържанието им.

  • Трафик на сайта

Когато извършвате дейности извън страницата, като например публикуване във форуми, работа с блогъри и т.н., трябва да разберете колко трафик ви носят тези дейности.


Тип на връзката

Има двата основни типа връзки, участващи в дейности по изграждане или популяризиране на връзки, а именно:


Do-Follow Links.

Връзката за следване е типът по подразбиране, който позволява на Google ботовете или паяците да предават стойност на връзката или уеб страницата, към която сте свързани. Google наблюдава броя на последователните връзки и количеството отделни домейни, от които получавате връзки. Колкото повече е броят на реализираните връзки от множество и подходящи източници, толкова повече се предава стойност към сайта ви.


No-Follow Links.

Тип връзка без проследяване означава, че търсачките няма да следват такива връзки. Те няма да предадат стойност на сайта ви. Връзките без проследяване няма да имат никакво значение за класирането ви. Връзките за неследване бяха въведени в опит да се спре уеб спамът.
 

Линк билдинг (Link Building - Изграждане на външни връзки)

 

Популяризиране на сайта

Това е най-обсъжданият аспект в дигиталната индустрия и има основателна причина. При равни други условия, колкото по-ефективно сайтът се популяризира чрез външни връзки, толкова по-високо се класира той в SERP. 

При правилен подход всеки метод за придобиване на връзки работи, включително и такива, които касаят блогове, стипендии, дарения, съобщения за пресата, както и връзки от образователни (.edu) и правителствени (.gov) уебсайтове и маркетинг между отделни хора. 

Що се отнася до изграждането на връзки, единственият сигурен начин да разберете какво работи и какво не за вашия собствен сайт е това да става чрез опити и грешки. Не се страхувайте да експериментирате! Най-лошото, което може да се случи, е, че може да не се показвате в търсенията толкова често, колкото искате.

Тежест на външните връзки

Изграждането на външни връзки трябва да бъде гръбнакът на всяка стратегия за външно SEO, като се има предвид тежестта и значението на връзките в алгоритъма на Google, но е важно да разберете как конкретно трябва да подхождате към тяхното изграждане. Една от ключовите цели е да изгради авторитет на вашия бизнес. 

Връзките от авторитетни уебсайтове помагат много за позиционирането на вашия сайт - те са като вот на доверие от един сайт към друг. Затова е важно да печелите качествени връзки от авторитетни сайтове. 

Винаги трябва да се фокусирате върху качеството преди количеството. Не е лесно да накарате авторитетни сайтове да се свързват с вашия сайт, но с правилния подход това е абсолютно възможно. Важно е да разберете как изглежда връзката между вашия собствен сайт и вашите конкуренти. Има три основни фактора, които трябва да имате предвид при изграждането на връзки:

Авторитет (Authority)

Има различни начини и средства да оцените авторитета на сайтовете от вашия бранш, с които има смисъл работите, за да си осигурите връзки. Но най-простия, най-лесния и най-достъпния е като направите търсене с търсачката - на първата страница с резултатите ще са точно тези сайтове.

Уникални домейни (Unique Domains)

Друг ключов показател за успеха при изграждането на връзки е броят на свързващите уникални домейни, които сочат към вашия сайт. Проучванията показват ясна връзка между броя на свързващите домейни и по-високите класирания. Разнообразието на домейните трябва да бъде основен акцент като част от вашата стратегия.

Съответствие на тематиката (Topical Relevance)

Винаги трябва да се стремите да получавате връзки от сайтове, които локално се подравняват с вашите. Като пример, ако управлявате туристически сайт, трябва да се стремите повечето от връзките, които печелите, да идват от други сайтове за пътувания и туризъм; блогъри, онлайн издатели, туристически съвети и други подобни. 

В това е смисъла. Сайтовете обикновено се свързват към тези, които имат подобна тематика. Въпреки това, е добре да имате някои връзки, които идват от сайтове с друга тематика, ако са естествени и имат смисъл; просто се стремете повечето връзки да са съотносимо с тематиката ви.

Видове връзки

Връзките са важен елемент при външното оптимизиране. Преди да започнете да изграждате обратни връзки обаче, трябва да придобиете по-добро разбиране на различните видове връзки, както и на многото критерии, които влияят върху значението на линковете за вашия уебсайт. Има три основни типа връзки, дефинирани от начина, по който са спечелени:

  • - естествени връзки,
  • - ръчно изградени връзки,
  • - самовъзникнали връзки.


Естествени връзки (Natural Links)

Естествена връзка идва към вашия уебсайт, естествено, което означава, че вашият екип не е направил нищо, за да я спечели. Човекът, който ви спомена в мрежата, просто е решил да се свърже с вашия сайт, независимо дали следва вашата марка или е открил вашето съдържание чрез търсене в мрежата. 

Така или иначе, той е намерил вашето съдържание за ценно и заслужаващо похвала. Например, блогър за храни, който добавя връзка към публикация, която сочи към любимите му ферми за производство, е естествена връзка.

Ръчно изградените връзки (Manually built links)

Ръчно изградените връзки се придобиват чрез умишлени дейности по изграждане на връзки. Това включва неща като привличане на клиенти към линк към вашия уебсайт или искане на влиятелни лица да споделят вашето съдържание. Екипът ви работи, за да спечели тази връзка, независимо дали чрез обръщане към уеб администратори, издатели или журналисти или чрез рекламна кампания.

Самовъзникнали връзки (Self-created links)

Самовъзникналите връзки се създават чрез практики като добавяне на обратна връзка в онлайн директория, форум, подпис на коментар в блога, изпращане на публикации в блогове или съобщение за пресата с оптимизиран текст за закрепване. Вашият екип създава тези връзки умишлено и целенасочено. 

Тази тактика не е много коректна, счита се за лоша SEO практика, така че стъпвайте леко тук. Когато изграждате връзки, трябва да се съсредоточите върху естествените или ръчно изградени връзки.

Анализ на връзките

Независимо от начина на получаване на връзки, те трябва да допринасят положително за увеличаване стойността на сайта ви. Ето как да направите анализ, дали дадена външна връзка ви носи ползи - преценете:

  • - Каква е популярността на свързващия сайт;
  • - До каква степен темата на свързващия сайт е свързана с вашия сайт;
  • - "Свежестта" на връзката;
  • - Анкор текста, използван от свързващия сайт;
  • - Надеждността на свързващия сайт;
  • - Броят на другите връзки от страницата на свързване;
  • - Авторитет на свързващия домейн и сайт.


Неработещи връзки

Много реномирани източници, включително Нийл Пател - https://neilpatel.com/, предлагат използването на неработещите връзки. Тази стратегия е сред другите външни SEO фактори, които могат да повишат класирането ви в търсачките. Какво трябва да направите? Същността на тази тактика е да намерите прекъснати (счупени) връзки. 

Трябва да търсите такива в сайтове на трети страни. Вие питате: "Какъв е смисълът от това?" Е, след като намерите такава връзка, можете да се свържете със собственика на сайта и да му съобщите, че сте попаднали на счупена връзка. Премахването на тези връзки ще му помогне да си оптимизира сайта. 

Можете да намерите различни безплатни инструменти из интернет за търсене и проверка за счупени връзки, като търсите с ключовата фраза "Free Broken Link Checker" или подобни. По този начин, след като помагате на собственика на сайт да го изчисти от такива връзки, вие може да поискате от него услуга. Можете да помолите собственика на сайта да публикува връзка към вашия сайт! Разбира се, няма да получите „да“ за всяко изпратено от вас заявление. Но не пренебрегвайте тази мощна техника.

Изграждане на линков профил (Building a Backlink Profile)

Изграждането на обратни връзки е в основата на външната оптимизация, както ни уверяват от Lilacor.com в статията си "Какво е външно SEO на сайт?". Търсачките използват обратни връзки като индикатор за качеството на свързаното съдържание, така че сайт с много връзки с висока стойност, обикновено ще се класира по-добре от иначе равен сайт с по-малко обратни връзки.

Търсачките проследяват не само количеството и качеството на връзките, но и с каква скорост се появяват. За да постигнете увеличение (а не намаляване) на позициите за класиране в SERP, имайте предвид две неща: скоростта, с която броят на връзките расте, и възрастта на вашия уебсайт. Ето няколко съвета:

  • - Постепенното увеличаване е важно.

Опитайте се постепенно да увеличавате броя на връзките, малко по малко. Рязките скокове в връзките ще навредят значително.

  • - Имате млад уебсайт? Не бързайте с изграждането на връзки.

Търсачките не се доверяват на млади уебсайтове и често ги песимизират, което означава, че понижават позицията си в SERP. Започнете да изграждате връзки на малки порции три месеца след стартирането на вашия уебсайт.

Други SEO тактики, извън линк билдинга.


Въпреки че печеленето на връзки от външни уебсайтове е най-често практикуваната външна SEO стратегия, почти всяка дейност, която

  • а) се извършва извън вашия собствен уебсайт и
  • б) помага за подобряване на позицията ви в класирането при търсене,

може да се разглежда като „външно SEO". Те включват неща като:

  • - Изграждане на марката
  • - Социално споделяне
  • - Маркетинг в социалните мрежи
  • - Гост блогинг
  • - Инфлуенсър маркетинг
  • - Свързани и несвързани споменавания на марка и др.

Важно е обаче да се отбележи, че крайната цел от тези дейности е по някакъв начин да създадете препратка към вашия сайт от друго място в мрежата - било то препратка към линк, споменаване на вашата марка или уебсайт или по друг начин. От тази гледна точка, концепцията за наистина „несвързани с връзки“ външни SEO тактики, е всъщност малко погрешно наименование.

Изграждане на марката (Brand Building)

Вече е добре известен факт, че Google възнаграждава марките, затова дейностите по изграждане на вашата марка трябва да станат ключова част не само от по-широката ви SEO и маркетингова стратегия, но и част от вашия подход към външното SEO. Това касае изграждането на вашия онлайн авторитет, както за потребителите, така и за търсачките. Какви са показателите за успех при изграждане на марките?


