Самоучител по английски - Пълно съдържание

За нас:

Sitemaps:

24 февруари 2022

Добро управление | dLambow


Имаме ли добро управление - лично и държавно?  

 

Държавно управление.


Управлява ли се добре държавата?

Някои хора мислят, че през последните 24 години държавата ни се управлява зле. Други говорят за 70 год. А по-възрастните хора казват 136 год. Истината обаче е, че става дума за последните 1140 години. Ще повторя - 1150 години. Всеки иска управлението на държавата да е на ниво или поне да е задоволително. Но как е възможно това след като хората не могат да управляват сами себе си?

 

Имаме ли добро управление?
Управлява ли се добре държавата?


Личната ни държава

Ето да вземем за пример себе си: Под наше ръководство е огромна организация с няколко милиарда членове (за сравнение - земното население е от 7 млрд. жители) - толкова са клетките във нашето си тяло. Управляваме ли ги правилно? Отговорът в 99,99999% от случаите е НЕ! Много от нас най-вероятно нямат никаква представа от мениджмънт на организации от такъв мащаб.

Работа по трудов договор

Прието е, когато ние работим по трудов договор, да ползваме определени почивки (от 18,00 до 8,00 часа), почивни дни (събота и неделя), празници, годишна отпуска ... А какви отпуски даваме ние на своите милиарди работници - нашите клетки, след като очакваме от тях да не стачкуват (т.е. да не се разболяваме)?




Лично управление


Храносмилателно претоварване.Да вземем за пример тези от тях, които отговарят за нашето храносмилане - вкусови, слюнчни, стомашни, чревни и много други клетки. Ние ставаме от сън и към 7 ч. закусваме, а те в това време работят. Към 10 ч. пием кафе, пак закусваме нещо и те пак работят. За обяд - добре си подлагаме и те пак работят. В 15 ч. е време за второ кафе и още нещо и те пак работят.

След работа може да се отбием до съседното заведение с приятна компания и ... пак ядете - пиене, а те пак работят. Прибираме се в къщи и вечеряме и те пак работят. После звъни съседа (или ние му звъним) защото мезето е готово и ракията (или виното, бирата) не може да чака и те пак работят. Към полунощ се прибираме и отново се зъвъртате край хладилника и те пак работят.

Чия работа е правилното хранене?

Лягаме да спим, но при цялото това ядене (друга е думата, но някои са тънкообидни) стомахът се бунтува и към 2 - 3 ч. сме отново на крак и без да разберем как, пак сме пред хладилника и те пак работят. Тази схема на натоварване продължава с години и продължава с десетилетия. Ще ме попитате, какво ни влиза в работата? Разбира се, това не е наша работа. Всеки човек, индивид, си е в правото да изберет по какъв начин ще си живеет живота.

Кой плаща за разгула?

Но наше остава задължението да си "платим" десетилетния за денонощен разгул със собственото си здраве, но .... без да тормозим обществото и близките си с тези проблеми. А то не е така! Друг е въпроса обаче. Защо ние недоволстваме от управлението на страната? По този начин не отнемате ли правото на управляващите да управляват така, както те искат да го правят?
 

Поразии в държавното управление.

Поразиите, които ние правим със своето хранене са същите, които те правят със своето управление на цялата държава. Според мен, човек, който е

  • - болен,
  • - беден и
  • - неграмотен 

не може да изразява мнение за държавното управление (нито да участва в него), защото е част от проблема. Той трябва да оправи първо себе си:

  • - час по-скоро да оздравее,
  • - да забогатее и
  • - да се образова. 

И ако всеки човек постъпи така, държавата ни от само себе си ще се оправи. Но вместо това, всеки е тръгнал да оправя всичко друго, но не и себе си. Ние по никакъв начин не можем на „оправим" другите хора.

Можем да управляваме грамотно себе си. 

Единственото, което можем да направим е да управляваме добре и  грамотно себе си и това е максимума, който можем да дадем за цялото общество - да не го занимаваме поне със собствените си проблеми, да се възползваме грамотно от това, което Господ ни е дал и да се приведем в ред. Та и добро управление на държавата се получава когато преведем в ред и в норма себе си, защото ще избираме за управници хора, които са привели в ред най-напред себе си и така са доказали, че могат да осигурят добро управление и на държавата.

Девиз: Бързай бавно! Бавното е сигурно, сигурното е бързо.

----------------

17 февруари 2022

Непряко допълнение | dLambow

Непряко допълнение (Indirect object)

Непряко допълнение в английски език


Какво е непряко допълнение?

Непрякото допълнение е един от двата основни вида допълнения в английски език. То изразява лицето, към което е насочено действието или в чиито интереси се извършва действието, изразено от глагола (следователно, то се нарича още „допълнение на адресата на действието“).

Непряко допълнение
Непряко допълнение (Indirect object)

Английското непряко допълнение се използва с помощта на преходни глаголи и обикновено се комбинира с пряко допълнение или при наличието на пряко допълнение. То се изразява със съществително в общ падеж или с местоимение в обективен падеж (без предлог), отговаря на въпроса whom? (кому?).




Анализ на изречения с примери за непреки допълнения:

  • She showed the travellers their rooms. - Тя показа на пътешествениците техните стаи.

- the travellers — непряко допълнение, изразено със съществително в общ падеж, като отговаря на въпроса whom? — кому?);
- their rooms — пряко допълнение (с определение their), отговаря на въпроса what? — какво?)
Ако в изречението има пряко и непряко допълнение, прякото се поставя след непрякото (т.е. непрякото се поставя непосредствено след глагола).

  • Give me this book, please. - Дайте ми тази книга, моля

(me - непряко допълнение, this book - пряко допълнение)

Ако прякото допълнение се изразява с местоимението it, а непрякото също се изразява с местоимение, то прякото се поставя пред непрякото.

  • Give it to him. - Дайте му го.

(it — пряко допълнение, him — непряко допълнение)

----------------

11 февруари 2022

-Целеви SEO страници за сайт | dLambow

SEO Friendly Landing Pages

Как да създадем привлекателни целеви SEO страници за нашия сайт?


Какво представляват целевите страници за SEO?


Определение за целеви страници

Целевите страници за SEO (Landing pages for SEO ) са тези страници от един сайт, които са оптимизирани за търсачките - с функции, които ги правят особено привлекателни за алгоритмите, които решават дали дадена страница е ценна за търсещите машини. 

А изобщо, целева (продаваща, насочваща) страница на уеб сайт е тази, до която потребителите стигат най-напред, като кликнат върху някоя връзка от резултатие от търсене или в друга интернет публикация. Повечето целеви страници (landing pages) имат един общ признак: те призовават посетителите да преминат от намерение към извършване на определено действие:

  • - абониране за бюлетин по електронна поща;
  • - изтегляне на ценова листа;
  • - преглеждане на други ключови страници от сайта;
  • - поръчка на електронна книга и т.н.

За разлика от обикновен уебсайт или онлайн магазин с много продукти или услуги, върху целевата страница се поставя само една конкретна оферта или тема. По този начин всяка целева страница е насочена към тясна аудитория от потребители, т.е. тя е тясно таргетирана. Проектирани да подобряват ефективността от различни подходи за осигуряване на трафик, целевите страници Ви помагат:

  • - за увеличаване на конверсията на сайта;
  • - за популяризиране цялостното съдържание на сайта;
  • - за превръщане на обикновените посетители в активни купувачи.
Landing page SEO
Целева страница за SEO на вашия сайт.

Как да създадете полезна целева страница за SEO?

  1. Публикувайте я в персонализиран и оптимизиран URL адрес.
  2. Определете ключова фраза за основна тема на страницата.
  3. Включете ключови думи в целевата си страница, които са съотносими към основната ключова фраза.
  4. Създайте достатъчно смислен и добре структуриран текст за страницата.
  5. Онагледете темата с подходящи, оригинални и оптимизирани изображения.
  6. Помислете как да си осигурите обратни връзки към страницата от външни източници.
  7. Направете страницата видима от мобилни устройства.
  8. Осигурете минимална скорост на зареждане.
  9. Направете съдържанието лесно споделяемо в Интернет.


