Самоучител по английски - Пълно съдържание

За нас:

Sitemaps:

31 януари 2023

Розов делфин | dLambow

 

Розов делфин - изключително рядък и завладяващ.

Розовият делфин обитава водите на Ко Самуй и малките острови, които заобикалят Ко Самуй (Ko Samui, Тайланд). Това е домът на много рядък, розов вид делфин албинос, който може да се види в естествената му среда - преживяване, което е трудно да се забрави ...

Розов делфин
Розов делфин

Въпреки факта, че в дивата природа са останали само около 2000 розови делфини албиноси (този район е дом на около 60 от тях), тези животни не се радват на защитен статут в Тайланд, което е наистина тъжно.



Броят на розовите делфини намалява драстично. Това се дължи, наред с други неща, на замърсяване и незаконни риболовни практики; но и заради туристическите лодки, които се приближават твърде много до тях.

Поради нарастващата туристическа индустрия, това само ще се задълбочава и е възможно делфините да намерят друга среда за живот в бъдеще. Разбира се, невероятно изживяване е да видиш такова рядко животно в дивата природа, но на каква цена?

----------------

Чѐле ди Булгерѝя | dLambow

(Celle di Bulgheria) -

Чѐле ди Булгерѝя - Италианско градче с български корени

Знаете ли за: Чѐле ди Булгерѝя (Celle di Bulgheria) е град и община в Южна Италия.

Какво е Чѐле ди Булгерѝя?

Чѐле ди Булгерѝя (Celle di Bulgheria) е малко и живописно селце, разположено в южната част на Италия, в региона Кампания. Въпреки италианското си име, то крие една удивителна история, свързана с българските земи и един от най-известните владетели в историята на Първата българска държава - кан Алцек.

Чѐле ди Булгерѝя
Алцек - Чѐле ди Булгерѝя

Историята на връзката

Смята се, че през Средновековието група българи, вероятно потомци на прабългари, са се заселили в този район. С течение на времето те са се асимилирали с местното население, но са запазили спомена за своите предци и произхода си.

В последните години тази връзка между Чѐле ди Булгерѝя и България е осветена и подчертана с поставянето на паметник на хан Алцек в центъра на градчето. Алцек е четвъртият син на великия кан Кубрат. Според някои исторически източници, част от неговите потомци са се заселили именно в Южна Италия.

Защо Алцек?

Изборът на Алцек за символ на тази връзка не е случаен. Той е бил един от най-могъщите и уважавани владетели на своето време. Легендите разказват за него като за мъдър и справедлив владетел, който е обединил много племена под своето знаме. Поставянето на неговия паметник в Чѐле ди Булгерѝя е знак на почит към миналото и символ на вечната връзка между двата народа.

Съвременна връзка

Днес, Чѐле ди Булгерѝя е популярна дестинация за български туристи, които искат да се докоснат до своите исторически корени. В селото се организират редовни събития и фестивали, които отбелязват българската култура и традиции.

Интересни факти:

  • - Името "Булгерия" подсказва за неговия български произход.
  • - В центъра на градчето има църква, посветена на Света Богородица, която е построена върху основите на по-стара църква.
  • - Всеки август в селото се провежда голям български събор, на който се събират хора от цял свят.


Защо да посетим Чѐле ди Булгерѝя?

Ако искате да се потопите в историята, да откриете нови култури и да се насладите на красивата италианска природа, Чѐле ди Булгерѝя е идеалното място за вас. Това е едно малко градче с голяма история и още по-голямо сърце.

Възникване на Чѐле ди Булгерѝя

Алцек, четвъртият син на кан Кубрат, с част от народа си, който му е му е бил подчинен след удара на хазарите върху Велика България, се преселва в Италия и сключва договор с краля на лангобардите Гримуалд (662 - 667 г.), който му позволява да се смята за федерат (съюзник).

Българите се заселват в региона Молизе – в тогавашните околии Селино, Бояно и Изериня. Те стават лоялни и коректни федерати и, съвсем естествено, постепенно се асимилират.
 
Жителите на Челе ди Булгерия и днес имат съзнанието, че са потомци на българи, макар и да не знаят и дума български. Това е валидно и за потомците на българи в околните селища. Те се гордеят с произхода си и много от тях са превърнали спомена за произхода си във фамилно име - Булгарини, Булгарели, Булгаручи, Булгаро. Такова е фамилното име и на един от крупните производители на парфюми - "Bvlgari".

На 8 юни 2016 г. в Челе ди Булгерия бе открит паметник на заселилия се с дружината си българи брат на кан Аспарух - Алцек.

---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.

----------------

Неволята учи | dLambow

 

Може ли неволята да ни научи?

.
Един мъж живял на село. От детството си той не можел да се движи и единственото нещо, което можел да направи, било да лежи до печката. Така той лежал около тридесет години. Вероятно животът му би завършил до същата печка... Но един ден един старец, който минавал през това село, влязъл в хижата му.


Неволята учи
Неволята учи

- Дай ми да пия вода - помолил го минувачът.
- Не мога да ти помогна, старче, тъй като през целия си живот все още не съм направил нито една крачка без нечия помощ - казал болният и заплакал.
- А скоро пробвал ли си да направиш една крачка? - попитал старецът.
- Не съм. - отговорил болният. - Дори не помня кога последно пробвах.
- Ето ти един вълшебен жезъл, облегни се на него и отиди за вода - казал старецът и подал на болния тоягата.