Търсене на марката (Brand Searches)

Може би един от най-силните показатели, които изграждат вашата марка, е увеличаването на търсенията на марката. Това може да включва търсения на вашата марка, продукти или име домейн. За да видите как търсенията ви в това отношение са се променили с течение на времето, използвайте Google Trends за преглед по ключови думи и въведете името на марката си. 

Ще видите поле „тенденции“, което показва как обемите на търсене са се променили през последния месец и така да проследите интереса към вашата марка. Заявките за търсене на вашата марка в търсачките са жизненоважни точки на съприкосновение с интереса на хората и оценката на търсачките и следователно са необходими за вашия онлайн бизнес. 

Трябва да ги проследявате, оценявате и подобрявате редовно, планово и последователно. Първите страници с резултати от търсене с вашия {Brand} показват колко добре Google разбира вашата марка, а първите 2-3 страници с резултати от търсене {Brand + review} показват оценката на Google за вашата достоверност. 

Усилията за изграждане на марка помагат на търсачките да разберат доверието към вас, поради което се превръща във важна тактика за външно SEO. Когато изграждате марка, вие също ще откриете, че естествено печелите връзки и споменавания в мрежата, дори без да се налага да работите активно върху тях.


Споменавания на марката

Google има слабо място за марките, всички знаем това. Следователно, изграждането на марка е толкова задължително за SEO, колкото и за маркетинга. Всички начинаещи предприемачи трябва да положат активни усилия да увеличат своя онлайн авторитет както за своята аудитория, така и за търсачките. 

Въпросът е как точно информираността за марката се пресича със SEO и какво може да се използва за измерване на успеха на вашите усилия? Един от ключовите показатели за проследяване е търсенето на марка. Това е, когато хората търсят в Google името на вашата марка, конкретни имена на вашите продукти или име на вашия домейн. 

Увеличаването на броя на търсенията за вашата марка означава, че вървите в правилната посока. Усърдната работа по изграждането на марка помага на алгоритмите на Google да разберат и оценят доверието ви. Едно от преките положителни последици от изграждането на марка е, че привличате все повече хора към вашия уебсайт, без да увеличавате активно усилията си за изграждане на връзки.

Социален маркетинг

Въпреки, че социалните медии нямат пряк ефект върху SEO, връзката тук е проста: колкото повече вашият уебсайт се споменава в различни платформи за социални медии, толкова по-добра е вашата експозиция. Към 2020 г. те имат 3,6 милиарда активни потребители. До 2025 г. се очаква техният брой да нарасне до 4,41 милиарда. 





Как социалните медии се преплитат със SEO?

Търсачките не виждат социалните медии като силен фактор за класиране, но въпреки това могат да повлияят драматично на вашето SEO. Има няколко начина, по които SMM (Social Media Marketing) подобрява SEO:

  • - SMM осигурява ефективно разпространение на вашето съдържание.
  • - Подобрява репутацията и признанието на вашата марка.
  • - Помага за повишаване на местното Ви SEO класиране.

Колкото повече потребители споделят вашето съдържание, толкова по-добре. Колкото повече внимание се насочва към вашите предложения, толкова повече расте разпознаваемостта на вашата марка и това води до повече търсения с марката ви, което от своя страна подобрява ефективността ви в SEO. 

Най -важното тук е всъщност да създадете интересно съдържание, което да накара повече хора да проявят истинско любопитство към вас и вашите продукти и услуги. Лесното ви повсеместно откриване ще ви помогне да изградите страхотно онлайн присъствие и репутация в дългосрочен план.


Социални медии (Social Media)

Днес живеем в свят на социалните медии. 97% от онлайн потребителите са използвали социалните медии през последния месец. Социалните медии играят огромна роля в начина, по който ние, като потребители, използваме мрежата и търсим отговори на нашите въпроси. Помислете по този начин, платформите за социални медии се използват като вид търсачка (или машина за отговори, както често ги наричаме сега). 

Но социалните акции не са пряк фактор за класиране. Отнасяйте се към платформите за социални медии като търсачки и платформи за откриване на отговори и разберете, че вашето присъствие в социалните мрежи може да ви помогне да се изправите пред потенциални клиенти, които търсят отговори на въпросите си. 

Те често се използват като платформа за обслужване на клиенти. Клиентът иска да говори с вашата марка, за да повдигне запитване или въпрос? Повечето от вашите клиенти ще се свържат със социалните мрежи като първото пристанище за посещение. 

Важно е да поддържате силно присъствие, да комуникирате професионално и да третирате социалните мрежи като друг канал за марката си, такъв, който както съществуващите, така и потенциалните клиенти ще открият в част от пътя си към продажбите.

Форуми (Forums)

Форумите са близки до днешните социални медии, но са по-стара тяхна форма. Тъй като много години някои SEO специалисти оптимизираха различни форуми, като начин за изграждане на връзки, които днес не се считат за много силни. Но нека отново да погледнем така - външното SEO е много повече от простото изграждане на връзки. 

Когато се използват като част от по-широка стратегия, взаимодействието с форумите може да добави реална стойност към вашия маркетингов микс. Помислете да използвате форумите като начин да се включите директно в разговори, свързани с вашия опит, да се позиционирате като експерт и бързо да се издигнете, за да бъдете възприети като специалист или експерт. 

Много малко други платформи ви дават възможност да имате открити дискусии с потенциални клиенти, които задават въпроси за това, което предлагате, и това е фантастичен начин да започнете да изграждате отношения и доверие. С малко усилия и ангажираност можете сравнително лесно да изградите силна общност и ниво на доверие от публиката във форумите. 

Днес популярността на форумите е намаляла от техния разцвет през 2000-те, така че има доста голям шанс вашите конкуренти да не присъстват в тях, което е идея и препоръка вие да се възползвате от тях.

Маркетинг на съдържанието (Content Marketing)

Маркетинг на съдържанието е SEO тактика по създаването и публикуването на текстово съдържание за вашия уебсайт. Казано така, изглежда, че то е по-скоро On-page CEO. Но ако го погледнем по-цялостно, той има и външен ефект, защото въздейства на поведението на другите участници в мрежата. 

Ако разширите тази дейност и с гост-публикуване (guest posts), т.е. публикуване на ваше съдържание във външни сайтове, това вече ще допринася за нарастване на вашия авторитет и на трафика към вашия сайт. Ето, затова е наречено "маркетинг на съдържанието", а не "писане на съдържание".

Привлекателността на използването на маркетинга на съдържанието като тактика е, че създаването на страхотни, ангажиращи онлайн активи, фокусирайки се върху фактори извън сайта ви. Т.е. така популяризирате своето съдържание и с времето другите искат да го споделят и да се свързват с връзки към вас. Тази тактика включва:

  • Публикуване в блогове (Blog posts);
  • Създаване на инфографика (Infographics);
  • Иницииране на анкети, проучвания и научни статии (Surveys, studies & research papers);
  • Създаване на бели книги и електронни книги (Whitepapers & eBooks).

Маркетингът на съдържанието е тясно преплетен с изграждането на връзки, изяви в социални медии, PR мероприятия, както така помага за изграждане и популяризиране на вашата марка. Ако имате страхотно съдържание, просто кажете на хората за него, не го пазете само за себе си.  

Гост-публикуване или Гост блогинг (Guest Posting / Guest blogging)

Гост-публикуването когато е осъществено правилно, може да допринесе много повече за вашата маркетингова стратегия, отколкото простото изграждане на връзки. Това е свързано с писане като гост за чужд уебсайт и предоставяне на стойност и информация на тяхната аудитория. Все пак, това остава една от най-често използваните тактики за изграждане на връзки, като ефективната стратегия във външното SEO. 

Когато се изпълнява правилно, публикуването като гост може да ви помогне да поставите марката си пред целева аудитория, да ви изпрати целеви трафик и да ви помогне да се позиционирате като експерти във вашата област. 

Но връзките не трябва да бъдат единствената причина, поради която гостувате; те трябва просто да бъдат допълнителна полза, ако се случат. Вашата основна цел е да достигнете до нова аудитория, да се изправите пред трафика на свързан сайт и да изградите своята марка. Когато подходите към тактиката с това мислене, ще откриете, че тя може да бъде много ценна.

Гост блогингът е една от най-изгодните SEO дейности извън сайта ви, помагащ да изградите и връзки и репутация. Когато гостувате като автор на друг уебсайт или блог, сайтът често ви позволява да вмъкнете връзка, която води обратно към вашия собствен сайт - или към публикация или към авторската ви страница. Това е допълнителен бонус за усилията ви за осведоменост за марката, тъй като вашето име и марка се представят на ново място. Ето как действа това:

  • Съставете списък с онлайн пространства и общности във вашата ниша, които приемат гост-блогъри или публикация на статии на трети страни.
  • Проучете съдържанието, тона и основната потребителска база на всеки такъв сайт.
  • Обмислете списък с възможни идеи за съдържание, които биха били подходящи според марката, аудиторията и нуждите на съответния ресурс.
  • Свържете се с уеб администратора или редактора на сайта и представете някоя от своите идеи за сътрудничество.


Създаване на инфографика (Infographics)

Друга тактика за изграждане на входящи SEO връзки, която не трябва да пропускате, е създаването на завладяващи инфографики. Ако все още не използвате тази техника, по-добре започнете веднага. Защо инфографиката е толкова важна за външното SEO? Ако се уверят, че вашата инфографика е информативна и полезна, хората няма просто да я гледат, а ще започнат да се позовават на нея и да я споделят. 

Така че, като създавате и разпространявате инфографики от високо ниво, можете да привлечете качествени обратни връзки. Освен това инфографиката може да подобри UX (User Experience - потребителското изживяване) на посетителите на вашия уебсайт. Изследванията показват, че мозъкът на хората възприема визуалния материал много по-бързо и по-лесно. Едно изображение може да замени 1000 думи.

Изграждане на PR

Дълго време PR и SEO се разглеждаха като две напълно различни маркетингови дисциплини, но през последните години линиите се размиха и двете се сближиха и обединиха. Дигиталният PR вече е тактика за изграждане на връзки, като се има предвид, че това е идеалният начин да спечелите авторитетни връзки в по-голям мащаб. 