Основни елементи на успешната целева страница.

За да може конверсията на сайта да бъде висока, целевата страница, водеща до него, трябва да има следните основни елементи:

  • - привличащо заглавие и подзаглавия, след прочитането на които посетителят със сигурност ще иска да остане на страницата;
  • - ангажиращо медийно съдържание: ярки графики, информативни илюстрации, полезни видеоклипове;
  • - визуално забележими бутони с призив за действие (call to action). В същото време, процентът на конверсия се влияе положително от наличието на такива думи като „безплатно“, „само сега“, „промоция“, „отстъпка“ и т.н.
  • - мощни тригери - фактори на доверие, могат да бъдат отзиви на реални клиенти на вашите продукти или услуги.
  • - таймери за обратно броене, чиято настройка на страницата помага да се ускори времето за вземане на решение на потребителя да извърши предполагащото се действие.



Структура на целевата страница (Landing page structure).

Целевите страници могат да бъдат изградени според една от двете съществуващи формули, които схематично определят пътя на посетителите:

1) "aida" (attention, interest, desire, action - внимание, интерес, желание, действие). 

Първата стъпка е да се привлечете вниманието на потребителя, втората е да се предизвика интерес, третата е да се събуди желание, а четвъртата е да се приключи с действие.

2) "pmphs" (pain, more pain, hope, solution - болка, повече болка, надежда, решение). 

На първият етап се очертава ясно конкретен проблем, след това той се усилва, после се дава надежда и в края се предлага начин за решаване на този проблем.

Ключов елемент на целевата страница е насочването.

Както може да видите, независимо кой от двата сценария използвате, в резултат на последователното движение по целевата страница, потребителят винаги ще стига до една и същата крайна точка: той ще изпълнява действието, което се изисква от него. Още повече, че по време на този преход, вие може да го насочвате в много и различни посоки.

Предпоставки за създадете целеви страници (landing pages), подходящи за SEO


Два важни аспекта

За да имате добра целева страница на сайта си, не е достатъчно да имате в нея само необходимото съдържание. За да постигнете целта си, вашата страница се нуждае от още едно много важно нещо: целеви трафик. Ако вече сте наясно с изискванията за потребителско изживяване (user experience - UX) и сте запознати с начините на on-page SEO за създаване на интересен и завладяващ контент (полезно за потребителите съдържание), значи вече имате готова начална (целева) страница. 

Сега е необходимо да измислите начини да генерирате трафик (посещаемост) към нея, без да използвате платени методи като PPC или реклама в социалните медии. И първото, за което се сещаме, са търсачките. Но за тяхната благосклонност ще се нуждаете от редица SEO мерки, които ще ви направят видими и разпознаваеми.

Какво е оптимизация за търсачките (SEO)?

Оптимизацията за търсачките (Search engine optimization - SEO) се отнася до процеса на редактиране на елементите на уеб страницата ви, за да се направи по вероятно тя да бъде показвана в резултатите от търсенето (Search Engine Results Page - SERP), когато някой въведе съответна заявка за търсене.

Приоритет номер едно за Google е да показва резултати, които най-точно съответстват на това, което търси потребителя, когато въвежда заявката си в лентата за търсене. И така, въз основа на сигнали, които се получават от всички страници в Интернет, отнасящи се до термина „входящ маркетингов отчет (inbound marketing report)“, Гугъл решава как да ги класира и показва в низходящ ред според тяхната уместност.

Важно е да се отбележи, че няма тайна как да се озовете на първа страница с резултати на Google (или която и да е друга търсачка). Има обаче някои най-добри практики, които можете да следвате, за да направите по-вероятно целевата ви страница да се появи там и то по-скоро във времето.

Непрекъснато развиващият се алгоритъм на Google

Подобно на готвач, който защитава рецептата си за вкусен, но „таен сос“, най -голямата търсачка в света е известна с това, че държи детайлите на собствения си алгоритъм в тайна. През годините Google научи повече за това, което прави страниците ценни за търсещите. Те са направили безброй актуализации на алгоритмите си, като „Колибри“, „Панда“ и „Пингвин“. Тези актуализации причиняват сериозни главоболия на специалистите по SEO и заличават цели мрежи от уебсайтове от SERPs (страницата с резултатите от търсене).

Преди време беше много по-лесно да се класираш високо в Google. Хората използваха тактики за запълване с ключови думи, отглеждане на линкове (линкови ферми) и различни пренасочвания, за да попаднат в началото на резултатите от търсенето. Днес много от сайтовете, които са се възползвали от подобни техники, са включени в черния списък на Google - категорично напомняне, че измамниците никога не просперират. Ето защо е най-добре да се съсредоточите върху осигуряването на трафик от търсачките по правилния начин - като създавате ценна целева страница за хора, които търсят това, което можете да им предложите.

Как да създадете SEO целева страница (How to create an SEO landing page)?

Когато изграждате следващата си целева страница, вземете предвид следните съвети и най-добри практики като шаблон за работа:
 




Определете ключовите думи

Това е важно. Изберете думите, за които искате търсачките да класират вашата страница. Проучването на ключовите думи може да бъде дълъг процес. Но както при всяко нещо, колкото повече изследвания правите, толкова по-добре ще бъдете подготвени. Направете списък с думите, които са подходящи за вашата страница, и се опитайте да разберете какви комбинации от тях (ключови фрази) са най-вероятни при търсене. Ключовите фрази са по-лесни за класиране от по-късите им колеги и често дават по-висока възвръщаемост на инвестициите.

 

Включете стратегическите си ключови думи в целевата страница

След като определите важните си ключови думи и фрази, включете ги на стратегически места в целевата си страница:

- Заглавен маркер:

Това е заглавието на вашата страница. Показва се в горната част на страницата в разделите на браузъра ви. Съсредоточете се върху това да направите заглавието си привлекателно, за да насърчите кликванията.

- Мета описание:

Това е краткото описание на страницата, която виждате под заглавието в SERP на търсачките. Използвайте го, за да дадете на търсещите представа какво ще намерят на страницата, ако щракнат върху него.

- Заглавни тагове:

В HTML етикетите на заглавията са подредени в йерархия от H1 до H6. Страницата ви трябва да има само един маркер H1 и той трябва да е основното ви заглавие. Ако ще имате подзаглавия под този H1, използвайте H2s. Ако планирате да имате подзаглавия под вашите H2s, използвайте H3s и така нататък. Това структурира приоритетите на съдържанието ви. Поставянето на думи в H1 казва на Google „Това са най-важните думи на моята страница“.

- Имена на файлове с изображения:

Винаги се опитвайте да давате на изображенията си описателни имена на файловете им. Тъй като Google не може физически да вижда вашите изображения, трябва да му дадете писмено описание в името на файла. Заглавие на изображение, съдържащо вашите ключови думи, ще помогне за подобряване на класирането на страницата (отделяйте думи в описанието чрез тирета, а не чрез подчертаване).

- Основен текст:

Вашите ключови думи трябва да бъдат осеяни в целия текст, но пестеливо. Използването им твърде много, е тактика, известна като "наводняване ключови думи" (flooding keywords), рискувате да бъдете наказани от Google.

 

Не се притеснявайте за дължината на страницата си

Традиционно сме чували, че търсачките предпочитат дълго съдържание пред кратко. И това напълно противоречи на това, което всички бяхме учили за създаването на страхотни целеви страници, че те трябва да бъдат кратки и сбити. И така, как работи това, когато става въпрос за създаване на целеви страници за SEO? Има ли някаква средна позиция, която можем да достигнем?

Няма категорични доказателства, че само увеличаването на броя на думите в текста ще засили позицията ви в SERP. Тогава защо най-високопоставеното съдържание е дълго? Причината не се дължи на големия брой думи, а защото текстът е пълен с ценна информация - която привлича повече читатели, повече споделяния и повече кликвания. Всичко това сигнализира на Google, че вашата страница заслужава скок в класирането. Ако направите целева страница с 5 думи, какво ценно може да каже на посетителите и как ще ви повярват?