Болният се плъзнал по печката, сякаш насън, сграбчил с ръце тоягата и ... станал! Той отново се разплакал, но този път от щастие.
- Как мога да ти благодаря за този прекрасен жезъл? - възкликнал станалият мъж.
- Този жезъл е обикновена дръжка за лопата, която стоеше зад печката ти. - отговорил старецът. - В него няма нищо вълшебно. Успя да станеш, защото повярва в жезъла и забрави за слабостта си. Следващият път, когато ще ти бъде трудно в живота, не бездействай, чакайки помощ от другите, а се огледай внимателно наоколо. Винаги ще се намери някой "жезъл" оставен от Бог, специално за теб.

----------------

Ван Дашун

 

Историята на модела Ван Дашун (Vang Dashun)

Започнах да уча английски на 44-годишна възраст.

  • -На 49 създадох групата си за пантомима.
  • -На 50 години за първи път влязох във фитнес зала.
  • -На 57 години играх на сцената и създадох уникална форма на изкуство, която нарекоха "жива скулптура".
Ван Дашун
Ван Дашун




  • -На 70 години се врекох да работя върху тялото си.
  • -Първият ми път на подиума на 79 години.
  • -Сега съм на 80 и все още имам страст, мечти, които преследвам.

Когато казвате, че е твърде късно, мислете, защото това може да е просто извинение, че не правите нищо.

Ван Дашун

----------------

30 януари 2023

Майски бръмбар | dLambow

 

Майският бръмбар лети против законите на аеродинамиката

Майският бръмбар (Melolontha) нарушава всички закони на аеродинамиката, но той не знае това и лети. Науката все още не знае защо този бръмбар лети. Според мнението на самолетостроителите, на бръмбара всичко му е „изчислено“ неправилно: тегло, крила, „мощност на двигателя“... Според хората, за да лети бръмбара, той трябва да бъде или три пъти по-лек, или три пъти по-силен.

Майски бръмбар

Според общото мнение на инженерите, майският бръмбар е напълно некомпетентен пилот, абсолютно не е създаден, за да лети. Той е прекалено дебел, крилата му са малки, а мускулите му не са впечатляващи.



Независимо от това майският бръмбар лети и лети доста бързо - със скорост до 3 метра в секунда. Той е обект на внимателно проучване, излагат се различни хипотези, но те всеки път се оказват погрешни.

Установено е, че преди полет бръмбарът надува корема си и се превръща в кръстоска между хеликоптер и дирижабъл.  Но това също не обяснява тайната му.  Много специалисти се борят с мистерията на майския бръмбар.  

В края на краищата, благодарение на него, хората ще могат да създадат нов самолет - маневрен и много икономичен. И още нещо любопитно - снимки на майски бръмбари са поставени в аерокосмическите проектантски бюра, за да вдъхновяват инженерите и конструкторите на ракети.

----------------

29 януари 2023

Глейзър Експрес | dLambow


Глейзър Експрес е най-бавния експресен влак в света. 

Глейзър Експрес (The Glacier Express) е експресен влак, свързващ гарите на двата основни планински курорта Сейнт Мориц и Цермат в швейцарските Алпи. Влакът се експлоатира съвместно от Matterhorn Gotthard Bahn (MGB) и Rheetian Railway (RhB). По време на по-голямата част от пътуването си той минава покрай известната Рихецианската железница в Албула (the Rhaetian Railway in the Albula).

Глейзър Експрес
Глейзър Експрес е най-бавния експресен влак в света

Влакът не е "експрес" в смисъл, че е високоскоростен, а по-скоро, в смисъл, че осигурява "едноседалково" дълго пътуване (one-seat ride). Всъщност той има репутацията на най-бавния експресен влак в света. Тъй като Сейнт Мориц (St. Moritz) и Цермат (Zermatt) са в две известни планини, често се казва, че Глейзър експрес пътува от Пиз Бернина (Piz Bernina) до Матерхорн (Matterhorn).




Глейзър Експрес тръгва за първи път през 1930 година. Първоначално се управлява от три железопътни компании: Brig-Visp-Zermatt Bahn (BVZ), Furka Oberalp Bahn и RhB, но от 2003 г. влакът е управляван от RhB и новоучредената компания MGB, която е възниква от сливане между BVZ и FO. 

Пътуването с Глейзър Експрес трае 7 и 1/2 часа, като преминава през 291 моста, 91 тунела и през прохода Oberalp в най-високата точка на маршрута на височина от 2033 м. Целият маршрут е теснолинейна железопътна линия, а големи части от нея използват системата зъбна рейка-пиньон, както за стръмно изкачване, така и за контрол на спусканията.