Можете да използвате PR тактики, за да популяризирате страхотни истории и съответни онлайн активи, като в резултат е възможно да спечелите значителен обем от връзки. Така PR допринася за външните SEO сигнали по повече начини, отколкото просто да помага за изграждането на връзки. Една страхотна PR кампания може също:

  • Да увеличи осведомеността за марката ви и в резултат на това, да увеличи търсенията на марката ви.
  • Да постави бизнеса ви пред целевата аудитория и да я накара да говори с вас или за вас.
  • Да стимулира реферален трафик (външен трафик от други сайтове, форуми, блогове ...).
  • Да ви позиционира като лидер във вашата индустрия или в част от нея и да ви помогне да изградите сигнали на доверие към вас.


Инфлуенсър маркетинг (Influencer Marketing)

 

Значение на инфлуенсър (Influencer)

Понятието инфлуенсър придобива значение с появата на социалните мрежи, като така се появиха много нови възможности за:

  • - реклама,
  • - представяне на продукти,
  • - изказване на мнение,
  • - консолидиране на хора,
  • - създаване на каузи 

и други подобни инфлуинсърски действия. 

 

Професия инфлуенсър

Възходът им доведе и до появата на нова професия – "инфлуенсър" – човек, който се възползва от възможностите на социалните мрежи. Думата инфлуенсър (Influencer) идва от английски и означава „човек, който влияе“ или „човек с влияние“. 

Това са хора, които имат профили с много последователи в големите социални мрежи и така имат силата да повлияят върху мнението на своите последователи, които могат да разпространят думите им и да окажат ефект върху цялото общество.

Инфлуенсър
Инфлуенсър (Influencer)
 

Инфлуенсърът може да влияе върху обществото

Знаете ли, че според изследване на DMI 49% от потребителите зависят от препоръките на влиятелни личности? Това е впечатляваща цифра, която ни напомня да не пренебрегваме мнението на влиятелните хора. 

В зависимост от броя на последователите, инфлуенсърът може да влияе върху общественото мнение за определени събития, може да рекламира продукти, да събере подписи за определена кауза. Един от най-известните и популярни инфлуинсъри днес е бившия американски президент.


Използване на Influencer тактиката

Не започвайте да използвате инфлуенсър маркетинга като начин за изграждане на връзки. Вместо това, той може да бъде феноменален начин за изграждане на вашата марка, разширяване на съдържанието ви и достигане до нова аудитория. Вече обсъждахме как социалните мрежи сами по себе си са вид търсачки за отговори. 

Въпреки че се използват по различен начин от Google, те са форма на търсачки, където потребителите активно търсят да намерят интересуващото ги съдържание. Инфлуенсърите могат да направят много, за да си гарантирате, че присъствате като бизнес в социалните платформи. 

Те могат да допринесат много за популяризирането на ваши продукти/услуги пред редица надеждни експерти в бранша и така да разчитате на тях, за  брандиране. Така може да достигнете до хилядите хора, които следват инфлуенсърите и им изпращате съобщение чрез човек, спечелил тяхното доверие.

Подкасти (Podcasts)

Подкастовете са аудио- или видео файлове, достъпни за автоматично сваляне (download) в Интернет. Потребителите имат избор да ги слушат (или гледат) на компютър или на плейър (MP3 player). Това позволява подкастите да се слушат по всяко време. Удобството на този формат допринася за неговата все по-голяма популярност. 

Появиха се за пръв път през 2006 г. За създаване на подкаст не е нужно скъпо оборудване. Необходим е добър микрофон и възможност за „качване“ на записа в интернет. Подкастът има най-често водещ (подобно на инфлуенсърите), който е и главното действащо лице на предаването. Форматът е интервюта или монолог, а темите са всичко, за което се сетите. 

Подкастите са много популярни в момента и продължават да печелят все повече слушатели. Всъщност 44% от американците са слушали подкасти поне веднъж в живота си, докато 73 милиона американци ги слушат месечно. Ако не ги използвате, може да пропуснете огромни възможности. 


Нека разгледаме предимствата:

  • Повечето фирми все още не използват подкасти като част от стратегията си, а това е чудесен начин да спечелите конкурентно предимство.
  • Те са чудесен начин да достигнете до нова аудитория, да споделите своя опит и да спечелите видимост в търсачките.
  • Подкастите на Apple ви позволяват да намерите подходящи файлове по ключови думи.
  • Google Podcasts е друго, както и Listen Notes.

Бизнесът, който признава, че SEO трябва да обхваща повече онлайн ресурси, в крайна сметка е този, който успява да изгради своята марка и да намери начини да се насочи към потенциалната си аудитория, която и платформа да реши да използва.

Събития (Events)

Събитията се завръщат в рамките на маркетинговите стратегии и, вярвате или не; те могат да помогнат вашата външна стратегия за SEO. Сега повече от всякога броят на онлайн събитията, като уеб семинари, е значителен и те могат да изминат дълъг път, за да помогнат за изграждането на вашата марка. 

Те не само могат да помогнат за ангажирането на вашата аудитория, но също така, покрай шумотевицата около вашия бизнес, ще подпомогнат социалната ангажираност на аудиторията и дори изграждането на връзки.  Да, тези мероприятия изискват усилия и ангажираност, за да работят правилно, но това е начина да се възползвате от тях. Те също са чудесен начин да получите и фантастично PR отразяване.

Социално споделяне

Социалните отметки са процесът на съхраняване на уеб страница от потребителите на социални мрежи, така че тя да може да бъде посетена по всяко време. Инструментите за социални отметки се различават от същите в браузъра, тъй като могат да се разглеждат онлайн и да се споделят с всеки, който има достъп до вашето съдържание. Най-известните примери за такива инструменти включват Pinterest, Twitter, Dribble, We Heart It, Reddit и други.


Ползи от социалните отметки

Социалните отметки са ефективна SEO стратегия, която може да увеличи вашето онлайн присъствие и уеб трафика. Ето как:

  • - Обратни връзки.

Всеки път, когато съдържанието ви бъде споделено, се създава обратна връзка. Обратните връзки са и винаги са били основен показател за класиране.

  • - Трафик.

Отметките имат директен ефект върху класирането и следователно могат да генерират трафик за вас. Когато вашата компания се появи на някой от сайтовете с отметки, хората вероятно ще последват връзката директно към вашия сайт. Ако информацията е ангажираща, тя може да доведе до хиляди нови посетители всеки месец.

  • - Социални сигнали.

Когато Google, Yahoo, Bing и другите търсачки искат да определят колко голям и популярен е даден сайт, те разгледат вашите социални сигнали. Социалните отметки се считат за един от тези фактори.

Рецензии (Reviews)

Знаете ли, че 93% от хората казват, че онлайн рецензиите влияят върху техните решения за покупка? Управлението на онлайн репутацията е нещо, което никой бизнес не бива да пренебрегва. 

Една от важните ползи от събирането на рецензии (препоръки, отзиви) е, че когато се прилагат правилно, те могат да помогнат на Google да разбере по-добре съдържанието вашия сайт. Общото разбиране е, че Google ги използва за извличане на сигнали за марката, което може да повиши авторитета на домейна ви и в крайна сметка - на вашата позиция в търсенето. 

Целта е създаването на сигнали, които ви представят като такъв, който заслужава да се класира на върха на SERP. Бизнес, който е събрал страхотни отзиви на различни платформи на трети страни, се позиционира добре като марка. Страхотните отзиви помагат за увеличаване на реализациите и отново водят до доверие.

Местно ​​SEO

Местното SEO е отделен клон на SEO, който заслужава отделен разговор. Има обаче две техники, които заслужават специално споменаване в тази статия

  • - цитати и
  • - малките обяви в Google My Business.
 

Google My Business (GMB)

Всички действия, насочени към оптимизиране на вашата уеб страница, за да я накарате да се класира по-високо в Google Map Pack, се считат за SEO извън страницата. Създаването на профилът в GMB е мощен инструмент, от съществено значение за увеличаване на цифровото присъствие на местни стартиращи фирми. 

В различни изследвания се установява, че 4 от 5 потребители използват търсачки за намиране на информация за местен бизнес (например, търсене с израза "козметик Враца"). Ако вашият бизнес не се показва на върха на местните резултати от GMB, това място ще бъде заето от вашите конкуренти.


Цитиране (Citations)

Цитирането е специфична препратка към вашата фирма или марка или споменаване на вашия онлайн бизнес, което се позовава не само на името на бизнес ви, но и на вашия NAP (name, address, and phone number - име, адрес и телефонен номер). Мислете за тях като за вид бизнес обяви. 

Ако сте местен бизнес, който иска да се класира за географски насочени термини за търсене както в стандартните SERPs, така и като част от пакета с гео-карти, просто не можете да избегнете важността на цитатите, като се има предвид, че те се считат за един от основните външни фактори за класиране. Но е нужна последователност. 

Непоследователните цитати показват липса на съгласуваност и поради тази причина е важно да отделите време, за да сте сигурни, че всичките ви референции за NAP съвпадат и не са объркващи. Може да използвате обявите в Google My Business, Yelp, Facebook и други онлайн директории като ключов инструмент за подобряване на вашата марка в мрежата. 

Цитатите са един от най-ефективните методи за SEO извън страницата, които могат да ви помогнат да засилите представянето си. Ако искате да класирате ключови думи, свързани с конкретно географско местоположение, например „най-добрата ВиК услуга в Плевен“, цитатите са сигурен начин да постигнете това.

Клиентски отзиви

Когато работите върху SEO извън страницата през 2021 г., ролята на отзивите на клиентите е трудно да се надцени. Отзивите ръководят начина, по който редовните потребители и роботите на търсачките възприемат вашата марка. Сайтовете с положителни отзиви изглеждат по -достоверни и затова е по -вероятно да стигнат до върха на резултатите от търсенето. 

В допълнение, положителната онлайн репутация води до по -добри реализации. Връщащите се потребители са един от поведенческите фактори, които ще повишат доверието ви в очите на търсачките.

Заключение (Conclusion)

Подобряването на off-page SEO на уебсайт включва подобряване класирането в търсещите машини и възприятието на потребителите за качеството на сайта. Това се случва чрез получаване на връзки от други сайтове (особено такива, които са реномирани и надеждни), 

  • - чрез често споменаване на вашата марка, 
  • - чрез споделяне на вашето съдържание, 
  • - чрез „гласове на доверие“ от източници извън вашия собствен уебсайт и 
  • - чрез цяла поредица други тактики, описани в тази статия. 