Така че с целевите си страници не се вманиачавайте по дължината. Ако все още се притеснявате, че твърде дълъг текст ще прогони потенциалните ви клиенти, първо: структурирайте го на по-кратки абзаци с привлекателни подзаглавия и второ: опитайте да се възползвате от сгъваемите текстове. Те са начин да скриете част от текста под заглавие, което потребителят може да отвори или да свие по свое желание, като щраква с мишката върху него.

 

Помислете за обратните връзки към вашата страница

Ако някой харесва съдържанието ви достатъчно, за да го свърже с обратна връзка от своя уебсайта, то той, един вид, гарантира за вас. Как да направите това, без да създавате новаторско вирусно съдържание, което достига до всички краища на Интернет? Има много различни начини, но комбинацията от страхотно съдържание и целенасочена работа е изпитан и истински метод за изграждане на връзки.

- Първо: Създайте оригинално съдържание.

Вземете резултати, данни, казуси от други, ако искате, но не копирайте директно (още по -добре, ако сте направили свое собствено казус). Колкото по-оригинално, добре проучено и ценно е вашето съдържание, толкова по-добре ще бъде прието.

- Второ: Определете влиятелни лица във вашата индустрия.

Използвайте комбинация от препоръки от приятели, задействане на имейли и проучвания в социалните медии, за да намерите информацията за контакт на хора, които биха намерили вашето съдържание за подходящо.

- Трето: Обърнете се към тези влиятелните лица във вашия бранш.

Започнете с малко, като се опитвате да получите връзки от блогъри. Вижте техните блогове и си проправяйте път към по-високите етажи.

 

Запазете сезонната си целева страница онлайн

Някои хора бъркат дългосрочните кампании с краткосрочните кампании. Тези хора потенциално пропускат много трафик. Всеки път, когато създавате нова целева страница, това е почти все едно да изтриете старото SEO и да започвате от нулата. За да се конкурирате с по-големите бизнеси, представени на първа страница в Google, променете стратегията си. След като кампанията е приключила, преработете страницата в постоянно действаща такава. Не е задължително да продължите да продавате нещо чрез нея, но така ще запазете създадения трафик.

 

Ускорете страницата си

Скоростта на зареждане на страницата е един от малкото фактори за SEO класиране, които Google потвърди, че съществуват. 47% от хората очакват страниците да се заредят за по-малко от две секунди, а 40% ще я изоставят след три секунди. Това ни връща към подобряване на потребителското изживяване. Проверете страницата си в Google PageSpeed ​​Insights, за да разберете дали е на ниво. Ако не е, опитайте да ускорите времето за зареждане на страницата си чрез:

  • - Използване на по-малки файлове с изображения, които не компрометират качеството;
  • - Преминаване към по-бърз уеб хост;
  • - Изключване на всички приставки или разширения, които страницата ви не използва.


 

Направете вашето съдържание споделяемо

Някога се смяташе, че социалните споделяния влияят пряко върху SEO на страницата. Но през последните няколко години Google излезе и конкретно каза, че неговият алгоритъм не се влияе от тях. Въпреки това, само защото Google казва, че социалните индикатори не влияят пряко върху SEO, не означава, че трябва да игнорирате социалните медии. Всъщност точно обратното. Ако съдържанието е добро, хората ще искат да го споделят във Facebook, Twitter и LinkedIn. А това, определено ще ви носи посещения. Така че, включете бутоните за „споделяне“ в социалните мрежи - не само търсачките могат да ви осигуряват посетители.


Целеви страници за seo - заключение 

Целева страница е всяка уеб страница, на която потребителят може да попадне, но в сферата на маркетинга това обикновено е самостоятелна страница, различна от останалите страници на сайта ви, която служи за една конкретна цел. Целевата страница е продължение на всички обещания, които сте дали в съдържанието си. По същество това е следващата стъпка към това посетителят да стане клиент или да предприеме друг вид взаимодействие с вашия сайт. 

Целевата ви страница ви позволява да направите сделка, някаква специална оферта, информация или замяна на предоставяне на информация за контакт. Целевите страници могат да съдържат връзки, които водят до други страници. Те могат да предлагат безплатна електронна книга, безплатен пробен период, участие в конкурс или регистрация на уебинар в замяна на подаването на информация за контакт. Добрата целева страница ще свърши своята работа, като убеди потенциалния клиент, че си заслужава да предостави лични данни в замяна на всичко, което може да предложите. 

Целевите страници могат да бъдат намерени чрез общо търсене или чрез уебсайта на вашата компания, което увеличава вероятността потенциалният клиент да попадне там. Не е задължително да имате само една целева страница. Всъщност експертите в света на маркетинга вероятно предлагат да поддържате множество целеви страници, насочени към сегментирани целеви клиенти.

 

Допълнителни ресурси по темата:

How to Build SEO Friendly Landing Pages
https://instapage.com/blog/seo-friendly-landing-pages
Что такое целевые страницы?
https://it-rating.in.ua/chto-takoe-tselevyie-stranitsyi
Что такое посадочная страница, ее роль в бизнесе
https://nomax.com.ua/articles/landing-page/chto-takoe-posadochnaya-stranica-ee-rol-v-biznese/
Четири най-добри практики за SEO за увеличаване на органичния ви трафик
https://www.vtiger.com/bg/blog/four-seo-best-practices-to-increase-your-organic-traffic/

----------------

10 февруари 2022

Понеделник | dLambow


Понеделник - първият ден от седмицата


Етимологичното значение

"Понеделник" е (ден) след неделя (ден без дела, ден за почивка). Понеделникът е първият ден (а също и първия работен ден) от седмицата според действащия международен стандарт ISO 8601. Думата "понеделник" и нейните аналози се ползват и в други езици:

  • - украински - понеділок,
  • - белоруски - панядзелак,
  • - сърбо-хърватски - понѐд(j)ељак,
  • - полски - poniedziałek,
  • - чешки - pondělí,
  • - руски - понедельник,
  • - старославянски - понєдѣльникъ,
  • - праславянски - роnedělj
  • - турски - pazartesi (ден след неделя).
Разбирания за понеделника
"Понеделник" е (ден) след неделя - по-неделя

Разбирания за понеделника

Съвременната западна култура разглежда понеделник като начало на работната седмица, тъй като възрастните обикновено се връщат на работа в този ден, а децата се връщат на училище след почивните дни.

В религиозната християнска и еврейска традиция, според библейския календар, понеделник се счита за втори ден от седмицата. Такъв възглед за понеделника се среща в САЩ, Канада и Япония. По същите причини официалният литургичен календар на Римокатолическата църква се отнася към понеделник като към втори ден - Feria II (Ферия II).

Културни традиции

С понеделник са свързани някои стереотипи на различни страни и култури. Например, сред евреите понеделник не се счита за подходящ ден за сватба, тъй като Господ, когато създава света, никога не е казал „добро“ на този ден, както е казал за другите дни от седмицата. В Тайланд жълтото традиционно се свързва с понеделник (виж тайландския слънчев календар).

В много песни на западни музиканти понеделник е представен като ден на депресия, тревожност или меланхолия. В редица съвременни разбирания, понеделнек се възприема като ден за "възстановяване" след почивните дни, т.е. като вработване за новата работна седмица. В царска Русия простолюдието обичало да "понеделници", т.е. да не работи - "Понедельник — бездельник". До 20 век в Украйна изпълнявали "понедилкование" - ден за постене и въздържане от работа (предимно - от предене) за омъжените жени.

Характеристика

Понеделник е труден ден както психологически, така и физиологически. Проучванията показват, че на този ден мнозина се чувстват емоционално депресирани. Защо? Този въпрос заинтригувал американски учени по психично здраве, които решили да открият истинските причини за общата неприязън към понеделник. Сред тях се оказали:

  • - чувство на депресия поради предстояща работа,
  • - умора след уикенда,
  • - необходимостта от връщане към работен режим и рутина,
  • - ранното ставане,
  • - недоспиването и в резултат на това
  • - промяната в биологичните ритми.

