Самоучител по английски - Пълно съдържание

За нас:

Sitemaps:

12 януари 2025

Руфинка е болна легнала | dLambow

(Rufinka is sick and lying down) -

Възникването на народната родопска песен „Руфинка болна легнала“


Руфинка е болна легнала

Руфинка болна легнала
на високана планина,
никой до нея немаше
сал една стара майчица.
В чешка и вода даваше
и на Руфинка думаше:
– Дощеро, мила майчина,
мила ли ти е диньоса,
диньоса още рубаса?
– Майчинко, стара майчинко,
не ми е мила диньоса
най ми е мила рубаса,
че нема да я понося.
Иди ми, майчо, порукай
мижова Фатма да дойде,
рубаса да и придадам
любесо да и отстъпя.
Умирам, майко, умирам
тебе са вяра не фаща,
че са е пролет пукнала,
всичко от земя излиза,
а я ще в земя да ида.

Руфинка е болна легнала
Руфинка е болна легнала (Rufinka is sick and lying down)

„Руфинка болна легнала“ е популярна родопска песен, изпълнявана от Валя Балканска, Георги Чилингиров, Фейм Джигов и други български певци и инструманталисти. Особена слава добива с изпълнението на Васил Михайлов във филма „Края на песента“ (1971 г.)

В село Попрелка има поставен малък паметник на Руфие Чакалова (Руфинка), тъй като според местното предание девойката е живяла и починала в селото им. Тук така и наричат бялата кандилка – Руфинкиното цвете. Историята на песента "Руфинка болна легнала" е много интересна и е преплетена с реални събития и легенди.

Истинската история

В основата на песента стои историята на една истинска родопчанка - Руфие Чакалова от смолянското село Попрелка. Тя била красива, трудолюбива и обичана от всички. За съжаление, животът ѝ бил отнет преждевременно от болест, когато била още много млада. Тъжната ѝ съдба и несподелената любов вдъхновили местните жители да създадат песен, която да я увековечи.

Песента като паметник

С течение на времето песента се превърнала в своеобразен паметник на Руфинка. Тя се пеела от поколение на поколение в Родопите и постепенно се превърнала в един от най-емблематичните символи на региона. Емоционалната сила на песента и трагичната история на Руфинка я направили популярна и извън пределите на Родопите.

Легендарният статус

С годините към истинската история на Руфинка се добавили и различни легенди. Така песента се превърнала в нещо повече от просто биография - тя се превърнала в символ на вечната любов, на младостта, отнета преждевременно, и на красотата на родопската природа.

Важни факти

  • - Място на действие: Село Попрелка, Смолянско
  • - Истинска личност: Руфие Чакалова
  • - Тематика: Любов, смърт, красота на природата
  • - Популярност: Една от най-известните родопски песни
  • - Значение: Символ на Родопите, паметник на Руфинка


Защо песента е толкова популярна?

  • - Емоционална сила: Трагичната история и красивата мелодия предизвикват дълбоки емоции у слушателите.
  • - Универсалност: Темите на любовта и смъртта са вечни и засягат всеки човек.
  • - Връзка с природата: Песента е неразривно свързана с красотата на Родопите.
  • - Устна традиция: Предаването от поколение на поколение я прави още по-автентична.


Интересни факти

  • - В родното село на Руфинка има поставена паметна плоча.
  • - Песента е популяризирана и от изпълненията на известни български певци.
  • - Гробът на Руфинка се е превърнал в туристическа атракция.


Знаете ли, че ?

Малко са тези, които знаят, че девойката, възпята в песента "Руфинка е болна легнала", е действителна личност. Тя е най-популярната жителка на смолянското село Попрелка. Нейната история трогнала хората преди повече от 150 години.

Младото момиче било изтъкано от добродетели - работлива и много красива била Руфинка. В нея се влюбил напет момък от съседното село Надарци. Но за голямо съжаление коварна болест сполетяла момичето и не след дълго увехнала една млада душа.

Тежката участ на младите трогнала до сълзи народа и не след дълго била измислена елегичната песен, възпяваща трагедията на ранната моминска кончина. Песента добива широка популярност след излъчването на филма "Краят на песента", където големият български актьор Васил Михайлов я изпълнява.

А днес, в същото това селце има поставена надгробна плоча на девойката - от едната страна е името й, а от другата е изписан част от текста на песента. Гранитната плоча е дело на каменоделецът Атанас Арбалиев. А инициативата за този мемориал е на председателят на Районната занаятчийска камара – Смолян инж. Недко Пашамов.

Анализ на народната родопска песен "Руфинка е болна легнала"

Трябва да отбележим, че анализът на фолклорни текстове е многостранен процес, който може да се интерпретира по различни начини в зависимост от културния контекст, историческия период и индивидуалните възприятия.

Основна тема и сюжет

Песента разказва за смъртното легло на младата Руфинка, която се прощава със земния живот и изразява своите чувства и желания. Основните теми, които се открояват, са:

  • - Смъртта и мимолетността на живота: Песента е пронизана от тъга и скръб по загубата на младостта и живота. Сравнението на пролетта, която събужда природата, със смъртта на Руфинка подчертава контраста между живота и смъртта.
  • - Любовта и ревността: Руфинка изразява своята любов към любимия си и желанието да го направи щастлив, дори след смъртта си. От друга страна, се долавя и нотка на ревност към друга жена, която вероятно ще заеме нейното място.
  • - Семейните отношения: Взаимоотношенията между Руфинка и майка й са топли и изпълнени с обич. Майката се грижи за болната си дъщеря и се опитва да изпълни последните й желания.


Символика и образи

  • - Високата планина: Символизира откъснатост, самота и близост до небето – мястото на душите.
  • - Че(а)шката вода: Може да се тълкува като символ на живот, изцеление или пречистване.
  • - Рубаса: Обикновено се превежда като "риза" и може да се свърже с чеиза на булката. В този контекст, рубаса символизира любовта, предаността и бъдещето на Руфинка.
  • - Пролетта: Символ на обновление, живот и надежда, който контрастира със смъртта на Руфинка.


Стиловите особености

  • - Поетичност: Песента е богата на поетични образи и сравнения, които създават емоционален заряд.
  • - Диалектни особености: Езикът е характерен за родопския говор, което придава на песента автентичност и местен колорит.
  • - Рефрен: Отсъствието на явен рефрен допринася за по-интимния характер на песента.


Културен контекст

"Руфинка е болна легнала" е типичен пример за българска народна лирика, която отразява традиционните представи за любовта, смъртта, семейството и мястото на жената в обществото. Песента е изпълнена с дълбок хуманизъм и е израз на вечните човешки въпроси за смисъла на живота и смъртта.

Възможни теми за по-задълбочен анализ:

  • - Сравнение с други подобни песни от българския фолклор
  • - Влиянието на песента върху българската култура и литература
  • - Интерпретация на песента в съвременния контекст
  • - Музикалните характеристики на песента и тяхното влияние върху възприятието


Заключение

Историята на песента "Руфинка болна легнала" е доказателство за силата на народното творчество. Тя е пример за това как една истинска история може да се превърне в легенда и да продължи да живее векове наред. Любопитното е, че в района на село Попрелка има само едно място, на което расте цветето Кандилка - и това е  на гроба на Руфинка...
---
dLambow - "samou4itel1" ... - Ако знаете повече - добавете го в коментарите, а за още позитивни, полезни и съдържателни публикации следете всеки ден сайта и ФБ-страницата ни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.