Проучете ги внимателно и ги ползвайте с успех. 

----------------

Шотландски език | dLambow

 

Има ли шотландски език (Is there a Scottish language)?

 

Какъв език се говори в Шотландия?

Днес, английският е основен език, който се говори в Шотландия и така е от 18-ти век насам. Освен това има различни други езици, акценти и диалекти, които се говорят в цялата страна. От най-големите градове до най-малките острови могат да се намерят различни акценти. Те варират от меки и пеещи до по-силни и по-изразени.

Шотландски език
Шотландски език (Scottish language)

Галски език

Той е оформен от богата история и жизнена култура. Идва от древният келтски език и прелива в галски. Говори се в цяла Шотландия. Галският е част от шотландското съзнание от векове и се смята за основополагащ език на страната. Произходът на галския език може да се проследи чак през 10-ти век и се смята, че е донесен в Шотландия от Ирландия.

В последно време галският език преживя ренесанс и се радва на нови нива на популярност. Въпреки че планините и островите в Шотландия са крепостта на галския език, броят на говорещите непрекъснато се увеличава и говорещите галски могат да бъдат намерени във всички части на страната. Въвеждането на двуезични пътни знаци и на специален галски телевизионен канал означава, че той набира популярност.

Шотландски език

Докато галският език е сравнително доминиращ в планините и островите, то в низините на Шотландия възприемат езика на шотландците. За разлика от галския, шотландският език е много по-близък по стил до този на английския и в продължение на много години се водят дебати дали това е отделен език или само диалект. 

 

Шотландският е регионален език

Днес правителството на Обединеното кралство приема шотландски език като регионален и го признава съгласно Европейската харта за регионалните или малцинствените езици.




Шотландия - земя на много езици

Шотландия се гордее с това, че поддържа местните си езици, но страната също е дом на много други езици. Така Шотландия има отлична репутация при посрещане на хора от цял ​​свят. Те живеят, работят и учат там, и това разнообразие носи със себе си много различни езици, говорени от разнообразно и нарастващо население. Докато някои езици се говорят само от няколко носители, други са основният език на цели общности.

В Шотландия се говорят над 170 езика, включително

  • немски,
  • иврит,
  • хинди,
  • италиански,
  • японски,
  • кюрдски,
  • арабски,
  • бенгалски,
  • кантонски,
  • холандски,
  • фарси,
  • френски,
  • мандарин,
  • пенджаби,
  • полски,
  • испански,
  • турски,
  • урду и др.

Английски език в Шотландия за говорещите други езици (ESOL)

Говоренето на езика на дадена страна е много важно за подобряване на възможностите за образование или работа. Затова Шотландия предлага иновативна програма по английски език за говорещите други езици (ESOL), която предлага на хората, живеещи в Шотландия, достъпен начин да научат и подобрят своя английски, както и да извлекат максимума от живота в Шотландия.

----------------

18 ноември 2021

Как да науча английски? | dLambow

 (How to learn English) -

Как да науча английски безплатно?


Как да науча английски език?
1слушайте английска реч
2гледайте английски филми
3играйте игри на английски
4мислете на английски
5четете английски новини
6слушайте английски телевизии
7говорете английски на глас
8пишете на английски
9участвайте в английски форуми и групи
10четете английски книги

 

Вероятно се интересувате как да научите английски език от дома си и то - безплатно?

Затова решихме да съставим едно практическо ръководство за безплатно самообучение от ресурсите на този сайт. Но дали е възможно да научите английски без чужда помощ? Какви материали трябва да използвате за самостоятелно обучение и към какви ресурси да се обърнете, за да не ви е скучно да изучавате английски език у дома?

Как да науча английски?
Как да науча английски? (How do I learn English?)

Възможно ли е да науча английски самостоятелно?

Нека първо разберем дали е реалистично да научите английски самостоятелно или не си струва да отделяте време и енергия за този урок. Да кажем веднага, че е напълно възможно да научите английски безплатно, защото на този сайт има много теми, които ще ви помогнат.

Защо не всеки успява да овладее езика на желаното ниво?

Има пет фактора, които определят дали можете да научите английски самостоятелно:

  •     Вашето желание да научите език
  •     Вашето желание за усилена работа
  •     Добра организация на учебния процес
  •     Способност за самостоятелна работа
  •     Ефективен начин за изучаване на език


Изучаващите език от нулата трябва да започнат с английската азбука, правилното произнасяне на буквите и английските фонетични знаци (английската фонетична азбука) за правилно произношение на думите. Знаейки това, ще може да извървите този път без чужда помощ и безплатно да се научите?

Преди да започнете, вижте темата "Как да научим английски сами?", която е насочена специално към начинаещите. В същата статия ще споделим ресурси за всички изучаващи английски език, така че начинаещите трябва да започнат с изучаването на тази тема и след това да се върнат към този материал.

Как да науча английски правилно?

Събрахме основните насоки за това как най-добре да научите английски от къщи, без да се налага да плащате за допълнително обучение. За да направите самообучението ефективно, следвайте препоръките по-долу и тогава положителните резултати няма да закъснеят.

1. Поставете си конкретна цел

От вашата учебна цел зависят всички по-нататъшни действия за безплатно изучаване на английски език. Помислете дали искате да овладеете разговорен или бизнес английски, да се подготвите за интервю, да пътувате на екскурзии или да гледате оригинални филми. Правилната цел е да достигнете едно средно ниво, в който случай ще изградите добра база от знания в желаната от вас област.

2. Съставете си график на заниманията

Изглежда, че цялото очарование на самообучението се крие именно във факта, че вашите уроци по английски не са обвързани с конкретен момент: учите езика, когато ви е удобно. Но в това е и голямото предизвикателство - ако нямате нужната самодисциплина, много е вероятно да не изпълнявате графика и накрая да се откажете. Това би означавало, че мотивацията ви е слаба, а усилията ви са неорганизирани.

Невъзможно е да научите английски с този подход. Ето защо, вземете се стегнато и направете график на часовете, например, учете един час всеки ден или 3-4 пъти седмично по 1,5 часа. Разбира се, наличието на график няма да ви предпази от отлагане, но вече ще знаете, че не просто сте отложили урока, а направо сте го пропуснали. Така съвестта ще влезе в ролята си и може да се превърне в добър мотиватор да продължите по правилния път.

3. Подберете нужните ви учебни ресурси

Изобилието от полезни ресурси на този сайт не винаги има положителен ефект върху ученето. Много хора решават да научат английски и за един ден и се втурват да отбелязват теми, уроци и упражнения. Усърдието е похвално, но от друга страна, имайте свои собствени принципи за подбор и създайте ред в хаоса. По-долу е даден списък с добри, изпитани във времето ресурси за изучаване на английски език. Отделете нужното време за да ги прегледате и подредите в удобен за вас ред, според конкретните ви нужди за учене.

4. Не правете дълги паузи в обучението си.

Всеки има дни, когато изглежда, че изобщо няма време да научи английски. Ако е така, създайте си организация за многократно учене на ден, но за кратки периоди от време - по 10 - 15 минути. Подредете кратките уроци за кратко учене в рабоните дни, а по-дългите уроци оставете за почивни или празнични дни, когато ще може да им отделите повече време. Ако все пак се налага да си вземете почивка в обучението, опитайте се да не го проточвате. В противен случай натрупаните знания ще започнат да се забравят и напълно ще изоставите обучението си.

5. Проследявайте напредъка си

Това е важен момент за тези, които решат да научат английски от къщи. Не забравяйте да проследявате напредъка си. Можете да импровизирате с различни текстове - правете самостоятелни преводи от и на английски. Проверявайте и поправяйте грешките си, така че с времето те да намаляват. Доста е трудно самостоятелното учене, затова е нужно да имате самоконтрол и да следвате първоналния си график.



А сега ето основните теми, с които да научите английски безплатно:


1. Започнете с Фонетика -
Тя ще ви помогне да преодолеете проблема "Едно се пише, друго се чете."

2. Обърнете внимание на правилата за четене -
С тяхна помощ ще вникнете по-дълбоко в английското произношение.

3. Поработете по съставянето на английското изречение -
Това ще ви помогне да се изразявате правилно на английски език.

4. Обърнете внимание на английските глаголни времена -
Обобщената таблица ще ви ориентира за Линията на времето.

5. Поработете малко със спрежението на английските глаголи -
Разберете принципите на тяхното използване.

6. Ориентирайте в английските части на речта -

7. Ориентирайте се в английските части на изречението -
Последните две теми ще ви дадат дълбочина в разбирането на английската реч.

8. Ако срещнете проблеми с ученето, запознайте се с цяла поредица от препоръки за правилно учене -

9. И всичко останало на сайта е на ваше разположение, ако решите да продължите с учене или изясняване на вякакви въпроси в мисията да научите английски език безплатно и в удобно за вас време - от къщи. Успех!

----------------

16 ноември 2021

SEO for mobile devices

Какво е SEO за мобилни устройства? | dLambow 

SEO for mobile devices - Website optimization for mobile devices

Какво е сайт SEO за мобилни устройства и как да го подобрим?


На 04 ноември 2016 г. Google обяви за стартиране на първия mobile-first (индекс за мобилни устройства). Следователно, за да се класирате на първата страница в Google след 2018 г., вашият сайт трябва да бъде оптимизиран за мобилни телефони и таблети. Идеята на тази тема е да си поговорим по този въпрос и да го поразнищим по разбираем начин, даже за не много посветените в Mobile SEO мерките.

 

SEO за мобилни устройства
Мобилното SEO е за работа на уебсайт с мобилни устройства

Оптимизация на уебсайт за мобилни устройства

 

Какво е мобилна оптимизация?

Мобилното SEO е практика за оптимизация на сайтове за мобилни устройства (смартфони и таблети) и мобилни потребители, което включва и достъпността на ресурси на сайта за обхождане и индексиране от търсачките. С други думи, оптимизацията на сайт за мобилни устройства означава прилагане на проста, ясна навигация, за да може потребителя бързо да намерите желаното от него съдържание. Това е и бързо зареждане на страниците на сайта, защото почти половината от потребителите напускат сайта, ако страницата се зарежда повече от 3 секунди.