----------------

27 януари 2023

20 английски думи за емоции | dLambow

 

20 думи за емоции на английски език



20 английски думи
за емоции

(с произношение и превод на български)

-------
1.emotion[ ɪˈməʊʃᵊn ]емоция
2.happy[ ˈhæpi ]щастлив
3.disappointed[ ˌdɪsəˈpɔɪntɪd ]разочарован
4.excited[ ɪkˈsaɪtɪd ]развълнуван
5.furious[ ˈfjʊərɪəs ]бесен
6.terrible[ ˈtɛrəbᵊl ]ужасен
7.thoughtful[ θɔːtfʊl ]замислен
8.frustrated[ frʌsˈtreɪtɪd ]разстроен
9.mad[ mæd ]луд
10.surprised[ səˈpraɪzd ]изненадан
11.funny[ ˈfʌni ]смешен
12.scared[ skeəd ]уплашен
13.tense[ tɛns ]напрегнат
14.grumpy[ ˈɡrʌmpi ]сприхав
15.sad[ sæd ]тъжен
16.proud[ praʊd ]горд
17.touching[ ˈtʌʧɪŋ ]трогателен
18.shy[ ʃaɪ ]срамежлив
19.annoyed[ əˈnɔɪd ]раздразнен
20.calm[ kɑːm ]спокоен




20 Английски думи за емоции
Английски думи за емоции


----------------

25 януари 2023

Семейството | dLambow


Английски думи за семейството

(брачни отношения, роднини)


Английски думи за семейството
Английски думи за семейство

 


Семейството на английски
The family in English
-------
Роднини на английски език
aunt[ ɑːnt ]леля, вуйна
boyfriend[ ˈbɔɪˌfrɛnd ]приятел
brother[ ˈbrʌðə ]брат
child[ ʧaɪld ]дете
children[ ˈʧɪldrən ]деца
cousin[ ˈkʌzn ]братовчед
cousin[ ˈkʌzn ]братовчедка
dad[ dæd ]баща
daughter[ ˈdɔːtə ]дъщеря
father[ ˈfɑːðə ]баща
fiancé[ fiancé ]годеник
fiancée[ fiancéiː ]годеница
girlfriend[ ˈɡɜːlˌfrɛnd ]приятелка
goddaughter[ ˈɡɒdˌdɔːtə ]кръщелница
godfather[ ˈɡɒdˌfɑːðə ]кръстник
godmother[ ˈɡɒdˌmʌðə ]кръстница
godson[ ˈɡɒdsʌn ]кръщелник
grandchild[ ˈɡrænʧaɪld ]внук
grandchild[ ˈɡrænʧaɪld ]внучка
grandchildren[ ˈɡrænʧɪldrən ]внуци
granddad[ ˈɡrændæd ]дядо
granddaughter[ ˈɡrænˌdɔːtə ]внучка
grandfather[ ˈɡrændˌfɑːðə ]дядо
grandma[ ˈɡrænmɑː ]баба
grandmother[ ˈɡrænˌmʌðə ]баба
grandpa[ ˈɡrænpɑː ]дядо
grandparents[ ˈɡrænˌpeərənts ]дядо и баба
grandson[ ˈɡrænsʌn ]внук
granny[ ˈɡræni ]баба
half-brother[ ˈhɑːfˌbrʌðə ]природен брат
half-sister[ ˈhɑːfˈsɪstə ]природена сестра
husband[ ˈhʌzbənd ]съпруг
mother[ ˈmʌðə ]майка
mum[ mʌm ]майка
nephew[ ˈnɛfjuː ]племенник
niece[ niːs ]племенница
parent[ ˈpeərənt ]родител
partner[ ˈpɑːtnə ]партньор
partner[ ˈpɑːtnə ]партньорка
sister[ ˈsɪstə ]сестра
son[ sʌn ]син
stepbrother[ ˈstɛpˌbrʌðə ]доведен брат
stepdaughter[ ˈstɛpˌdɔːtə ]доведена дъщеря
stepfather[ ˈstɛpˌfɑːðə ]втори баща
stepmother[ ˈstɛpˌmʌðə ]втора майка
stepsister[ ˈstɛpˌsɪstə ]доведена сестра
stepson[ ˈstɛpsʌn ]доведен син
uncle[ ˈʌŋkl ]чичо, вуйчо
wife[ waɪf ]съпруга
Сватове на английски
adopted[ əˈdɒptɪd ]осиновен
adoption[ əˈdɒpʃᵊn ]осиновяване
baby[ ˈbeɪbi ]бебе
brother-in-law[ ˈbrʌðərɪnlɔː ]зет
daughter-in-law[ ˈdɔːtərɪnlɔː ]снаха
father-in-law[ ˈfɑːðərɪnlɔː ]свекър
infant[ ˈɪnfənt ]пеленаче
mother-in-law[ ˈmʌðərɪnlɔː ]свекърва
only child[ ˈəʊnli ʧaɪld ]единствено дете
relation[ rɪˈleɪʃᵊn ]роднина
relative[ ˈrɛlətɪv ]родственик
single mother[ ˈsɪŋɡl ˈmʌðə ]самотна майка
single parent[ ˈsɪŋɡl ˈpeərənt ]самотен родител
sister-in-law[ ˈsɪstərɪnlɔː ]снаха
son-in-law[ ˈsʌnɪnlɔː ]зет
to adopt[ tuː əˈdɒpt ]осиновявам
to be born[ tuː biː bɔːn ]роден съм
to die[ tuː daɪ ]умирам
to get divorced[ tuː ɡɛt dɪˈvɔːst ]развеждам се
to get married[ tuː ɡɛt ˈmærɪd ]женя (омъжвам) се
toddler[ ˈtɒdlə ]малко дете
twin[ twɪn ]близнак
Семейно положение на английски
divorced[ dɪˈvɔːst ]разведен
divorced[ dɪˈvɔːst ]разведена
engaged[ ɪnˈɡeɪʤd ]сгоден
engaged[ ɪnˈɡeɪʤd ]сгодена
married[ ˈmærɪd ]женен
married[ ˈmærɪd ]омъжена
separated[ ˈsɛpəreɪtɪd ]разделен
separated[ ˈsɛpəreɪtɪd ]разделена
single[ ˈsɪŋɡl ]неженен
single[ ˈsɪŋɡl ]неомъжена
widow[ ˈwɪdəʊ ]вдовица
widower[ ˈwɪdəʊə ]вдовец
Брачни отношения на английски
anniversary[ ˌænɪˈvɜːsəri ]годишнина
best man[ bɛst mæn ]шафер
bride[ braɪd ]булка
bridegroom[ ˈbraɪdɡrʊm ]младоженец
bridesmaid[ ˈbraɪdzmeɪd ]шаферка
honeymoon[ ˈhʌnɪmuːn ]меден месец
marriage[ ˈmærɪʤ ]брак
wedding anniversary[ ˈwɛdɪŋ ˌænɪˈvɜːsəri ]годишнина от сватбата
wedding cake[ ˈwɛdɪŋ keɪk ]сватбена торта
wedding day[ ˈwɛdɪŋ deɪ ]сватбен ден
wedding dress[ ˈwɛdɪŋ drɛs ]сватбена рокля
wedding ring[ ˈwɛdɪŋ rɪŋ ]венчална халка
wedding[ ˈwɛdɪŋ ]сватба