Лесно е да облекчите първия работен ден след уикенда. Първо, спазвайте график за сън. Няма нужда да се опитвате да се наспите достатъчно за цялата седмица през почивните дни, просто се придържайте към обичайния си график. В делничните дни се опитайте да намерите време за тренировки във фитнес залата и разходки на чист въздух. Това ще помогне за поддържането на естествените биологични ритми.

Понеделнични афоризми

  • В понеделник най-добре е да се идва на работа във вторник. 
  • Петъчната вечер е по-добра от понеделнишката сутрин. 
  • Ако нямаше неделя, нямаше да има и понеделник. 
  • Напоследък поноделници започват да идват често и внезапно. 
  • Никой не очаква понеделника, но той все пак си идва.

----------------

08 февруари 2022

Джулия Робъртс | dLambow

(Julia Roberts) -

Джулия Робъртс - Нещо като изповед и прозрение:

"Външният вид е последното, което трябва да се цени у човека. Всичко което има значение е неговата Душа." Джулия Робъртс
---
"Appearance is the last thing to be valued in man. All that matters is his Soul." Julia Roberts

Цялата изповед, прозрение и послание прочетете по-долу...

Джулия Робъртс
Джулия Робъртс (Julia Roberts)

Коя е Джулия Робъртс?

  • Име: Джулия Робъртс (Julia Roberts)
  • Родена на: 28 октомври 1967 г.
  • Място на раждане: Атланта, Джорджия, САЩ
  • Височина: 175 см
  • Тегло: 52 кг
  • Зодия: Скорпион
  • Източен хороскоп: Коза
  • Кариера: актриса

 

Семейство на Джулия Робъртс

 

Баща:


Уолтър Грейди Робъртс (Walter Grady Roberts)

Уолтър Грейди Робъртс (1933 - 1977) става известен като баща на носителката на Оскар Джулия Робъртс. Роден е в Смирна, Джорджия, САЩ (Smyrna, Georgia, United States). Има кратка кариера като актьор и писател-драматург. Йоланда Кинг, дъщерята на Мартин Лутър Кинг-младши и Корета Скот Кинг, са се учили да играят под негово ръководство.

---

Walter Grady Roberts (1933 - 1977) became famous as the father of Oscar winner Julia Roberts. He had a short career as an actor and writer. Yolanda King, the daughter of Martin Luther King Jr. and Coretta Scott King, studied acting under his tutelage.

Уолтър Грейди Робъртс
Уолтър Грейди Робъртс
(Walter Grady Roberts)

Майка на Джулия Робъртс:

Бети Лу Бридемъс (Betty Lou Bredemus)

Бети Лу Бредемъс (13 август 1934 г. - 19 февруари 2015 г.) е американска актриса и треньор по актьорско майсторство. Съпрузи:
  • Уолтър Грейди Робъртс (1955-1972, разведен)
  • Майкъл Моутс (разведен)
Бети Лу Бридемъс
Бети Лу Бридемъс (Betty Lou Bredemus)

Брат на Джулия Робъртс:

Ерик Робъртс (Eric Roberts)

Ерик Антъни Робъртс (Eric Anthony Roberts) е американски актьор роден на 18 април 1956 г. в Билокси, Мисисипи, САЩ. Кариерата му започва с „Крал на циганите“ (King of the Gypsies), който му печели номинация за Златен глобус за най-добър актьор. Той се превъплъщава в ролята на главния герой в драматизацията от 1980 г. на разказа на Уила Катър от 1905 година „Делото на Павел“.

---

Eric Anthony Roberts is an American actor. His career began with King of the Gypsies, which earned him a Golden Globe nomination for Best Actor. He reprized the title role in the 1980 dramatization of Willa Cather's 1905 short story The Case of Paul.

Ерик Робъртс
Ерик Робъртс (Eric Roberts)

Сестрата на Джулия Робъртс


Лиза Робъртс Джилиан/Гилън  (Lisa Roberts Gillan)

Лиза Робъртс е родена на 7 август 1965 г., Декейтър, Джорджия, САЩ, като нейни родители са Бети Лу Бредемус (Betty Lou Bredemus) и Уолтър Грейди Робъртс (виж по-горе). Тя е сестра на актьорите Ерик Робъртс и Джулия Робъртс и леля на актрисата Ема Робъртс. Бащата на Робъртс умира от рак, когато тя е на десет. Lisa Gillan е омъжена за съпруга си Тони Гилън (Tony Gillan) от 1997 г.

Лиза Робъртс Джилиан/Гилън
Лиза Робъртс Джилиан/Гилън  (Lisa Roberts Gillan)
 

Тя играе заедно със сестра си в много от филмите си, а в "Огледало огледало" се появява като отражението на Джулия Робърт във вълшебното огледало. Освен актьорско майсторство, тя е продуцент на редица телевизионни филми, късометражни и документални филми. Тя е изпълнителен продуцент на филма от 1995 г. "Ten Benny", в който също участва лично.

 

Съпрузи на Джулия Робъртс:

 

- Лайл Ловет (Lyle Lovett)

В брак с Джулия Робъртс в периода 1993 – 1995 г. (в развод). Лайл Пиърс Ловет (Lyle Pierce Lovett) е:

  •  американски певец,
  •  автор на песни,
  •  актьор,
  •  звукозаписен продуцент. 

Активен от 1980 г., той е записал 13 албума и е издал 25 сингъла, включително най-високото му място, номер 10 в класацията на US Billboard Hot Country Songs, "Cowboy Man".

Лайъл Лъвет
Лайъл Лъвет (Lyle Lovett)

- Даниел Модър (Daniel Moder)

Даниел Ричард Модър е съпруг на Джулия Робъртс, в брак от 2002 г. Той е американски кинематографист, заснел филми като:

  •  Secret in Their Eyes,
  •  The Mexican,
  •  Fireflies in the Garden. 

Даниъл е женен за актрисата Джулия Робъртс над 20 години. Той има номинация за наградата Primetime Emmy за операторската си работа в телевизионния филм The Normal Heart.

Даниъл Модър
Даниел Модър (Daniel Moder)

Партньори на Джулия Робъртс:

 

- Бенджамин Брат (Benjamin Bratt)

В партньорство с Джулия робъртс в периода 1998 – 2001 г. Бенджамин Джордж Брат е американски актьор. Известен е с ролята си на детектив Рей Къртис в сериала „Закон и ред“, за която е номиниран за награда Еми в категорията "Най-добър поддържащ актьор". Участва във филми като:

  • Разрушителят
  • Мис таен агент
  • Трафик
  • Жената-котка
  • Облачно с кюфтета
Бенджамин Брат
Бенджамин Брат (Benjamin Bratt)
 

- Джейсън Патрик (Jason Patrick)

В партньорство с Джулия Робътс в периода 1991 – 1992 г. Джейсън Патрик е американски филмов, телевизионен и театрален актьор

Джейсън Патрик
Джейсън Патрик (Jason Patrick)

Деца на Джулия Робъртс:

Колко биологични деца има Джулия Робъртс? През 2004 г. актрисата ражда близнаци:
  • - дъщеря Хейзъл и
  • - син Финеъс.
Синът Хенри се появява три години по-късно. 

- Хейзъл Патриша Модър (Hazel Patricia Moder)

Дъщеря: Хейзъл Патриша Модер е голямата дъщеря на Джулия Робъртс. Тя е родена на 28 ноември 2004 г. в Лос Анджелис, Калифорния, САЩ заедно с брат си близнак Финей „Фин“ Уолтър Модер. Майка им Джулия и баща им Даниел ги зачеват чрез ин витро оплождане.

Хейзъл Патриша Модър
Хейзъл Патриша Модър (Hazel Patricia Moder)

- Финеъс Уолтър Модър (Phineas Walter Moder)

Син: Финеъс Фин Уолтър Модер (Phinnaeus Finn Walter Moder) е американски тийнейджър, който е едно от трите деца на Джулия Робъртс. „Кръстих сина си Финиъс, защото исках той да има различно име, отличаващо име“, казва майка му. Финиас (Phineas) е мъжко име и се произнася [ ˈfɪniəs ].