Защо е важна оптимизацията на мобилни сайтове?

Броят на заявките за търсене за мобилни устройства нараства всеки ден. Всъщност 50-80% от всички търсения (в зависимост от областта на търсене) в Google идват от мобилно устройство. И тази тенденция бързо набира скорост. Затова мобилността е бъдещето на SEO. Може би затова Google преразглежда целия си алгоритъм, за да се съсредоточи върху мобилното търсене.

Така че в SEO трябва да се съсредоточите върху оптимизирането за мобилни устройства и то върху изискванията на Google, защото днес 95% от всички мобилни търсения се извършват именно през Google. Те продължават да адаптират алгоритъма си така, че първо да бъде удобен за мобилни потребители. Струва си да се каже, че още в началото на 2018 г. Google заяви, че от юли 2018 г. съдържанието, което се зарежда бавно, може да работи по-неефективно както за настолни, така и за мобилни потребители.




Какво представлява Google Mobile-First Index?

Индексът на Google "Mobile-first" оценява резултатите от търсенето само за мобилната версия на сайта и се използва дори ако търсите от настолен компютър. Преди тази актуализация Google включи два индекса, които работеха за мобилни и за настолни потребители. Ако някой търси от iPhone, Google му показва резултати от мобилен индекс. И ако някой търси нещо от настолен компютър, той получава резултати за настолен компютър. Днес, обаче, независимо какво устройство използвате, Google ви показва резултатите от мобилния индекс.

Какво смята Google за мобилни устройства?

За повечето хора „мобилно устройство“ означава смартфон или таблет. Но ето какво казва Google за таблетите: „Когато говорим за мобилни устройства, обикновено не включваме таблетите в определението“. Те виждат таблетите като отделен клас устройства. С други думи, според думите на Google: мобилност = смартфони. Но това не би трябвало да има голямо значение за вашето мобилно SEO. Основната идея тук е да оптимизирате вашия сайт и съдържанието в него за всяко устройство - телефони, таблети или всякакви други мобилни устройства. 

 

Варианти за оптимизация на сайта за работа с мобилни устройства

Има 3 начина.

Метод 1 - Конфигурирайте мобилни URL адреси за различни устройства.

С други думи, вашият сайт открива кое устройство използва вашият посетител ... и след това го насочва към URL адрес, оптимизиран за това устройство. Но това е най -лошият начин да оптимизирате уебсайта си за мобилни SEO, защото ще трябва да използвате атрибутите rel = "alternate" и rel = "canonical", за да свържете едни и същи страници за различни устройства. А това си е сложничко. Затова е по-добре съдържанието на настолната версия да е налично и за мобилния телефон, като мета таговете и съдържанието трябва да са идентични и за двата вида устройства.

Метод 2 - Динамичен дисплей

Когато динамично показвате съдържание, то е в един URL адрес. Но показвате на всеки потребител с различен HTML / CSS код в зависимост от използваното устройство. Например, ако посетите сайт от настолно устройство, ще бъдете отведени до настолната версия на страницата. Но ако посетите страницата от iPhone 8, пак ще останете на същата страница, но ще получите версията за iPhone 8.

Динамичният дисплей определено е по -добър за SEO, отколкото да правите отделен мобилен сайт. Но той също има проблеми. Например, динамичните сайтове са известни с това, че могат да показват настолната версия на мобилните потребители. Но трябва постоянно да създавате различни версии на съдържанието за все нови и нови устройства, които излизат на пазара. Ако не го направите, сайтът може да не разпознае такова ново устройство ... и ще му покаже версия, която изглежда ужасно на това устройство.

Метод 3 - Използвайте отзивчив дизайн

С отзивчив дизайн, оформлението и съдържанието на страницата отговарят на всеки отделен потребител, независимо от устройството му. Отзивчивият дизайн елиминира необходимостта да създавате на отделни URL адреси или различни HTML / CSS кодове за всяко устройство поотделно. От гледна точка на оптимизацията за SEO този дизайн печели пред другите опции.

Ката цялото ви съдържание ще е на един URL адрес, който е подходящ за споделяне и получаване на входящи връзки. Ще имате минимални главоболия за SEO, като  проблеми с дублирането съдържание и адреси. Удобство при използване. Няма пренасочвания, които да причиняват технически проблеми на SEO и да забавят сайта.
Няма нужда да поставяте външни връзки към мобилната версия. И ако все още не сте сигурни, Google препоръчва адаптивен дизайн.

 

Как да оптимизирате сайта за мобилни устройства?

Използвайте теста за използваемост Google Search Console за мобилни устройства
Това е чудесен инструмент, който ви информира дали вашият сайт има проблеми с използваемостта. Така Google ще ви уведоми, ако мобилните потребители имат проблеми с използването на вашия сайт. Инструментът може да ви даде насоки - че използвате Flash, или че шрифтът ви е твърде малък за четене от мобилни потребители.

С Mobile-first Google третира мобилната версия на дадена страница като „основна“ версия. И ако съдържанието е скрито за мобилни потребители, те не могат да обхождат това съдържание. Или могат да му дадат по-малко тегло. Т.е. ако блокирате или скриете съдържание от мобилни потребители, Google ще игнорира съдържанието или ще намали теглото му. Затова оптимизирайте сайта си за възможно най-много популярни мобилни телефони и таблети.

 

Как да оптимизираме мобилния си сайт за UX сигнали?

SEO днес все по-малко се занимава с мета таговете и обръща повече внимание на потребителското изживяване (user experience или UX). Всъщност алгоритъмът на Google RankBrain е специално разработен, за да види как потребителите на Google взаимодействат със сайта. Ако RankBrain смята, че даден сайт разстройва мобилните си потребители, ще имате проблеми.

Първата препоръка в това отношение е сайтът да се зарежда за мобилни потребители не повече от 1 секунда. Проверете това с помощта на инструмента Google PageSpeed ​​Insights. Този инструмент ви позволява да узнаете колко бързо се зарежда сайта на мобилно устройство и ви дава някои насоки, които можете да приложите, за да ускорите процеса. Направете съдържанието възможно най-лесно за четене от смартфони.

Как да направите вашето мобилно съдържание по-четимо? 

  • - Използвайте шрифт, който е поне 14 px.
  • - Използвайте кратки абзаци (1-2 реда на параграф).
  • - Направете заглавието с дължина до 50-60 знака.
  • - Уверете се, че има достатъчно контраст между текста и фона.
  • - Прилагайте HTML5 за видео и анимирано съдържание

Вграждате ли видеоклипове в съдържанието си? Или има анимации на страницата? Ако това съдържание е кодирано във Flash, то няма да работи на мобилни устройства. Вместо това кодирайте страницата като HTML5.

Не забравяйте за мета маркера „viewport content“. Този маркер преоразмерява страницата, за да пасне на устройството на потребителя. Препоръчва се да настроите този мета маркер така - <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0, user-scalable=no, viewport-fit=cover">. Ако забравите да конфигурирате този маркер или ако той не е конфигуриран правилно, сайтът може да изглежда смешен за мобилните потребители.

----------------

15 ноември 2021

Какво е SEO (What is SEO)? | dLambow

 

Какво е SEO, каква е ползата и как работи - насоки, дейности, предимства, фактори?


Какво е SEO?
(What is SEO?)
1.Анализ алгоритъма
на търсачките.
Analysis of
the search algorithm.
2.Анализ интереса
на посетителите.
Analysis of
consumer interest.
3.Анализ състоянието
на сайта.
Analysis of the state
of the site.
4.Мерки за вътрешна
оптимизация.
Internal optimization
measures.
5.Мерки за външна
оптимизация.
External optimization
measures.
6.Подобряване на
съдържанието.
Improving
existing content.
7.Създаване на
ново съдържание.
Creating
new content.

 

Кои са основите на SEO?

 

Какво е SEO?

Сред най-актуалните са поне следните 5 определения за SEO (SEO - 5 Definitions):
  1. SEO (абревиатура от Search Engine Optimization) е набор от мерки за по-добро индексиране и класиране на страниците от уебсайт в търсачките с цел повишаване на видимостта на сайта в целенасочените заявки за търсене.

  2. SEO (Search Engine Optimization) е съвкупност от дейности, насочени към подобряване позицията на сайта в резултатите от търсачките с цел увеличаване на трафика (посещаемостта) на сайта.

  3. SEO е съвкупност от технически, творчески и професионални дейности по разработването и поддържането на уебсайт, чрез анализ на поведението на потребителите, насочени към подобряване класирането в търсачките с цел подобряване посещаемостта на сайта и увеличаване на потребителската удовлетвореност от него.

  4. SEO е цялостно разработване и популяризиране на уебсайт, за да достигне първите позиции в резултатите от търсещите машини (SERPs) за избрани заявки с цел увеличаване на трафика и по-нататъшно генериране на приходи.

  5. SEO е процес на подобряване на вашия сайт, за да се увеличи видимостта му, когато хората търсят продукти или услуги, свързани с вашия бизнес в Google, Bing и други търсачки. Колкото по-добра е видимостта на вашите страници в резултатите от търсенето, толкова по-вероятно е да привлечете вниманието на потенциални потребители към сайта си.

What is SEO?
Какво е SEO? (What is SEO?)

Как работи SEO (How does SEO work)?

 

Обхождане

Търсачките обхождат страници в мрежата, за да събират информация и да я индексират в гигантска база данни. След това алгоритмите анализират страниците в индекса, като вземат предвид стотици фактори или сигнали за класиране, за да определят подреждането на страниците в резултатите от търсенето за дадена заявка. 

 

Оценка

Търсачките преценяват колко добре даден уебсайт или уеб страница могат да дадат на търсещия това, което търси. Когато търсите нещо в Интернет, информацията идва от тази база данни - тя ви дава отговорите. 

 

Потребителско удовлетворение

Алгоритмите за търсене са проектирани да предоставят подходящи, авторитетни страници и да осигуряват на потребителите нужното удовлетворение при търсене. Оптимизирането на вашия сайт и съдържание с оглед на тези фактори може да помогне на страниците ви да се класират по-високо в резултатите от търсенето.