----------------

21 януари 2023

Смилянски боб | dLambow

 

Смилянски боб по родопски


Първо, нека да уточним какво е смилянски боб?

Смилянски боб е една от малкото български храни, защитени с патент за словна марка, касаеща отглеждането му в областта на горното поречие на река Арда. Той вирее основно в района на село Смилян, както и на съседните села Могилица и Арда, всичките намиращи се в района на горното течение на река Арда.

Смилянски боб по родопски
Смилянски боб

Районът се характеризира с планински климат, при който есенно-зимният сезон е сравнително мек, а лятото е прохладно. Други фактори, които предопределят доброто качество на смилянския боб, са надморската височина и влажността на въздуха.

Областта, в който вирее растението, е с надморска височина от 820 до 875 m. Температурите са умерени и през лятото е хладно. При повече от 33 °C цветчетата на фасула прегарят и окапват.

Продукти за ястието:

  • - 200 г шарен смилянски боб
  • - 1 морков,
  • - 1 глава кромид лук,
  • - джоджен – 1 суп. лъж.,
  • - магданоз – 1/2 китка,
  • - сминдух - 1 чаена лъжичка,
  • - олио 5-6 лъжици,
  • - дивесил,
  • - червен пипер,
  • - сол на вкус



Начин на приготвяне:

Смилянският боб почистваме и накисваме още от предишната вечер във вода. На следващия ден отцеждаме от старата вода, заливаме със студена вода и слагаме да ври. Сред като поври 5-6 минути, изхвърляме водата и отново доливаме със студена вода, като добавяме и 2-3 супени лъжици олио. Прибавяме ситно нарязаната 1/2 глава лук и моркова нарязан на кубчета. Чорбата се вари, докато фасулът омекне напълно. Когато е почти готов добавяме джоджен, дивесил, сминдух.

За да стане чорбата вкусна, трябва да направим и запръжка. Тя се приготва, като в отделен съд сложим 3-4 супени лъжици олио, 1/2 глава лук и малко брашно. Всичко това запържваме добре и накрая прибавяме червения пипер. Запръжката изсипваме в тенджерата с боба и оставяме да поври още десетина минути с нея.

Поднася се, поръсен със ситно нарязан магданоз.

----------------

19 януари 2023

Английските времена в деятелен и страдателен залог | dLambow

 

Таблица: Английските времена в деятелен (Active) и страдателен (Passive) залог

Таблица за сравнение на всички форми на английските времена в деятелен (Active) и страдателен (Passive) залог, заедно с формулите за образуването им и показателен пример за използването му с превод на български език. По-ясно от това - здраве му кажете!


Английски деятелен (Active) и страдателен (Passive) залог
Английски времена в деятелен (Active) и страдателен (Passive) залог

Формите на английския глагол в страдателен залог (Passive) са с 6 по-малко отколкото в деятелен залог (Active).




Таблица на
английските времена в
деятелен (Active) и
страдателен (Passive) залог

Active 

(деятелен залог)

Passive 

(страдателен залог)

Indefinite (неопределени)

Present (сегашно време)

V, V-es

write letters every day.
Аз пиша писма всеки ден.
to be V3

The letter is written.
Това писмо се пише.

Past (минало време)

V-ed

wrote a letter yesterday.
Вчера аз написах писмо.
was, were V3

The letter was written yesterday.
Това писмо беше написно вчера.

Future (бъдещо време)

will V

will write a letter tomorrow.
Аз ще напиша писмо утре.
will be V3

The letter will be written tomorrow.
Това писмо ще бъде написано утре.