Финеъс Уолтър Модър
Финеъс Уолтър Модър (Phineas Walter Moder)

- Хенри Даниел Модър (Henry Daniel Modder)

Син - Хенри Даниел Модър е най-малкото дете на семейство Робъртс/Модер. Той е роден на 18 юни 2007 г. Хенри впечатли феновете с уменията си по управление на скейтборд, когато баща му го показа в социалните медии. Той няма профили в социални медии, поне такива, които са известни на обществеността, така че повечето подробности за него са това, което родителите му показват и казват на обществеността.

Хенри Дениъл Модър
Хенри Дениел Модър (Henry Daniel Modder)

Son - Henry Daniel Modder is the youngest child of the Roberts/Modder family. He was born on June 18, 2007. Henry impressed fans with his skateboarding skills when his father showed it off on social media. He has no social media profiles, at least none that are known to the public, so most of the details about him are what his parents show and tell the public.

 

Награди:

- „Оскар“ за най-добра женска роля във филма „Ерин Брокович“ (2000 г.)
- „Златен глобус“ (1990, 1991 и 2001 г.)

Джулия Робъртс е една от най-успешните американски актриси.

  • „Хубава жена“ (1990),
  • „Мистична пица“ (1988),
  • „Версия Пеликан“ (1993),
  • „Сватбата на най-добрия ми приятел“ (1997),
  • „Нотинг Хил“ (1999),
  • „Булката беглец“ (1999),
  • „Бандата на Оушън“ (2001),
  • „Бандата на Оушън 2“ (2004),
  • „Войната на Чарли Уилсън“ (2007),
  • „Денят на влюбените“ (2010),
  • „Яж, моли се и обичай“ (2010),
  • „Огледалце, огледалце“ (2012).


Филми с Джулия Робъртс:

(година - филм - оригинално заглавие - режисьор)

  • 1987 - Пожарна команда - Firehouse - Джей Кристиан Ингвордсен
  • 1988 - Удовлетворение - Satisfaction - Джоан Фрийман
  • 1988 - Мистична пица - Mystic Pizza - Доналд Петри
  • 1988 - Баха Оклахома - Baja Oklahoma - Боби Рот
  • 1989 - Кърваво червено - Blood Red - Питър Мастерсън
  • 1989 - Стоманени магнолии - Steel Magnolias - Хърбърт Рос
  • 1990 - Хубава жена - Pretty Woman - Гари Маршал
  • 1990 - Линия на смъртта - Flatliners - Джоел Шумахер
  • 1991 - Врагът в моето легло - Sleeping with the Enemy - Джоузеф Рубeн
  • 1991 - Да умреш млад - Dying Young - Джоел Шумахер
  • 1991 - Хук - Hook - Стивън Спилбърг
  • 1992 - Играчът - The Player - Робърт Олтмън
  • 1993 - Версия Пеликан - The Pelican Brief - Алън Дж. Пакула
  • 1994 - Обичам неприятностите - I Love Trouble - Чарлз Шейър
  • 1994 - Прет-а-порте - Prêt-à-Porter - Робърт Олтмън
  • 1995 - Тема за разговор - Something to Talk About - Ласе Халстрьом
  • 1996 - Мери Райли - Mary Reilly - Стивън Фриърс
  • 1996 - Майкъл Колинс - Michael Collins - Нийл Джордан
  • 1996 - Всеки казва „Обичам те“ - Everyone Says I Love You - Уди Алън
  • 1997 - Сватбата на най-добрия ми приятел - My Best Friend's Wedding - Пи Джей Хогън
  • 1997 - Теория на конспирацията - Conspiracy Theory - Ричард Донър
  • 1998 - Втората майка - Stepmom - Крис Кълъмбъс
  • 1999 - Нотинг Хил - Notting Hill - Роджър Мичъл
  • 1999 - Булката беглец - Runaway Bride - Гари Маршал
  • 2000 - Ерин Брокович - Erin Brockovich - Стивън Содърбърг
  • 2001 - Мексиканецът - The Mexican - Гор Вербински
  • 2001 - Любимците на Америка - America's Sweethearts - Джо Рот
  • 2001 - Бандата на Оушън - Ocean's Eleven - Стивън Содърбърг
  • 2002 - Великият шампион - Grand Champion - Бари Туб
  • 2002 - Фронтално - Full Frontal - Стивън Содърбърг
  • 2002 - Самопризнанията на един опасен ум - Confessions of a Dangerous Mind - Джордж Клуни
  • 2003 - Усмивката на Мона Лиза - Mona Lisa Smile - Майк Нюъл
  • 2004 - Отблизо - Closer - Майк Никълс
  • 2004 - Бандата на Оушън 2 - Ocean's Twelve - Стивън Содърбърг
  • 2007 - Войната на Чарли Уилсън - Charlie Wilson's War - Майк Никълс
  • 2008 - Светулки в градината - Fireflies in the Garden - Денис Лий
  • 2009 - Двуличие - Duplicity - Тони Гилрой
  • 2010 - Денят на влюбените - Valentine's Day - Гари Маршал
  • 2010 - Яж, моли се и обичай - Eat Pray Love - Райън Мърфи
  • 2011 - Лари Краун - Larry Crowne - Том Ханкс
  • 2012 - Огледалце, огледалце - Mirror Mirror - Тарсем Сингх
  • 2013 - У дома през август - August: Osage County - Джон Уелс
  • 2014 - Нормално сърце - The Normal Heart - Райън Мърфи
  • 2015 - Тайната в очите им - Secret in Their Eyes - Били Рей
  • 2016 - Денят на мама - Mother's Day - Гари Маршал
  • 2016 - Пулсът на парите - Money Monster - Джоди Фостър
  • 2017 - Чудо - Wonder - Стивън Чбоски
  • 2018 - Бен се завърна - Ben is Back - Питър Хеджис


Телевизионни сериали с Джулия Робъртс

  • 1987 - Криминална история - Crime Story - Алан Майърсън
  • 1988 - Маями Вайс - Miami Vice - Ричард Комптън
  • 1996 - Приятели - Friends - Майкъл Лембек
  • 1998 - Мърфи Браун - Murphy Brown - Барнет Келман
  • 1999 - Закон и ред - Law & Order - Матю Пен
  • 2018 - Завръщане у дома - Homecoming - Сам Есмаил
  • 2018 - Да танцуваме - Let's Dance - Джъстин Пек



Джулия Робъртс - Нещо като изповед и прозрение


Запомнете завинаги ...

"Съвършенството" – това е болест на много нации. Покриваме лицата си с тонове грим. Редовно се подлагаме на ботокс терапия и гладуваме за да постигнем “идеалното” тегло и фигура. Опитваме се да поправим неща, които съвсем не се нуждаят от това. А всъщност, оставяме без внимание най-важното.

Знаете ли кое?

Нашата Душа. Душата, която има нужда от грижа и внимание. Дойде време да се заемем с нея. Кажете честно, как може да очаквате някой да ви обича, ако вие сами не се обичате? Прекроявайки външността си, смятате ли, че сте доволни от себе си? Не, разбира се. Аз искам да разберете: Няма значение как изглеждате отвън, ако сте празни отвътре.

Днес искам да заявя на всички

Повече няма да се примирявам с гримовете, защото ми омръзна да нося чуждо лице. Дойде време да захвърля маските. Знам, че имам бръчки, но искам да ги виждам. Все пак това съм аз. Истинската Аз. Искам да ме приемате такава каквато съм.

Света днес се е побъркал на тема външен вид.

Дори не можете да си представите какви са продажбите на компаниите, които насаждат в главите ви мисли за това, че трябва да плащате фантастични суми, за да отдалечите малко неизбежните признаци на остаряването, прилагайки нездрави и неестествени продукти и терапии.

Принципите за красота през 21 век са неестествени.

Това е красота на стероиди, която като вирус се разпространява по целия свят. Ужасно е. Днес, изкуствената красота управлява света, държейки ни затворени в тъмницата на илюзиите за нашата външност. Вместо да живеем и следваме нашата същност, ние сме принудени да изповядваме натрапени ни канони. Но знаете ли. Омръзна ми от това.