Кои са основните насоки за работа при SEO?

Колкото по-висока е позицията на сайта в резултатите от търсенето, толкова повече потребители отиват до него. Следователно, нужно е да се работи върху:

  • повишаване на съответствието на страниците с заявки за търсене (уместност);

  • коригиране на структурата и съдържанието;

  • подобряване на търговските фактори;

  • увеличаване на валидността на кода на страницата;

  • натрупване на външни фактори от значение на ресурса.

 

Правилата за оптимизация се задават от търсачките. 

Те редовно актуализират своите алгоритми за класиране, които са съставени от много фактори. И въпреки че формулите се пазят в тайна, експертите знаят кои фактори имат най-голямо тегло. Като им влияете, можете да подобрите позицията за ключови заявки в резултатите от търсенето.

Поведението на потребителя, удобството за потребителя и скоростта на зареждане на сайта са от решаващо значение за резултатите на класиране в търсачките. С развитието и усложняването на алгоритмите, значението на горните фактори непрекъснато нараства, което в крайна сметка прави резултатите от търсенето с по-високо качество. 

Търсачките се стремят да доставят най-полезната информация по заявка на потребителя. Следователно собствениците на сайтове трябва да публикуват съдържание, което е най-интересно за аудиторията им.

Основни SEO дейности

  • - Анализ алгоритъма на търсачките и неговите актуализации;

  • - Анализ интереса и поведението на потребителите;

  • - Анализ на състоянието на сайта по отношение търсачките и потребителите;

  • - Мерки за вътрешна оптимизация;

  • - Мерки за външна оптимизация;

  • - Подобряване на съществуващото съдържание;

  • - Създаване на ново съдържание в сайта.


Каква е ползата от SEO?


Осигурява целеви трафик към сайта

Потребителите търсят интересуващата ги информация. Ако сайтът се показва в ТОП 10 на резултатите от търсачката (първата страница), тогава потребителите най-вероятно ще посетят този сайт. Те могат да търсят продукт или услуга, да се интересуват от изгодна покупка или да проучат внимателно информацията, като са в началото на фунията за привличане на клиенти.

Подпомага реализирането на сделки и продажби

Ако сайтът е:

  • - удобен за потребителите,

  • - асортиментът от стоки е разнообразен,

  • - цените са нормални,

  • - поръчката е лесна и бърза, 

тогава входящият трафик в голяма степен ще се преобразува в онлайн продажби или поръчки.

Води до повтарящи се продажби и лоялни клиенти

С висококачествена оптимизация и добре обмислена структура на сайта + полезен продукт или услуга, потребителят запомня сайта и вече може да се върне за повторни заявки. Ако потребителят след покупката е доволен от продукта и услугата, тогава този интерес трябва да бъде подкрепен и развит. 

Например, като изградите комуникация с всеки клиент. Клиентите оценяват персонализираното съдържание, доставено в точното време на удобното място. И те определено ще се върнат отново да поръчват.

Кои са предимствата от SEO?


Не е нужно да рекламирате (плащате) за посещения на сайта.

Търсачките не ви таксуват за органични кликвания, така че не е нужно да плащате за потребители, които идват от търсенето. За разлика от контекстната реклама, където всяко щракване върху вашата реклама ще ви струва пари. 

Но не всичко е толкова просто. Все още трябва да инвестирате пари в популяризирането на сайта си в търсачката, като например - да наемете агенция или да наемете служител за копирайтинг и SEO.

Така, при оптимизиране на сайт се работи за подобряване на целия проект - структурата, целевите страници, удобството при обслужване и маркетингът на съдържанието. Сайтът получава както целеви трафик, така и подобряване на самия уебсайта, за разлика от другите видове реклама.




Актуален трафик (посещения).

Потребителите сами търсят продукт или услуга и за това въвеждат заявки в търсенето. Важно е да го търсят в реално време. Следователно органичният трафик е един от най-качествените и най-евтините канали за привличане на трафик и потенциални клиенти.

Гъвкав избор на заявки.

Вие независимо определяте списъка с заявки, които искате да популяризирате в търсенето. В същото време можете да работите с доста широк списък от заявки, обработвайки търсенето на всеки етап от фунията за привличане на клиенти:

  • - изграждане на знания за марката,

  • - достигане на актуално търсене,

  • - вземане на решение за покупка,

  • - работа със съществуваща клиентска база. 

От друга страна, може да се съсредоточите върху популяризирането на най-актуалните продукти или заявки, които генерират най-много клиенти.

Техническото състояние на сайта се подобрява.

За да може сайт да се класира високо, той трябва да отговаря на определени технически SEO стандарти. Работейки върху оптимизацията за търсачки, можете да постигнете ефекта сайтът да се зарежда бързо от всяко устройство (вкл. и от мобилните), да намалите броя на грешките, които пречат при покупките.

Подобрява се използваемостта на сайта.

Адаптирането към алгоритмите за търсене помага все повече да се отчита фактора лекота за използване на сайта при класирането. Просто казано, трябва да е удобно за потребителите да филтрират, избират и поръчват всеки продукт или услуга. Търсачките оценяват това.

Кои са недостатъците на SEO?


Резултатът не се появява веднага.

След оптимизиране на уебсайт, търсачките се нуждаят от време, за да го индексират. С течение на времето заявките за търсене започват да се класират все по-високо, докато достигнат ТОП 10 в позициите. Този интервал от време винаги е различен - средно от 2 до 6 месеца.

Разходи за разработка на уебсайт.

Подобрението на уебсайта се състои от две основни части:

  • - разработване на план за промяна и

  • - прилагане (внедряване) на тези промени. 

Разработването на план е задача на SEO изпълнител, внедряването е дело на вашия екип за разработка на уебсайта. И двете изискват ресурси, както време, така и пари. От друга страна, в допълнение към трафика или желаните позиции в ТОП-10, получавате подобрение на целия сайт. Това има благоприятен ефект върху конверсията - нараства и ви позволява да получавате повече посещения от всякакви източници на трафик.

Ограничена уместност при търсене.

Броят на заявките във вашата тема може да е доста малък . В този случай инвестирането в пълноценно популяризиране за търсачки може да не е подходящо. Много по-правилно е да подредите сайта и да го поддържате или да ползвате платени реклами.

SEO фактори


Навигация и структура на сайта

Сайтът трябва да бъде с високо качество, бърз, удобен за потребителя и изцяло да предоставя информацията, за която е дошъл потребителя при вас. 

Начинът, по който потребителите навигират във вашия сайт, дава на търсачките сигнали дали това се харесва на потребителите или не. Тези сигнали са свързани с поведенчески фактори за класиране и влияят не само върху позицията на вашия сайт, но и върху целевите действия на потребителите. 

 

Тук трябва да си отговорите на следните въпроси:

  • Удобна ли е навигацията на сайта за потребителите?

  • Разбират ли търсачките структурата на сайта?

  • Индексирани ли са вашите URL адреси?

  • Имате ли необходимите целеви страници на вашия сайт?

  • Взети ли са предвид всички технически параметри и правилно ли е разпределено вътрешното тегло на връзките?

  • Оптимизирани ли са изображенията?

  • Реализирано ли е вътрешното олинковане?

 

Съдържание на сайта

Съдържанието е това, което потребителят вижда на страниците на вашия сайт:

  • съдържание,

  • асортимент,

  • текстове,

  • визуален дизайн,

  • изображения,

  • характеристики,

  • рецензии и т.н.

Съдържанието трябва да създаде ефекта от „присъствието“ на потребителя във вашия магазин, център или офис. Качеството на вашето съдържание е решаващият фактор при покупката. На какво да обърнете внимание:

  • Анализирайте търговските фактори и търсете конкурентни предимства;

  • Проучете удобството на вашето съдържание за потребителите (използваемост) и неговото показване на различни устройства;

  • Подгответе текстови описания за продажба, атрибути, информационни блокове;

  • Осигурете кръстосани продажби на блокове и други търговски функции;

  • Проверете дали роботите на търсачките виждат важното ви съдържание.

 

Външни фактори

Нужно е не само да се погрижите за качеството на външните връзки към сайта ви, но и да се уверите, че вашата онлайн репутация и социалните сигнали имат положителен тон. Затова се уверете:

  • Дали и как сте обсъждани сте във форуми, в споделени връзки и препоръки, като по този начин увеличавате обема и качеството на вашия профил за връзки

  • Че услугите на търсачките ви познават добре и ви дават високи оценки. Това повишава доверието на публиката.

  • Че сте мотивирали потребителите да пишат добри отзиви за вашите услуги.

 

Техническа и вътрешна оптимизация

Техническата и вътрешната оптимизация са фактори, които преди това са били ключови за популяризирането за търсачките. Днес те са проактивни и не гарантират добри резултати без подобряване на съдържанието, структурата и външните фактори. 

Важно е да разберете, че ако пропуснете нещо важно от техническа страна, може не само да не успеете да постигнете потенциални резултати, но и да загубите съществуващите. Затова е нужно да:

  • Проверете настолните и мобилните версии на сайта за съответствие с изискванията на търсачките и стандартите W3C (World Wide Web Consortium);

  • Извършите автоматична диагностика онлайн, за да разберете навреме за евентуални проблеми, които могат да се появят, и бързо да ги отстранявате;

  • Следите за сигурността на сайта и данните на вашите потребители;

  • Бъдете наясно с всички тенденции в търсачките и да извършвате съответните подобрения, още преди конкурентите ви да са ги приложили.


Resume: What is SEO?


SEO Definitions:

  1. SEO - abbreviation for Search Engine Optimization, is a set of measures for better indexing and ranking of website pages in search engines in order to increase the visibility of the site in targeted search queries.

  2. SEO - Search Engine Optimization, is a set of activities aimed at improving the position of the site in search engine results in order to increase traffic to the site.

  3. SEO is a set of technical, creative and professional activities for the development and maintenance of a website, through analysis of user behavior, aimed at improving search engine rankings in order to improve site traffic and increase user satisfaction.