Future-in-the-past (бъдеще в миналото)

would, should V

I said that I should write a letter to him.
Аз казах, че ще му напиша писмо.
would, should be V3

He said that the letter would be written tomorrow.
Той каза, че писмото ще бъде написано утре.

Continuous (продължителни)

Present

to be V-ing

am writing a letter (at the present moment).
Аз пиша писмо (в момента).
to be being V3

The letter is being written.
Това писмо се пише (в момента).

Past

was, were V-ing

was writing a letter at five o’clock.
Аз написах писмо в 5 часа.
was, were being V3

The letter was being written at five o’clock.
Това писмо беше написано в 5 часа.

Future

will be V-ing

will be writing a letter at five o’clock.
Аз ще пиша писмо в 5 часа.
-------

Future-in-the-past

would, should be V-ing

I said that I should be writing a letter at five o’clock.
Аз казах, че ще пиша писмо в 5 часа.
-------

Perfect (перфектни)

Present

have, has V3

have written the letter.
Аз вече написах писмото.
have, has been V3

The letter has been written.
Това писмо вече е написано.

Past

had V3

had written the letter by five o’clock.
Аз вече написах писмото към 5 часа.
had been V3

The letter had been written by five o’clock.
Писмото беше написано към 5 часа.

Future

will have V3

will have written the letter by five o’clock.
Аз вече ще съм написал писмото към 5 часа.
will have been V3

The letter will have been written by five o’clock.
Писмото ще бъде написано към 5 часа.

Future-in-the-past

would, should have V3

I said that I should have written the letter by five o’clock.
Аз казах, че вече ще съм написал писмото към 5 часа.
would, should have been V3

He said that the letter would have been written by five o’clock.
Той каза, че писмото ще бъде написано към 5 часа.

Perfect-Continuous (перфектно-продължителни)

Present

have been V-ing

have been writing the letter for an hour.
Аз пиша писмо вече час.
-------

Past

had been V-ing

had been writing the letter for an hour when he came.
Аз пишех писмо вече от час, когато той дойде.
-------

Future

will have been V-ing

will have been writing the letter for an hour when he comes.
Аз ще пиша писмо вече час, когато той дойде.
-------

Future-in-the-past

would, should have been V-ing

I said that I should have been writing the letter for an hour when he came.
Аз казах, че ще пиша това писмо вече час, когато той дойде.

-------

----------------

17 януари 2023

Какви видове дронове има? | dLambow

(Types of drones)

Видове дронове - употреба, предимства и недостатъци


Основни видове дронове
(Types of drones)
1.Дронове според задвижването
1.1.Еднороторни
дронове
Single-Rotor
Drones
1.2.Многороторни
дронове
Multi-Rotor
Drones
1.3.Дронове с
фиксирани крила
Fixed-Wing
Drones
1.4.Хибридни дронове с
фиксирани крила
Fixed-Wing
Hybrid Drones
2.Дронове според размера
на устройството
2.1.Микро дроновеMicro
Drones
2.2.Малки дроновеSmall
Drones
2.3.Небойни големи
дронове
Non-Combat
Large Drones
3.Военни дронове
3.1.Тактически
дронове
Tactical
Drones
3.2.Разузнавателни
дронове
Reconnaissance
Drones
3.3.Големи бойни
дронове
Large Combat
Drones
3.4.Дронове за мишени
и примамки
Target and
Decoy Drones
4.Специализирани дронове
4.1.GPS
дронове
GPS
Drones
4.2.Фотографски
дронове
Photography
Drones
4.3.Състезателни
дронове
Racing
Drones


Видове дронове
Видове дронове (Types of drones)




Категории безпилотни летателни апарати (Aircraft System Categories - UAS)

НАТО категоризира военните Системите безпилотни летателни апарати (Unmanned Aircraft System Categories - UAS) в три специални класа, вариращи от:

- Клас 1 (Small Class 1 Drones)

Всичко под 150 kg - микро, мини или малки дронове (micro, mini and small drones) е включено в Клас I на военните дронове (Class I of military drones).

Small Class 1 Drones
Small Class 1 Drones

- Клас 2 (Medium Class 2 Drones)

В Клас 2 попадат всички средно големи, тактически военни дронове (medium-sized, tactical military drones) с тегло от 150 кг до 600 кг. Тези дронове са създадени с издръжливост и тактически данни, които позволяват повишено ниво на наблюдение и защита, подобрена способност за оценка на щетите, цялостно надграждане на осведомеността и много повече.

Medium Class 2 Drones
Medium Class 2 Drones

- Клас 3 (Large Class 3 Drones)

КЛАС 3 представлява системи над 600 kg, категоризирани като дронове с дълга издръжливост на висока или средна височина, които могат да достигнат височина на полета от 10 до 20 km над морското равнище (Above Sea Level - ASL).
Large Class 3 Drones
Large Class 3 Drones
  • = Дългоиздръжливи дронове за средна височина (Medium-Altitude Long-Endurance - MALE);

Medium-Altitude Long Endurance (MALE) UAV
Medium-Altitude Long-Endurance (MALE)
 
  • = Дългоиздръжливи дронове за голяма височина (High-Altitude Long-Endurance - HALE).
HALE UAS - High Altitude Long Endurance
High-Altitude Long-Endurance (HALE)

Видове операции с дронове (Categories of drone operations)

Според летателните операции, които се извършват с тях, дроновете се разделят на 6  категории:

European drone regulations
Categories of drone operations

Дронове категория A1 (Category A1 drones)

Основно летене с нисък риск (Basic, low-risk flying). Прелитане над хора, но не и над групи от хора (Flying Over People but not over crowds). На малките безпилотни летателни апарати от категория 1 е разрешено да оперират над хора, при условие, че тежат до 250 гр., включително всичко, което е на борда им или е прикрепено към тях по друг начин, по време на излитане и по време на всяка операция в полет.