И казвам на себе си: Стига!

И ви призовавам – спрете и си спомнете, кои сте в действителност? Какво точно искате. Спомнете си кои сте вие. Външният вид е последното, която трябва да се цени у човека. Всичко което има значение – това е душата!
Запомнете го завинаги! 

Джулия Робъртс

----------------

Томас Джеферсън | dLambow

 

Томас Джеферсън (Thomas Jefferson)


Детството на Джеферсън

(Jefferson's childhood)
Томас е роден в семейството на плантатора Питър Джеферсън и съпругата му Джейн Рандолф  (13 април 1743 г., Шадуел - 4 юли 1826 г., Шарлотсвил). На деветгодишна възраст момчето е изпратено в началното училище на свещеника У. Дъглас да изучава древни езици, след което получава класическо образование от свещеника Д. Мори. 

През 1760 г. младият мъж постъпва в колежа на Уилям и Мери в Уилямсбърг във философския отдел. Тук Томас изучава наследството на И. Нютон, Ф. Бейкън и Д. Лок. Според очевидци, Т. Джеферсън седял над книги по петнадесет часа на ден, като не забравял да посещава вечерите в къщата на губернатора на Вирджиния. 

През 1762 г. Томас завършва образованието си в колежа и влиза в D. Wit, за да учи право. През 1767 г. става адвокат. През 1772 г. той се жени за вдовицата Марта Уейлс Скелтън, която му ражда шест деца. Освен с уреждането на семейното огнище, Томас по това време се занимавал и с адвокатска практика.


Семейството на Томас Джеферсън

Томас Джеферсън редовно коментира важността на семейството. През 1789 г. той пише на брат си Рандолф (Randolph), че „никое общество не е толкова ценно, колкото това на собственото семейство“ и — в друго писмо, до Франсис Уилис (Francis Willis) — че копнее за домашно спокойствие в „лоното“ на семейството си. Джеферсън е отгледан в Шадуел, плантацията на баща му в окръг Албемарл, с девет братя и сестри.

Джеферсън се жени за Марта Уейлс Скелтън (Martha Wayles Skelton) през 1772 г. От шестте им деца, само две - Марта и Мери (по-късно Мария) - оцеляват до зряла възраст. По-голямата Марта Джеферсън (Martha Jefferson) умира няколко месеца след раждане през 1782 г. Така, дъщерите на Джеферсън, а по-късно и внуците му, се превръщат във фокус на домашния му живот.

Баща на Томас Джеферсън

  •  - Питър Джеферсън (Peter Jefferson)

Майка на Томас Джеферсън

  •  - Джейн Рандолф (Jane Randolph Jefferson)

Съпругата на Томас Джеферсън
- Марта Уейлс Скелтън (Martha Wayles Skelton)
(в брак от 1772; починала 1782)​

Деца на Томас Джеферсън

Томас Джеферсън има шест деца, от които до зряла възраст оцеляват само двете му дъщери:
  • - Марта Джеферсън Рандолф (Martha Jefferson Randolph)
  • - Мери Джеферсън Епс (Mary Jefferson Eppes)

Томас Джеферсън
Томас Джеферсън (Thomas Jefferson)

Томас Джеферсън е известен американски архитект

(Thomas Jefferson is a famous American architect)
Именно той, до голяма степен, определя архитектурния облик на Вашингтон, вдъхновен от запознаването с класическите архитектурни традиции на Стария свят. Авторството на Джеферсън се простира до Капитолия във щата Вирджиния. 

Това е била първата обществена сграда в Съединените щати, направена по образа на древен храм. Неокласицизмът на Джеферсън, привнесен от него в Съединените щати, определя архитектурните тенденции на американските сгради от този период. Стилът му се основава на комбинация от френски рационализъм и античен римски стил.

Автор на Декларацията за независимост

(Author of the Declaration of Independence)
Още през 1769 г. Джеферсън е избран в Камарата на представителите на щата Вирджиния, но статии и книги за отношението му към английските закони от 1774 г., които силно ограничават властта на щатите, му донасят слава като политик. 

В книгата си „Общо изследване на човешките права в Британска Америка“ той поддържа идеята за естественото право на колониите на самоуправление и ограничаването на властта на английския парламент само до територията на Великобритания.

С избухването на войната за независимост, Вторият континентален конгрес, чийто делегат е Т. Джеферсън, създава комитет за подготовка на Декларацията за независимост. Освен Томас Джеферсън, той включва: Джон Адамс, Бенджамин Франклин, Роджър Шърман и Робърт Р. Ливингстън. 

На първата среща всички те молят Джеферсън, като единствен писател сред тях, да подготви основния текст на Декларацията. Той направи това и след малки изменения текстът на основния документ е представен в Конгреса на 28 юни 1776 г.

Окончателната версия е одобрена на 4 юли. Тази дата се празнува в САЩ като основен национален празник – Ден на независимостта. През следващите години Джеферсън работи много в законодателния орган на щата Вирджиния, Камарата на делегатите. За три години той изготвя 126 законопроекта, осигурявайки приемането през 1778 г. на закон, забраняващ вноса на роби във щата Вирджиния.

Политическа кариера на Т. Джеферсън

(T. Jefferson's political career)
След приемането на Декларацията за независимостта, следващата стъпка в държавната кариера на Т. Джеферсън е губернаторството. През 1779 г. е избран за губернатор на щата Вирджиния. На следващата година той премества столицата на щата в Ричмънд, разположен в центъра и извършва образователни реформи. 

Два пъти британски войски нападат щата, а вторият път залавят губернатора и останалите държавни лидери. Американците успяват да избягат и, завръщайки се в Ричмънд, Джеферсън подава оставка.

През 1785 г. е изпратен като посланик във Франция, която е съюзник на Съединените щати в борбата срещу Великобритания. Когато Томас Джеферсън се завръща в родината си през 1789 г., първият президент на щатите Д. Вашингтон го назначава за първи държавен секретар – ръководител на външната политика на държавата. 

В края на 1793 г., поради разногласия относно отношенията с Франция, Джеферсън подава оставка като държавен секретар и се връща в имението си Монтичело. През 1796 г. той се завръща отново във Вашингтон, но вече като вицепрезидент на Съединените щати.



Третият президент на САЩ

(The third president of the United States)
Томас Джеферсън е третият президент на Съединените американски щати. На изборите през 1800 г. той печели борбата за президент. На тази позиция той провежда икономически реформи, опитвайки се да намали държавния дълг и намалява данъците. 

Томас Джеферсън вярвал, че тежестта на държавната отбрана трябва да се носи от държавните доброволци и следователно намалява разходите на федералното правителство за национална отбрана. По същото време той открива Военната академия Уест Пойнт. Като адвокат Джеферсън реформира съдебната система, намалява броя на съдиите във Върховния съд и разширява правомощията на окръжните съдилища.

По време на президентството на Джеферсън, щата Луизиана е купен за 15 милиона долара, а експедицията на Луис и Кларк по Тихия океан е организирана с цел разширяване на териториите на север. През 1809 г. управлението на Джеферсън приключва и той отново се оттегля в имението си. Известният политик почива на празника 4 юли 1826 г., когато цялата страна отбеляза 50-годишнината от съставената от него Декларация за независимост. 

Паметникът, издигнат на гроба му, гласи: „Тук е погребан Томас Джеферсън, автор на Американската декларация за независимост, автор на Закона за религиозната свобода на щата Вирджиния и баща-основател на Университета на Вирджиния. Роден на 13 април 1743 г., - починал на 4 юли 1826 г.