Basic SEO activities

  • - Analysis of the search engine algorithm and its updates;

  • - Analysis of consumer interest and behavior;

  • - Analysis of the state of the site in terms of search engines and users;

  • - Internal optimization measures;

  • - External optimization measures;

  • - Improving existing and creating new content on the site

----------------

12 ноември 2021

Латинска азбука - Латиница | dLambow

 (Latin alphabet - Alphabetum) -

Латиница или Латинска азбука


Latin alphabet - Alphabetum
Латиница (Latin alphabet)
 
 

Таблица: Латинска азбука

(Произнасяне на латиницата на основните европейски езици)

азб
лат
англ
бг
ру
нем
фр
ит
01
A a
ā
a
[eɪ]
а
а
A
а
а
02
B b
bee
[biː]
бе
бэ
Be
bi
03
C c
cee
[siː]
це
цэ
Ce
ci
04
D d
dee
[diː]
де
дэ
De
di
05
E e
ē
e
[iː]
е
е
E
е
е
06
F f
ef
ef
[ef]
еф
эф
Ef
effe
effe
07
G g
gee
[dʒiː]
же
гэ/жэ
Ge
gi
08
H h
aitch
[eɪtʃ]
хаш
аш/ха
Ha
hache
acca
09
I i
ī
i
[aɪ]
и
и
I
i
i
10
J j
jot
jay
[dʒeɪ]
джи
йот/жи
Jot
jie
i lunga
11
K k
kay
[keɪ]
ка
ка
Ka
ka
kappa
12
L l
el
el
[el]
ел
эль
El
elle
elle
13
M m
em
em
[em]
ем
эм
Em
emme
emme
14
N n
en
en
[ɛn]
ен
эн
En
enne
enne
15
O o
ō
o
[əʊ]
о
о
O
o
o
16
P p
pee
[piː]
пе
пэ
Pe
pi
17
Q q
cue
[kjuː]
кю
ку
Qu
cu
cu
18
R r
er
ar
[ɑː]
ер
эр
Er
erre
erre
19
S s
es
ess
[es]
ес
эс
Es
esse
esse
20
T t
tee
[tiː]
те
тэ
Te
ti
21
U u
ū
u
[juː]
у
у
U
u
u
22
V v
vee
[viː]
ве
вэ
Vau
vu/vi
23
W w
double
-vē
double-u
['dʌbljuː]
дабъл
ю
дубль
-вэ
We
double
-vé
doppia
vu
24
X x
ex
ex
[eks]
хикс
икс
Ix
ixe
ics
25
Y y
ī
Graeca
wye
[waɪ]
игрек
игрек
Ypsilon
i grec
i greca
26
Z z
zēta
zet
zed
[zɛd,ziː]
зет
зет
Zett
zède
zeta
Латински букви от латиницата с номера и название на: латински, английски (с транскрипция), български, руски, немски, френски и италиански езици.

Има ли изобщо латиница (Is there a Latin alphabet)?

Латинската азбука (Latin alphabet), наричана още латиница, е най-широко използваната азбучна система за писане в света, като друга такава е кирилицата. Стандартната писменост на английския език и езиците на по-голямата част от Европа и тези области от света, които са заселени от европейци също я използват.

Латински език произхожда от Индо-европейското езиково семейство - езика на древните римляни. Той е по-твърд и по-конкретен, но не така гъвкав и богат както е старогръцкия. И латинския и старогръцкия са литературни езици. Първончално латински са говорили в древен Рим, но с възникването на Римската империя той става официален език и за останалите народи в нея.

До XIX в. на латински са писани мнозинството от научните и философските съчинения. Въпреки това, днес самия латински е мъртав език. Но макар и мъртъв, той все още е официален език за Католическата църква, а на латиница пишат повечето европейски народи и много от останалите народи по света.

 

Защо много европейските езици използват една и съща азбука?

Не всички, но много езици от Централна и Западна Европа използват латинската азбука като основа за своята писменост, тъй като всички те са повлияни от нея. Тя е основният език за научна, религиозна и административна писменост в продължение на много векове. Повечето езици в Америка, Африка, Австралия и част от Азия също използват латиница.


Защо латински е мъртъв език (Why is Latin a dead language)?

Латинският език е мъртъв език в смисъл, че вече не се говори като първи език от никой народ или държава по света. Въпреки това, той продължава да живее чрез многобройните си дъщерни езици. Католическата литургия, класическата наука и медицината продължават да го ползват в една или друга степен, а също се използва и като част от юридическите изследвания. 

Доколкото град Ватикана има статут на самостоятелна държава, може да се каже, че това е единствената страна в света, която използва официално латински език.

Кой е създал латинската азбука (Who invented the Latin alphabet)?

Латиницата възниква на основата на азбуката от Куме, западна разновидност на гръцката азбука, която е заета и модифицирана от етруските, а след това е адаптирана от римляните за писане на техния латински език. 

Около 850 г. пр. н. е. гърците започват да използват финикийската азбука, но я допълват с гласни букви и така се появява първата азбука от съвременен вид. Знаците за срички са премахнати. Гръцката азбука се използва в Гърция и до днес. 

Около 775 г. пр. н. е. областта Етрурия (в централна Италия) е превзета от гърците, като етруските приемат и адаптират за свои нужди гръцката азбука. А около 650 г. пр. н. е. римляните завладяват етруските земи и адаптират тяхната (етруска) азбука за латинския език, което се счита за началото на латиницата.

 

Легенда за латиницата

Според една римска легенда, кимерийката Сибила Кармента е създала латинската азбука чрез адаптиране на гръцката азбука, използвана в гръцката колония Кума в Южна Италия. Тя е била представена на латинците от Евандер, нейния син. Счита се, че е възникнала в средата на първото хилядолетие (най-вероятно - 8-ми век) преди новата ера. 


Колко са латинските букви в латиницата (How many letters are in the Latin alphabet)?

Съвременната латиница се състои от 52 букви (главни и малки), плюс 10 цифри, препинателни знаци и различни други писмени символи. Всеки език, който ползва латиницата, добавя към нея свои допълнителни писмени символи. Основната латиница по ISO се състои от два набор от 26 букви, кодифицирани в различни национални и международни стандарти и използвани широко в международната комуникация. Това са същите букви, които съставляват и английската азбука.


Коя е 27-та буква от азбуката (What is the 27th letter of the alphabet)?

Амперсандът (&) често се появява като знак в края на латинската азбука, както например в списъка с букви на Byrhtferð от 1011 г. Днес често "&" (амперсанд) се смята за 27-та буква от английската азбука и се преподава на децата в САЩ и другаде по света.


Дали английската азбука е латиница (Is English alphabet Latin)?

Всъщност, съвременната английска азбука е латиницата, състояща се от 26 букви, всяка от които има форма за главни и малки букви. Възниква около 7 век от латинската писменост. Латинската азбука, наричана понякога и римската азбука (Roman alphabet), е колекция от букви, първоначално използвани от древните римляни за писане на латински език, а след това се пренася като основа за съставянето на азбуките и писмеността и в редица съвременни, предимно европейски езици.

Латински букви от историческото развитие на латиницата


Латински букви от архаичната латинска азбука:

𐌀, 𐌁, 𐌂, 𐌃, 𐌄, 𐌅, 𐌆, 𐌇, 𐌈, 𐌉, 𐌊, 𐌋, 𐌌, 𐌍, 𐌎, 𐌏, 𐌐, 𐌑, 𐌒, 𐌓, 𐌔, 𐌕, 𐌖, 𐌗, 𐌘, 𐌙, 𐌜, 𐌚

Латински букви от 7-ми век пр.н.е. - 21 букви:

A, B, C, D, E, F, Z, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X

Латински букви от 1-ви век пр.н.е. - 23 букви:

A B C D E F G H I K L M N O P R S T V X Y

Модерна азбука с 25 латински букви:

Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Мм Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Xx Yy Zz

Добавяне на северноевропейския диграф VV - 26 латински букви:

Aa Bb Cc Dd Ee Fg Gg Hh Ii Jj Kk Ll Мм Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz

Латинска азбука (Alphabetum)


Обозначения на колоните по-долу:
Колона 01 - Латински букви (Latin  Letters)
Колона 02 - Латинско наименование на буквите (Latin name)
Колона 03 - Произношение на латинските букви на латински език (Latin pronunciation - IPA)

  • 01 - 02 - 03

  • A a - ā - [ aː ]
  • B b - bē - [ beː ]
  • C c - cē - [ keː ]
  • D d - dē - [ deː ]
  • E e - ē - [ eː ]
  • F f - ef - [ ɛf ]
  • G g - gē - [ ɡeː ]
  • Hh - hā - [ haː ]
  • I i - ī - [ iː ]
  • J j - jie - [ jay ]
  • K k - kā - [ kaː ]
  • L l - el - [ ɛl ]
  • Mm - em - [ ɛm ]
  • N n - en - [ ɛn ]
  • O o - ō - [ oː ]
  • P p - pē - [ peː ]
  • Q q - qū - [ kuː ]
  • Rr - er - [ ɛr ]
  • S s - es - [ ɛs ]
  • T t - tē - [ teː ]
  • U u - u - [ uː ]
  • V v - vē - [ veː ]
  • W w - wei - [ wye ]
  • X x - ix - [ iks ]
  • Y y - ī Graeca - [ iː ˈɡraɪka ]
  • Z z - zēta - [ ˈdzeːta ]


Буквите J и W са създадени по-късно през Средновековието за други езици, които ползват латиница.