Дронове категория A2 (Category A2 drones)

По-голям риск от A1 и A3 (More risk than A1 and A3). Летене в близост до хора (Flying Close to People). Сертификатът за компетентност A2 (A2 CofC) е квалификация на Въздухоплавателната администрация в Обединеното кралство, която ви позволява да управлявате малки дронове „близо до хората“.

Дронове категория A3 (Category A3 drones)

Основно летене с нисък риск (Basic, low-risk flying). Летене далеч от хората (Flying Far away from People). Дроновете, които тежат повече от 250 гр., могат да работят под категории 2 или 3. Въпреки това, тези категории изискват допълнително тестване от производителя и одобрение от Летателната администрация, преди да летят над хора.

За да работят в категория 3, дроновете не бива да са в състояние да причинят сериозно нараняване на човек, и не бива да има необезопасени въртящи се части, които могат да разкъсат човешката кожа.

Дронове категория A4 (Category A4 drones)

Допустимите дронове от категория 4 трябва да имат сертификат за летателна годност, издаден съгласно разпоредбите на Летателната администрация. Трябва да се експлоатира в съответствие с експлоатационните ограничения, посочени в одобреното Ръководство за полети или както е посочено по друг начин от администратора.

Дронове в специфична категория (Category Specific drones)

Летене с умерен риск (Moderate-risk flying). Дрон може да се управлява в категорията „специфични“, когато се експлоатира извън експлоатационните ограничения, изложени в горните 4 категории. Ако рискът от операцията е още по-висок, дронът трябва да се управлява в следващата категория „сертифицирани“.

Дронове в сертифицирана Категория (Category Certified drones)

Високорисково, сложно летене (High-risk, complex flying). Сертифицираната категория обхваща операции, които представляват риск, еквивалентен на този на пилотираната авиация; поради това те са подложени на един и същ регулаторен режим (т.е. сертифициране на дрона, сертифициране на оператора и лицензиране на пилот).

Видове дронове в класове "C" (Class "C" drones)

Drone Guide to Understanding Airspace
Class "C" drones

- Дроновете от Клас C0 (Class C0 drones)

Тежат по-малко от 250 грама и летят в Категория A1.

- Дроновете от Клас C1 (Class C1 drones)

Тежат под 900 грама и летят в Категория A1. Тази класификация позволява повече свобода в това как и къде можете да се лети.

- Дроновете от Клас C2 (Class C2 drones)

Тежат под 4 kg и се управляват в Категории A2 или A3. Този клас дронове са проектирани и конструирани така, че да сведат до минимум нараняванията на хората. Те са оборудвани с режим за ниска скорост, който ограничава максималната скорост до 3m/s (приблизително 6,7 mph), когато е избрана от дистанционния пилот.

- Дроновете от Клас C3 (Classes C3 drones)

Тежат под 25 кг и се управляват в подкатегория A3. Максимален размер е 3 м. Няма максимална скорост. Максималната постижима височина е 120 m над точката на излитане.

- Дроновете от Клас C4 (Classes C4 drones)

Дроновете от клас C4 не притежават никаква автоматизация, освен за основна стабилизация на полета (и затова са по-представителни за „традиционен“ модел на въздухоплавателно средство). Дроновете C4 са с максимална излетна маса под 25 kg.

Основни видове дронове (Types of drones):

След като си изясните, какво точно се разбира под понятието "дрон", следващата стъпка е да се запознаете с тяхното разнообразие и класификация, по надолу...
 

Според задвижването на дрона

 

Еднороторни дронове (Single-Rotor Drones)

Какво е еднороторен дрон?

Дронове с един ротор са здрави и издръжливи. Те изглеждат подобни на истинските хеликоптери по структура и дизайн. Еднороторния дрон има само един ротор, който е като едно голямо въртящо се крило, плюс опашен ротор за контрол на посоката и стабилността.

Еднороторни дронове
Еднороторни дронове (Single-Rotor Drones)

Многороторни дронове (Multi-Rotor Drones)

Какво е мултироторен дрон?

Мултироторен дрон или мултикоптер е безпилотен летателен апарат с повече от два ротора, генериращи подемна сила. Предимство на многороторните дронове е по-простата роторна механика, необходима за управление на полета. За разлика от хеликоптерите с един и два ротора, които използват сложни ротори с променлива стъпка, чиято стъпка варира при въртене на перката за стабилност и контрол на полета, мултироторните дронове често използват перки с фиксирана стъпка. По този начин контролът на движението на апарата се постига чрез промяна на относителната скорост на всеки ротор, за да се промени тягата и въртящият момент, произвеждани от тях.