93 цитата от Томас Джеферсън

(93 quotes from Thomas Jefferson)

  1. A coward is much more exposed to fights than a man of spirit. - Страхливецът е много по-изложен на битки, отколкото човек с дух.
  2. A declaration of rights expresses what the people have the right to do against any government, and what no just government should deny the people. - Декларацията за правата изразява това, което хората имат право да правят срещу всяко правителство и какво никое справедливо правителство не трябва да отказва на хората.
  3. A man who only reads newspapers is no wiser than one who reads absolutely nothing. - Човек, който чете само вестници, не е по-мъдър от този, който не чете абсолютно нищо.
  4. A man with courage and bravery can become a majority. - Човек със смелост и храброст може да стане мнозинство.
  5. A people can have its own government only when it is well informed. - Един народ може да има собствено правителство само когато е добре информиран.
  6. A republican government is the only one that is not continuously in open or covert war against the rights of humanity. - Републиканското правителство е единственото, което не води непрекъснато открита или скрита война срещу правата на човечеството.
  7. A wise and frugal government, which prevents men from harming each other, will let the people choose their own path towards industrial improvement and development. - Едно мъдро и пестеливо правителство, което не позволява на хората да се вредят един на друг, ще позволи на хората да изберат своя собствен път към индустриално подобрение и развитие.
  8. As our enemies have discovered that we can reason as men, now let us show them that we can also fight as men. - Тъй като нашите врагове са открили, че можем да разсъждаваме като мъже, сега нека им покажем, че можем и да се бием като мъже.
  9. Be polite with everyone, but intimate with few. - Бъдете учтиви с всички, но интимни с малцина.
  10. Body decay is grim in perspective, but of all human contemplations, the most abhorrent is the mindless body. - Разпадът на тялото е мрачен в перспектива, но от всички човешки съзерцания най-отвратителното е безумното тяло.
  11. Book the whole afternoon for exercise and leisure, which are as necessary as reading. Even more necessary, I would say, because health is more important than knowledge. - Запазете целия си следобед за упражнения и свободно време, които са необходими като четенето. Даже по-необходими, бих казал, защото здравето е по-важно от знанието.
  12. Conquest is not in our principles. It is inconsistent with our government. - Завоеванието не е в нашите принципи. Това е в противоречие с нашето правителство.
  13. Don't bite the hook of pleasure, until you know there is no hook underneath. - Не захапвайте куката на удоволствието, докато не разберете, че отдолу няма уловка.
  14. Don't get carried away by pleasure until you make sure there is no hook at the end. - Не се увличайте от удоволствието, докато не се уверите, че няма уловка в края.
  15. Educating and informing the people is the only way to ensure our freedom. - Образованието и информирането на хората е единственият начин да осигурим свободата си.
  16. Every citizen should be a soldier, just as it used to happen in Ancient Greece and Ancient Rome. - Всеки гражданин трябва да бъде войник, както се е случвало в Древна Гърция и Древен Рим.
  17. Experience has shown that man is the only animal that destroys his own species, since there is no other term to define what the rich do with the poor. - Опитът показва, че човекът е единственото животно, което унищожава собствения си вид, тъй като няма друг термин, който да дефинира какво правят богатите с бедните.
  18. Experience has shown us that even in the best forms of government, some people in power have become corrupted over time, turning power into tyranny. - Опитът ни показва, че дори и при най-добрите форми на управление, някои хора на власт с времето са се корумпирали, превръщайки властта в тирания.
  19. For a people that is free and that wants to continue being so, a well-organized and armed militia is its best guarantee. - За народ, който е свободен и който иска да бъде такъв, една добре организирана и въоръжена милиция е най-добрата гаранция.
  20. Friendship is a treasure, not only in moments of darkness, but in the best moments of life. - Приятелството е съкровище не само в моменти на мрак, но и в най-добрите моменти от живота.
  21. History, generally, only informs us of what a bad government is. - Историята като цяло ни информира само какво е лошо правителство.
  22. Honesty is the first chapter in the book of wisdom. - Честността е първата глава в книгата на мъдростта.
  23. I can't live without books. - Не мога да живея без книги.
  24. I do not know a better place to deposit the power to govern than the town itself. - Не знам по-добро място за депозиране на властта за управление от самия град.
  25. I do not take a single newspaper, nor do I read one per month, and I feel infinitely happier about it. - Не вземам нито един вестник, нито чета по един на месец и се чувствам безкрайно по-щастлив от това.
  26. I fear for my own country when I remember that God is just and that his justice will not always be calm. - Страхувам се за собствената си страна, когато си спомня, че Бог е справедлив и че неговата справедливост не винаги ще е спокойна.
  27. I firmly believe that every human mind takes pleasure in doing good to others. - Твърдо вярвам, че всеки човешки ум изпитва удоволствие да прави добро на другите.
  28. I have been brave in my quest to expand my knowledge, without fear of knowing the truth and reason, regardless of the results. - Бях смел в стремежа си да разширя познанията си, без да се страхувам да знам истината и разума, независимо от резултатите.
  29. I have never thought that differences of opinion, political, religious or philosophical are reason enough to break a friendship. - Никога не съм мислил, че различията в мненията, политически, религиозни или философски, са достатъчна причина за прекъсване на приятелство.
  30. I have no ambition to rule men. It is a painful and thankless activity. - Нямам амбиция да управлявам хората. Това е мъчителна и неблагодарна дейност.
  31. I have seen enough of one war not to want to see another. - Нагледал съм се достатъчно една война, за да не искам да видя друга.
  32. I have sworn on the altar of God an eternal hostility against any form of tyranny over the human mind. - Заклех се на олтара на Бога във вечна враждебност срещу всяка форма на тирания над човешкия ум.
  33. I honestly believe that banks are more dangerous than any army. - Аз искрено вярвам, че банките са по-опасни от всяка армия.
  34. I hope that our wisdom grows with our power, and that it teaches us that the less we use power, the better it will be. - Надявам се, че нашата мъдрост расте с нашата сила и че ни учи, че колкото по-малко използваме сила, толкова по-добре.
  35. I hope we crush the aristocracy of the wealthy corporations at their source, since they defy the force and the laws of our country. - Надявам се да смажем аристокрацията на богатите корпорации в техния източник, тъй като те се противопоставят на силата и законите на нашата страна.
  36. I like dreams of the future more than the history of the past. - Харесвам мечтите за бъдещето повече от историите за миналото.
  37. I predict future happiness for Americans, if they can prevent the government from wasting people's work under the pretext of caring for them. - Предсказвам бъдещо щастие за американците, ако успеят да попречат на правителството да погубва труда на хората под предлог, че се грижи за тях.
  38. I'm a big believer in luck and it seems to me that the harder I work, the luckier I get. - Аз силно вярвам в късмета и ми се струва, че колкото повече работя, толкова повече късмет имам.
  39. If you're pissed off, count to ten before speaking. If you are very pissed off, count to a hundred. - Ако сте ядосани, пребройте до десет, преди да говорите. Ако сте много ядосани, пребройте до сто.
  40. In defense of our people and property under a real violation, we take up arms. When that violence is eliminated, when hostilities on the part of the aggressors cease, hostilities will cease on our part as well. - В защита на народа и имуществото си при реално нарушение ние се вдигаме на оръжие. Когато това насилие бъде премахнато, когато престанат враждебните действия от страна на агресорите, враждебните действия ще престанат и от наша страна.
  41. In matters of style, let yourself go with the flow. In matters of principle, be firm as a rock. - По отношение на стила, оставете се на течението. По за принципа - бъдете твърди като камък.
  42. It is absolutely essential that each generation pay its debts. This would save us half of the world's wars. - Абсолютно важно е всяко поколение да плаща задълженията си. Това ще ни спести половината от световните войни.
  43. It is better not to believe in anything than to believe in what is not right. - По-добре е да не вярвате в нищо, отколкото да вярвате в това, което не е правилно.
  44. It is better to have no idea than to have a false idea. - По-добре е да нямаш представа, отколкото да имаш фалшива представа.
  45. It is difficult to delimit freedom within the limits of the law, since a tyrant government will use the law to violate the rights of individuals. - Трудно е да се разграничи свободата в рамките на закона, тъй като правителството тиранин ще използва закона, за да наруши правата на хората.