Произнасяне буквите от
латинската азбука
на български
1.A aа
2.B bбе
3.C cце
4.D dде
5.E eе
6.F fеф
7.G gже
8.H hхаш
9.I iи
10.J jджи
11.K kка
12.L lел
13.M mем
14.N nен
15.O oо
16.P pпе
17.Q qкю
18.R rер
19.S sес
20.T tте
21.U uу
22.V vве
23.W wдабъл
24.X xю
25.Y yхикс
26.Z zигрек

 

Български букви
на латиница
яна латиницаya
ъна латиницаa
цна латиницаts
жна латиницаzh
юна латиницаyu
щна латиницаsht
шна латиницаsh
йна латиницаy
хна латиницаh
ьна латиницаy
чна латиницаch

 

Българската азбука
на латиница
1.А, аA, a
2.Б, бB, b
3.В, вV, v
4.Г, гG, g
5.Д, дD, d
6.Е, еE, e
7.Ж, жZh, zh
8.З, зZ, z
9.И, иI, i
10.Й, йY, y
11.К, кK, k
12.Л, лL, l
13.М, мM, m
14.Н, нN, n
15.О, оO, o
16.П, пP, p
17.Р, рR, r
18.С, сS, s
19.Т, тT, t
20.У, уU, u
21.Ф, фF, f
22.Х, хH, h
23.Ц, цTs, ts
24.Ч, чCh, ch
25.Ш, шSh, sh
26.Щ, щSht, sht

 

Класификация на звуковете в латиницата


Гласни в латиницата (vocālеs)

1. Прости гласни (monophthongi):

  •  a,
  •  e,
  •  i,
  •  o,
  •  u,
  •  y.

2. Двугласни (diphthongi):

  •  ae,
  •  au,
  •  ei,
  •  eu,
  •  oe,
  •  ui.


Съгласни в латиницата

1. Шумови (неми) или преградни съгласни (mutae или explosīvae)
a) по признак звучност/беззвучност

  • - звучни съгласни (mediae):
    •  b,
    •  d,
    •  g;
  • - беззвучни съгласни (tenues):
    •  p,
    •  t,
    •  c
    •  (k),
    •  (q);

b) по място на учленение

  • - устнени съгласни (labiāles):
    •  b,
    •  p,
    •  (ph);
  • - зъбни съгласни (dentāles):
    •  d,
    •  t,
    •  (th);
  • - гърлени съгласни (gutturāles):
    •  g,
    •  c
    •  (k),
    •  (q),
    •  (ch);

2. Континуантни съгласни

  • a) носови (nasāles):
    • m,
    • n;
  • b) плавни (liquidae):
    • l,
    • r;
  • c) съскави или спиранти (spirantes):
    •  f,
    •  v,
    •  s,
    •  h,
    •  (j)

3. Аспировани съгласни (aspirātae - само в гръцки думи):

  •  ph,
  •  th,
  •  ch,
  •  rh


Основната латинска азбука днес:

  1. Aa,
  2.  Bb,
  3.  Cc,
  4.  Dd,
  5.  Ee,
  6.  Fg,
  7.  Gg,
  8.  Hh,
  9.  Ii,
  10.  Jj,
  11.  Kk,
  12.  Ll,
  13.  Мм,
  14.  Nn,
  15.  Oo,
  16.  Pp,
  17.  Qq,
  18.  Rr,
  19.  Ss,
  20.  Tt,
  21.  Uu,
  22.  Vv,
  23.  Ww,
  24.  Xx,
  25.  Yy,
  26.  Zz.


Това е стандартната съвременна латиница с 26 букви (големи и малки), която се води от Международната организация по стандартизация (ISO) като "основна латинска азбука". Това е и модерната английска азбука.

Латински сентенции за живота на латиница.
Латински сентенции за живота
(Latin maxims about life)


109 Латински сентенции за живота
на латиница.

(109 Latin maxims about life.)
1.Acta deos numquam mortalia falluntСмъртните действия никога не заблуждават боговете.
2.Acta, non verbaДела не думи.
3.Ad Astra per AsperaПрез премеждията към звездите.
4.Ad hocЗа това.
5.Ad hominemКъм човека.
6.Ad infinitumДо безкрайност.
7.Ad melioraКъм по-добри неща.
8.Aere perenniusПо-траен от бронз.
9.Age quot agisПравете каквото правите.
10.Alea iacta estЗарът е хвърлен.
11.Alma materПодхранваща майка.
12.Amor et melle et felle est fecundissimusЛюбовта е богата и на мед, и на отрова.
13.Amor vincit omniaЛюбовта побеждава всичко.
14.Amore et melle et felle es fecundissimusЛюбовта е богата на мед и отрова.
15.Aquila non capit muscasОрелът мухи не лови.
16.Ars longa, vita brevisИзкуството е дълго, животът е кратък.
17.Astra inclinant, sed non obligantЗвездите ни склоняват, не ни връзват.
18.Audentes fortuna iuvatСъдбата обича смелите.
19.Aut Caesar aut nihilИли Цезар, или нищо.
20.Aut viam inveniam aut faciamИли ще намеря начин, или ще го направя.
21.Barba non facit philosophumБрадата не го прави философ.
22.Barba tenus sapientesМъдър до брадата.
23.Bis dat qui cito datТози дава два пъти, който дава веднага.
24.Bona FideС добра воля.
25.Caesar non supra grammaticosИмператорът не е над граматиците.
26.Carpe diemЖивей за мига.
27.Carpe vinumГрабнете виното.
28.Carthago delenda estКартаген трябва да бъде разрушен.
29.Castigat ridendo moresСмехът коригира морала.
30.Cogito, ergo sumМисля, следователно съществувам.
31.Condemnant quo non intelleguntТе осъждат това, което не разбират.
32.Creo quia absurdum estВярвам, защото е абсурдно.
33.Cui bono?
Добре за кого?
34.De factoВсъщност.
35.De gustibus non est disputandumЗа вкусовете няма какво да се спори.
36.De omnibus dubitandumБъдете подозрителни към всичко.
37.Destitutus ventis, remos adhibeАко ветровете ви подведат, използвайте греблата.
38.Deus ex machinaБог от машината.
39.Dulce est desipere in locoСладко е понякога да се правиш на глупак.
40.Dulce est desipere in locoПриятно е да се отпуснете от време на време.
41.Dulce periculumОпасността е сладка.
42.Dum spiro speroДокато дишам се надявам.
43.Eheu fugaces labuntur anniУви, мимолетните години се изнизват.
44.Et ceteraИ други подобни неща.
45.Et tu, Brute? И ти ли, Бруте?
46.Ex nihilo nihil fitНищо не идва от нищото.
47.Faber est suae quisque fortunaeВсеки човек е майстор на собственото си състояние.
48.Factum fieri infectum non potestНевъзможно е едно дело да бъде отменено.
49.Fere libenter homines id quod volunt creduntМъжете обикновено вярват в това, което искат.
50.Festina lenteБързай бавно.
51.Finis coronat opusКраят увенчава работата.
52.Flectere si nequeo superos, Acheronta moveboАко не мога да преместя рая, ще създам ада,
53.Fons vitae caritasЛюбовта е изворът на живота.
54.Forsan et haec olim meminisse iuvabitМоже би дори тези неща ще е добре да си спомняме един ден.
55.Hei mihi! Quod nullis amor est medicabilis herbisО, аз! Любовта не се лекува с билки.
56.Homo sine amore vivere nequit Човек без любов не може да живее.
57.In absentia lucis, Tenebrae vincuntПри липса на светлина преобладава тъмнината.
58.In vino veritasВъв виното има истина.
59.Inis vitae sed non amorisКраят на живота, но не и на любовта.
60.Ita veroТака наистина.
61.Libertas perfundet omnia luceСвободата ще наводни всички неща със светлина.
62.Lupus in fabulaВълкът в приказката.
63.Lupus non timet canem latrantemВълкът не се страхува от куче, което лае.
64.Malo mori quam foedariПо-скоро смърт, отколкото безчестие.
65.Malum consilium quod mutari non potestЛош е планът, който не може да се промени.
66.Me vexat pedeВ подножието ме дразни.
67.Mea culpaПо моя вина.
68.Mea navis aëricumbens anguillis abundantМоят кораб на въздушна възглавница е пълен със змиорки.
69.Memento vivereНе забравяйте да живеете.
70.Mortuum flagellasВие бичувате мъртвец.
71.Mulgere hircumДа издоя мъжка коза.
72.Natura non constristaturПриродата не е натъжена.
73.Nemo mortalium omnibus horis sapitОт смъртните хора никой не е мъдър по всяко време.
74.Nemo saltat sobriusНикой не танцува трезвен.
75.Nitimur in vetitumНие се стремим към забраненото.
76.Non desistas non exierisНикога не се предавай, никога не се предавай!
77.Non ducor ducoне съм воден; Аз водя.
78.Nullum magnum ingenium sine mixture dementia fuitНе е имало голяма мъдрост без елемент на лудост.
79.Omnes una manet noxВсички ни очаква една нощ.
80.Omnia causa fiuntВсичко се случва с причина.
81.Pax vobiscumМир на теб.
82.Pecunia non oletПарите не миришат.
83.Per angusta ad augustaПрез трудностите към почестите.
84.Per seОт само себе си или в себе си.
85.Persona non grataНежелан човек.
86.Plenus venter non studet libenterПълният корем не обича да учи.
87.Quam bene vivas refert non-quam diuВажно е колко добре живеете, а не колко дълго.
88.Qui totum vult totum perditКойто иска всичко, губи всичко.
89.Quid infantes sumusКакво сме ние, бебета?
90.Quid pro quoНещо за нещо.
91.Respice finemПомислете за края.
92.Risus abundat in ore stultorumСмехът е изобилен в устата на глупците.
93.Sapere audeОсмелете се да знаете.
94.Si vis amari amaАко искаш да бъдеш обичан, обичай.
95.Sic gorgiamus allos subjectatos nuncНие с удоволствие пируваме с онези, които биха ни покорили.
96.Sine qua nonБез което не.
97.Solamen miseris socios habuisse dolorisМизерията обича компанията.
99.Status quoСъстояние на нещата.
99.Sui generisОт неговия/неговия/техния собствен вид.
100.Surdo oppedereДа се оригнеш пред глухите.
101.Timendi causa est nescireНевежеството е причината за страха.
102.Timeo Danaos et dona ferentesСтрахувам се от гърците дори да носят подаръци.
103.Ubi amor, ibi dolorКъдето има любов, има и болка.
104.Ut ameris, amabilis estoАко искате да бъдете обичани, бъдете обичани.
105.Veni, vidi, viciАз дойдох видях победих.
106.Vinum et musica laetificant corВиното и музиката радват сърцето.
107.Vita in motuЖивотът е в движение.
108.Vita incerta, mors certissimaЖивотът е несигурен, а смъртта е най-сигурна.
109.Vivamus, moriendum estНека живеем, защото трябва да умрем.

----------------