Многороторни дронове
Многороторни дронове (Multi-Rotor Drones)

Дронове с фиксирани крила (Fixed-Wing Drones)

Дронът с фиксирано крило има едно твърдо крило, което е проектирано да изглежда и работи както при самолетите. То осигурява подемна сила, а не вертикални повдигащи въздушни потоци чрез ротори. Следователно този тип дронове се нуждаят само от енергия, за да се движат напред, а не и да се задържат във въздуха. Това ги прави енергийно ефективни.

Към тази група могат да се причислят следните дронове:

  •     Parrot Disco FPV.
  •     Opterra E-flite 1.2m.
  •     Parrot Swing + Flypad.
  •     Nano Skyhunter Fixed Wing Drone.
  •     Xcraft XPlusOne Pro Bundle.
  •     Skywalker FPV Black X8 Fixed Wing Drone.
Дронове с фиксирани крила
Дронове с фиксирани крила
(Fixed-Wing Drones)

Хибридни дронове с фиксирани крила (Fixed-Wing Hybrid Drones)

Хибридните дронове с фиксирано крило, които в момента се разработват, са комбинация между дронове с ротор и крило с ротори, които се накланят и въртят на базата на зависване и полет напред и фиксирано крило. 

Хибридните с фиксирани крила комбинират предимствата на мултироторните платформи с дронове с фиксирани крила и възможностите за преход между двата режима по време на полет. 

Затова дроновете с фиксирани крила са универсален избор за широк спектър от търговски и военно-въздушни приложения. Този дрон може да бъде идеален при доставка на стоки.

Има 5 вида хибридни дронове:

  •     Unmanned monoplanes (1 wing planes)
  •     Unmanned biplanes (2 wing planes)
  •     Unmanned triplanes (3 wing planes)
  •     Unmanned quadruplanes (4 wing planes)
  •     Unmanned multiplanes (5 or more wing planes)
Хибридни дронове с фиксирани крила
Хибридни дронове с фиксирани крила
(Fixed-Wing Hybrid Drones)

Според размера на дрона

 

Микро дронове (Micro Drones)

Дроновете, които тежат под 250 грама, са известни още като микродронове. Микродроните са малки безпилотни летателни апарати, носещи полезни товари като камери и сензори. Такива микродронове ни позволяват да получим изглед от птичи поглед към околната среда, което е полезно в много приложения като мониторинг на околната среда, наблюдение или управление на бедствия.

Микро дронове
Микро дронове
(Micro Drones)

Малки дронове (Small Drones)

Благодарение на малкия си размер, малките дронове могат скрито да заснемат труднодостъпни места. Този вид наблюдение може да помогне в области като военното планиране. Всеки, който се интересува от дронове, може да започне с минидроновете. Те обикновено са по-евтини и често са оборудвани с камери.

Малки дронове
Малки дронове (Small Drones)

Небойни големи дронове (Non-Combat Large Drones)

 Макар и големи, това са не бойни дронове. Те са по-сложни от Black Hornet и се използват за по-мащабни разузнавателни мисии. Небойните големи дронове могат да поемат различни задачи, често разузнаване, и се използват за по-мащабни разузнавателни мисии от техните миниатюрни двойници Black Hornet и Raven.  

Например Global Hawk, произведен от Northrop Grumman, се използва предимно над бойни зони, но не е предназначен за битка. По-скоро се използва за наблюдение, като например сканиране на обаждания от клетъчни телефони.  

Това, че небойните дронове не участват в битка, не означава, че не са скъпи. Global Hawk, например, може да струва 131 милиона долара и това не включва наземната инфраструктура.

Небойни големи дронове
Небойни големи дронове
(Non-Combat Large Drones)

Военни дронове

Тактически дронове (Tactical Drones)

 Тактическите дронове (Tactical Drones) са безпилотни системи от военен клас (Military-Grade Unmanned Systems) и тактически безпилотни летателни апарати (Unmanned Aerial Vehicles - UAV). Те включват хеликоптерни дронове, sUAS, RPAS (remotely piloted aerial systems - дистанционно управлявани въздушни системи), за мисии по наблюдение, разузнаване, целево разпознаване и засичане на цели. 

Военните безпилотни летателни системи (Unmanned Aerial Systems - UAS) също се използват за откриване, идентифициране и класифициране на конвенционални и неконвенционални цели, както и за случеите на издирване и спасяване, аварийно реагиране, граничен контрол, борба с пиратството и тактическа логистика. 

Тактическите дронове трябва да са здрави, лесни за разгръщане и много надеждни. Безпилотни системи от военен клас, предназначени за военна употреба, често включват технологии против заглушаване и са способни да работят в тежки условия и в среда без GPS навигация.

Тактически дронове
Тактически дронове (Tactical Drones)

Към тази група могат да се причислят следните военни дронове:

  • БЛА с фиксирани крила (Fixed-Wing UAV)
  • С вертикално излитане и кацане и хибридни (Vertical Take Off and Landing - VTOL & Hybrid)
  • Хеликоптерни дронове (Helicopter Drones)
  • Привързани дронове (Tethered Drones)


Разузнавателни дронове (Reconnaissance Drones)

 Разузнавателният дрон е безпилотен летателен апарат за наблюдение и разузнаване е невъоръжен военен UAV, който се използва за разузнаване, наблюдение, засичане на цели и разузнаване. За разлика от безпилотните бойни дронове, този тип система не е проектирана да носи авиационни боеприпаси като ракети или бомби. 