  46. It is more dangerous to judge a person without a fair system of laws than to let him escape. - По-опасно е да съдиш човек без справедлива система от закони, отколкото да го оставиш да избяга.
  47. It is neither wealth nor success, but tranquility and occupation, that give us happiness. - Нито богатството, нито успехът, а спокойствието и заниманието ни дават щастие.
  48. It is our duty to try to avoid war. But if this is to take place, we must defend ourselves, regardless of the enemy. - Наш дълг е да се опитаме да избегнем войната. Но ако това се случи, трябва да се защитаваме, независимо от врага.
  49. It takes time to persuade men to do even what is for their own good. - Отнема време да се убеят хората да правят това, което е за тяхно добро.
  50. Money, and not morality, is the principle by which the commerce of civilized nations is governed. - Парите, а не моралът, е принципът, по който се управлява търговията на цивилизованите нации.
  51. My only fear is that I may live too long. It would be a terror to me. - Единственият ми страх е, че може да живея твърде дълго. Би било ужас за мен.
  52. Never fall into laziness. It is wonderful how much one can do if one is always doing something. - Никога не изпадайте в мързел. Чудесно е колко много може да направи човек, ако винаги прави нещо.
  53. Never spend the money you haven't earned yet. - Никога не харчете парите, които все още не сте спечелили.
  54. No man will cease to be president with the same reputation with which he began to be. - Никой човек няма да приключи мандата си на президент със същата репутация, с която е започнал.
  55. Nothing can stop the man with the right mental aptitude; just as nothing on Earth can help man with the wrong mental aptitude. - Нищо не може да спре човека с правилните умствени способности; точно както нищо на Земята не може да помогне на човека с погрешни умствени способности.
  56. Nothing gives one person as much advantage over another as always remaining cold and unflappable under all circumstances. - Нищо не дава на един човек толкова предимство пред друг, колкото това да остава хладнокръвен и непоколебим при всякакви обстоятелства.
  57. Nothing gives one person more advantage over another than remaining calm and serene under all circumstances. - Нищо не дава на един човек по-голямо предимство пред друг от това да остане спокоен и ведър при всякакви обстоятелства.
  58. Nothing is unalterable except the inherent and inalienable rights of any man. - Нищо не е неизменно освен присъщите и неотменими права на всеки човек.
  59. One travels better alone than accompanied, because one can reflect more. - Човек пътува по-добре сам, отколкото с придружител, защото може да разглежда повече.
  60. Only he who knows more is aware of how little he knows. - Само този, който знае повече, осъзнава колко малко знае.
  61. Our civil rights do not depend on our religious opinions any more than our opinions on physics or geometry. - Нашите граждански права не зависят от нашите религиозни възгледи, както и от мненията ни относно физиката или геометрията.
  62. Our greatest happiness does not depend on the moment in life in which luck has smiled on us, but on a good conscience, good health, a good occupation and freedom. - Най-голямото ни щастие не зависи от момента в живота, в който късметът ни се е усмихнал, а от добрата съвест, доброто здраве, доброто занимание и свободата.
  63. Our motto should be to trade with all nations, but never ally with any. - Нашето мото трябва да бъде да търгуваме с всички нации, но никога да не се съюзяваме с нито една.
  64. Peace and abstinence from European interference are our objectives, and will continue as long as the current order of things in America remains uninterrupted. - Мирът и въздържането от европейска намеса са нашите цели и те ще продължат, докато сегашният ред на нещата в Америка не се укрепи.
  65. Peace and friendship with all humanity is our wisest policy, and I would like to be allowed to follow it. - Мирът и приятелството с цялото човечество е нашата най-мъдра политика и бих искал да ми бъде позволено да я следвам.
  66. Politics is a torment that I advise all those I love not to mix with it. - Политиката е мъка, която съветвам всички, които обичам, да не се замесват с нея.
  67. Power is not attractive to pure minds. - Силата не е привлекателна за чистите умове.
  68. Searching for peace and friendship with the rest of humanity is the best way to act, and I hope that one day we will achieve it. - Търсенето на мир и приятелство с останалата част от човечеството е най-добрият начин за действие и се надявам, че един ден ще го постигнем.
  69. Shy men prefer the calm of despotism to the unpredictable sea of ​​freedom. - Срамежливите мъже предпочитат спокойствието на деспотизма пред непредвидимото море от свобода.
  70. Sometimes it saddens me to think that man cannot govern himself. - Понякога ми е тъжно да мисля, че човек не може да управлява себе си.
  71. The care of human life and happiness, and not its destruction, is the first and only objective of a good government. - Грижата за човешкия живот и щастие, а не неговото унищожаване, е първата и единствена цел на доброто правителство.
  72. The God who gave us life also gave us freedom. - Бог, който ни даде живот, също ни даде свобода.
  73. The good opinion of humanity, like Archimedes' lever, with the given fulcrum, moves the world. - Доброто мнение на човечеството, подобно на лоста на Архимед, с дадена опорна точка, движи света.
  74. The land belongs to the living, not the dead. - Земята принадлежи на живите, а не на мъртвите.
  75. The moment a person creates a theory, their imagination sees in each object only the features that favor that theory. - В момента, в който човек създаде теория, въображението му вижда във всеки обект само характеристиките, които благоприятстват тази теория.
  76. The most successful war rarely pays for its losses. - Най-успешната война рядко плаща загубите си.
  77. The most valuable of all talents is never using two words when one can do. - Най-ценният от всички таланти е никога да не се използват две думи, ако може да се използва само една.
  78. The natural progress of things is that freedom gives way and the government gains ground. - Естественият напредък на нещата е, че свободата отстъпва и правителството печели позиции.
  79. The radiance of a positive thought is worth more than all the money in the world. - Сиянието на една положителна мисъл струва повече от всички пари на света.
  80. The tree of freedom must be watered from time to time with the blood of patriots and tyrants. - Дървото на свободата трябва да се полива от време на време с кръвта на патриоти и тирани.
  81. The truth is certainly a branch of morality and a very important one for society. - Истината със сигурност е клон на морала и много важен за обществото.
  82. The way to silence religious disputes is not to pay attention to them. - Начинът да заглушите религиозните спорове е да не им обръщате внимание.
  83. The world is in debt, since the triumphs of reason and humanity do not exceed the triumphs of error and oppression. - Светът е в дългове, тъй като триумфите на разума и човечеството не надхвърлят триумфите на грешките и потисничеството.
  84. To make a man contribute money in favor of the propagation of ideas that he hates is typical of sin and tyranny. - Да накараш човек да внася пари в полза на разпространението на идеи, които мрази, е типично за грях и тирания.
  85. War is a completely inefficient instrument to correct evil; multiplies, instead of compensating losses. - Войната е напълно неефективен инструмент за коригиране на злото; умножава, вместо да компенсира загубите.
  86. We do not raise our arms for glory or for conquest. - Ние не вдигаме ръце за слава или за завоевание.
  87. We hold these truths as evident: that all men are created equal; that they are endowed by their creator with certain inalienable rights; that among these are life, liberty and the pursuit of happiness. - Ние считаме тези истини за очевидни: че всички хора са създадени равни; че са надарени от своя създател с определени неотменими права; че сред тях са животът, свободата и стремежът към щастие.
  88. We must all take into account the following sacred principle: although the will of the majority always prevails, the minority has the same rights, which are protected by the same law; and violating their rights is an act of oppression. - Всички трябва да вземем предвид следния свещен принцип: въпреки че волята на мнозинството винаги надделява, малцинството има еднакви права, които са защитени от същия закон; а нарушаването на техните права е акт на потисничество.
  89. We must destroy any authority that does not belong to the people. - Трябва да унищожим всяка власт, която не принадлежи на народа.
  90. We never regret having eaten very little. - Никога не съжаляваме, че сме яли много малко.
  91. We take up arms in defense of violence against our people and our properties. When that violence stops, only when the aggressors stop, will our hostility stop as well. - Вдигаме оръжие в защита на насилието над нашите хора и имотите ни. Когато това насилие спре, само когато агресорите спрат, ще спре и нашата враждебност.
  92. When a man takes public office, he should consider himself a public property. - Когато човек заема публична длъжност, той трябва да се смята за публична собственост.
  93. Would you like to know who you are? Don't ask, act! Only action will define you. - Искате ли да знаете кой сте? Не питайте, действайте! Само действието ще ви определи.

----------------