Основната цел е да се осигури разузнаване на бойното поле. Има и малки преносими безпилотни летателни апарати с малък обсег на действие, използвани също за разузнаване на бойното поле.

Разузнавателни дронове
Разузнавателни дронове (Reconnaissance Drones)

Големи бойни дронове (Large Combat Drones)

Какво е голям боен дрон?
Large combat drones във вариантите си като Predator и Reaper, използвани от САЩ, са дълги около 36 фута и могат да стрелят по цели с ракети въздух-земя и лазерно насочвани бомби. Тези дронове могат да работят непрекъснато в продължение на 14 часа и на растояние до хиляда мили.

Бойните дронове обикновено са под човешки контрол в реално време, с различни нива на автономност. За разлика от безпилотните летателни апарати за наблюдение и разузнаване, тези устройства се използват както за удари с дронове, така и за разузнаване на бойното поле.


Large Combat Drones
списък на известни
големи бойни дронове

СтранаДронГодина
01.САЩMQ-1
Predator
1995
02.САЩMQ-9
Reaper
2007
03.САЩMQ-1C
Gray Eagle
2009
04.КитайCAIG
Wing Loong
2011
05.КитайCAIG
Wing Loong-10
2016
06.КитайCAIG
Wing Loong II
2017
07.КитайHongdu
GJ-11
2019
08.ТурцияTAI
Anka
2010
09.ТурцияBayraktar
TB2
2014
10.ТурцияTAI
Aksungur
2019
11.ТурцияBayraktar
Akıncı
2021
12.ПакистанNESCOM
Burraq
2016
13.ПакистанGIDS
Shahpar-2
2021
14.ИранQods
Mohajer-6
2017
15.ИранHESA
Shahed-129
2012
16.РусияKronshtadt
Orion
2020
 
Големи бойни дронове
Големи бойни дронове
(Large Combat Drones)

Дронове за мишени и примамки (Target and Decoy Drones)

Какво е предназначението на дроновете за мишени и примамки?
Target Drones са безпилотни летателни апарати (Unmanned Aerial Target - UAT), използвани за:

  • - разработване и тестване на военни системи,
  • - обучение на военни екипажи за идентифициране на заплахи,
  • - тестове за унищожаване както на противовъздушни системи, така и на пилотирани бойни самолети.
Дронове за мишени и примамки
Дронове за мишени и примамки
(Target and Decoy Drones)

Специализирани дронове

 

GPS дронове (GPS Drones)

 Повечето съвременни GPS дронове разчитат на глобална система за позициониране (като: американската GPS, европейската ГАЛИЛЕО - GALILEO, руската ГЛОНАСС - GLONASS), за да навигират и да кръжат на място. Въпреки че дроновете с навигационна система са безопасни, точни и надеждни, те не се представят добре за приложения с дронове на закрито.

GPS дронове
GPS дронове (GPS Drones)

Фотографски дронове (Photography Drones)

Фотографските дронове са предназначени за заснемане на изображения и видео от дистанционно управляван или автономен безпилотен летателен апарат (UAV), известен също като безпилотна летателна система (UAS) или, по-често, като дрон.

Фотографията с дрон позволява да се заснемат неща, които иначе не би било възможно да се заснемат от наземни фотографи и видеооператори. Фотографирането с дрон често дава възможност за изглед от първо лице (first-person view - FPV), което иначе не би било възможно да се постигне.

Фотографски дронове
Фотографски дронове (Photography Drones)

Състезателни дронове (Racing Drones)

 Състезателните дронове могат в определени моменти да достигат средна скорост от 265,87 км/ч, а в някои случаи и по-висока. Състезанията с дронове са забавно хоби. В случая става дума за малки, здрави, пъргави, високоскоростни машини с FPV камери, които маневрират по изключително технически затворени писти.
 
Кои дронове се използват за състезания?

  • - Най-добър при общи характеристики: Walkera F210 3D.
  • - Най-добър като цена: Ryze Tech Tello.
  • - Най-добър при миниатюрните дронове: ImmersionRC Vortex 150 Mini.
  • - Най-добър за всички нива на умения: EMAX Tinyhawk Freestyle BNF.
  • - Най-добър като цялостен дизайн: ARRIS X-Speed 280 V2.
Състезателни дронове
Състезателни дронове (Racing Drones)

През последното десетилетие дрон технологията напредна значително, правейки различните видове дронове евтини и все по-често срещани както в професионална, така и в гражданска среда. Значителното разпространение на дроновете означава, че има голям брой различни видове дронове, достъпни за покупка, което е добра новина за хората, които искат собствена малка летяща машина, тъй като със сигурност ще намерите такава, която отговаря идеално на вашите нужди.

Но различните видове дронове (UAV) се използват за различни цели, така че ще трябва да направите повече проучвания, за да откриете най-добрия дрон за вашите специфични нужди. В тази тема сме създали една сравнително проста и практична класификация на различните видове дронове въз основа на някои специфични техни параметри и приложения. Ако имате интерес към липсваща категория безпилотни апарати, пуснете запитване в коментарите по-долу, и ще направим проучване.

----------------